Publiksuccén Joyride – The Musical fortsätter i vår – utökar med 32 nya föreställningar på China Teatern i Stockholm
19.9.2025 09:46:43 CEST | Moment Group | Pressmeddelande
Roxette-feber och 90-tals-nostalgi! Efter en fenomenal Stockholmspremiär av Roxette-musikalen Joyride – The Musical är det biljettrusning på China Teatern. Nu fortsätter publiksuccén till våren med 32 nya föreställningar 8 januari–1 mars. Biljetterna släpps idag, fredag kl 10.00 via Showtic.se.

Efter premiären i Stockholm har musikalen med Roxette-musik hyllats av press och publik som golvats av musiken, sångarna, kostymerna och dansnumren! Ord som ”briljant”, ”mäktigt”, ”publiksuccé” och ”härlig parad av hits” har strötts över uppsättningen på China Teatern. Efter succén i Malmö där musikalen hade världspremiär, är Per Gessle själv nu medproducent. Musiken har nu fått en starkare pop-inramning som förstärker Roxette-känslan i de ikoniska låtarna. De nya föreställningarna äger rum den 8 januari–1 mars 2026 och släpps idag fredag 19 september kl 10.00 via Showtic.se
Om Joyride – The Musical
Joyride – The Musical fungerar både som nostalgitripp för den del av publiken som vuxit upp med de här låtarna och som introduktion till Roxettes musik för en ny generation som är nyfiken på en av Sveriges största musikexportframgångar någonsin. Inspirerad av Roxettes ikoniska musikvideor och genomgående 90-talsestetik bygger meriterade stjärnregissören Guy Unsworth, medregissören Johanna Hybinette och prisbelönte scenografen David Woodhead upp en helt egen värld för detta triangeldrama som utspelar sig i London. Handlingen kretsar kring Stephanie och Katie som båda har en relation med Joe, vars dubbelliv kvinnorna till slut får nog av – med olika förvecklingar och intriger som följd.
Ensemblen består bland annat av Lucas Krüger (Joe), Emilie Evbäck (Katie), Jessica Marberger (Stephanie), Anton Lundqvist (Gary), Pia Ternström (Natasha) och Hanna Hedlund (Meredith).
– Det är fantastiskt att följa med på den här resan, säger Per Gessle. Jag är enormt imponerad av produktionen på China Teatern. Det är så otroligt många människor inblandade på alla håll och kanter. En gigantisk mängd talang samlas kring ett och samma mål. För min del så har det mest handlat om att våga släppa kontrollen en aning över materialet och lita på dem som kan det här. Det är ett helt nytt kapitel för mig.
Biljetterna till vårens föreställningar släpps fredag 19 september klockan 10.00 på Showtic.se
Musikalen spelas torsdag- söndag t o m 1 mars 2026.
Produceras av 2Entertain, Vicky Nöjesproduktion, Elevator Entertainment & Live Nation.
Nyckelord
Kontakter
Ebba Lindqvist
brev@ebbalindqvist.se
070-480 33 00
Sandra WesterPROJECT MANAGER MARKETING & SALES
sandra.wester@2entertain.comBilder








Länkar
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Musikalkväll på sommarturné: London förändrade allt för musikalduon26.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Queen-gitarristen Brian May respektive Andrew Lloyd Webber lyckades med sina chansningar, på två okända artister i London. Det förändrade livet för svenskarna. Emmi Christensson och Peter Johansson gör nu sommarturné med ”Musikalkväll”.
Två unika röster möts på scen - Olle Jönsson och Danne Stråhed13.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
När två av Sveriges mest folkkära röster möts på samma scen väntar en konsertkväll fylld av igenkänning, värme och musikalisk nerv. I april ger Olle Jönsson och Danne Stråhed två spelningar där deras låtskatter, livserfarenheter och personliga uttryck står i centrum.
Peter Jöback i stjärnmusikal på Oscarsteatern11.2.2026 18:19:11 CET | Pressmeddelande
Succémusikalen ”Chicago” har premiär på Oscarsteatern den 10 september. Peter Jöback är handplockad till den manliga huvudrollen. – Det ska bli en utmaning, säger skådespelaren. Som de ikoniska rivalerna Roxie Hart och Velma Kelly ser vi systrarna Ellen och Hanna Lindblad.
Vallarna fyller 30 år & Dag-Otto gör comeback i sommarens Saltstänk & Smuggelsprit.10.2.2026 11:58:44 CET | Pressmeddelande
För 30 år sedan startade Sveriges största buskis-teater och nu stundar jubileum med sommarens nya föreställning ”Saltstänk & smuggelsprit” på Vallarna med två av originalen på scen. Premiär 28 juni på Vallarnas friluftsteater.
Apelgren och Nielsen i svensk succémusikal27.1.2026 17:00:00 CET | Pressmeddelande
Kay och Carin Pollaks ”Så som i himmelen” är en milstolpe i svensk film- och teaterhistoria. Nya uppsättningen får premiär 17 september på Lorensbergsteatern i Göteborg. Peter Apelgren och Sanna Nielsen spelar två av de ledande rollerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum