Utmärkt att regeringen går vidare med Miljötillståndsutredningen
19.9.2025 11:39:34 CEST | IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB | Pressmeddelande
Regeringen har idag meddelat att de går vidare med Miljötillståndsutredningens betänkande om att införa en ny myndighet för miljöprövning. Mycket glädjande att IKEM har fått gehör.

Enligt regeringens besked idag ska den nya myndigheten hantera den reformerade miljöprövningen och från och med 1 juli 2027 ta över vissa uppgifter från länsstyrelserna. I ett senare skede ska även vissa uppgifter vid mark- och miljödomstolarna att föras över till den nya myndigheten.
– Yes! Detta är en av de absolut viktigaste insatserna för att stärka svensk konkurrenskraft. De ineffektiva tillståndsprocesserna har varit en riktig bromskloss för både omställning och tillväxt. Det är mycket, mycket bra att regeringen nu agerar, säger Nils Hannerz, näringspolitisk chef på IKEM.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPresschefIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seOm oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Pressinbjudan: Obemannat – så får vi människor, kompetens och investeringar till svensk industri12.5.2026 12:34:27 CEST | Pressmeddelande
Vad händer när jobben finns – men människorna saknas? Välkommen till ett frukostseminarium där vi presenterar IKEM:s nya rapport Obemannat och diskuterar en av svensk industris mest avgörande framtidsfrågor: hur säkrar vi kompetens och investeringar till industrin?
Pressinbjudan: Startskottet för nästa års kollektivavtalsförhandlingar – osäkra ekonomiska förutsättningar och ökad global konkurrens.12.5.2026 10:36:25 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till industrins seminarium om de ekonomiska förutsättningarna inför nästa års avtalsförhandlingar!
Claes Arenander ny förhandlingschef på IKEM27.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige har rekryterat Claes Arenander som ny förhandlingschef. Han får ansvar för förhandlingar som berör över 75 000 anställda inom några av Sveriges mest betydelsefulla industriföretag, i en tid där konkurrenskraft och stabila spelregler på arbetsmarknaden är avgörande för svensk ekonomi.
IKEM varnar: Risk för plastbrist – kan slå mot sjukvård, vatten och svenska hushåll24.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kriget i Mellanöstern och den ökade osäkerheten kring viktiga transportvägar får nu tydliga konsekvenser för svensk industri. IKEM, Innovations- och kemiindustrierna i Sverige, ser en växande risk för brist på plast och andra kritiska råvaror – med följder för både samhällsviktig verksamhet och svenska hushåll.
Katarina Ohlsson ny på IKEM – ska stärka svensk bioekonomi21.4.2026 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
IKEM har rekryterat Katarina Ohlsson som ny representant i programkontoret för Biosociety för att stärka forskning och innovation för svensk bioekonomi. Med lång erfarenhet från RISE och en bakgrund inom polymerteknologi ska hon bidra till att stärka kemiindustrins roll i omställningen till en mer biobaserad och cirkulär industri.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum