Miljardsubventioner till kärnkraft blir ett massivt slukhål
Idag presenterade regeringen budgetnyheter inom energiområdet. Bland annat ett bemyndigande om över 400 miljarder kronor i lån för ny kärnkraft. Greenpeace talesperson Rolf Lindahl kallar beskedet för en uppvisning i spekulationer.
– Inför förra riksdagsvalet försökte Tidöpartierna lura svenska folket att ny kärnkraft skulle leda till billig och bra el. Alla seriösa granskningar av regeringens planer har dock slagit fast att ekvationen inte går ihop. Ny kärnkraft kommer att kräva de största statliga subventionerna i Sveriges historia, den kommer öka utsläppen och försena industrins elektrifiering. Det blir alltså dyrare, långsammare och sämre för klimatet än om vi skulle satsa på förnybart istället för kärnkraft, säger Rolf Lindahl, talesperson på Greenpeace.
– Tidöpartiernas pressträff om miljardsubventionerna till ny kärnkraft var en uppvisning i spekulationer. Verkligheten visar att ny kärnkraft är ett finansiellt slukhål och alltid blir mycket dyrare än vad man tidigare trott. Tidöregeringens kärnkraftsprojekt kommer att lägga ett massivt skuldberg på svenska skattebetalare och minska reformutrymmet för framtida regeringar. Vi förväntar oss att riksdagen tar ansvar och röstar ner regeringens budget på måndag, säger Rolf Lindahl.
– Alla jämförbara kärnkraftsprojekt, exempelvis i Finland, Frankrike, Storbritannien och USA, har drabbats av kroniska kostnadsökningar. Det är verklighetsfrånvänt att tro att Sverige, som inte startat ett kärnkraftsprojekt på 45 år, ska lyckas med något som alla andra har misslyckats med, säger Rolf Lindahl.
– Regeringens planer på ny kärnkraft är inte bara siffertrixande utan också en stor klimatbluff. Miljardsubventionerna till kärnkraft lägger en våt filt över förnybar elproduktion som mycket snabbare skulle bidra till stora utsläppsminskningar och mer el. Beräkningar visar att utsläppen kommer att öka med minst 220 miljoner ton till 2045 jämfört med en fortsatt utbyggnad av förnybar el. Det motsvarar fem gånger Sveriges nuvarande årliga utsläpp, säger Rolf Lindahl.
Nyckelord
Kontakter
Ludvig TillmanKommunikationsansvarig
Tel:070 271 64 37ludvig.tillman@greenpeace.orgGreenpeace är en oberoende organisation som agerar för att förändra attityder och beteenden, skydda och bevara miljön och verka för fred. Det gör vi genom att undersöka, exponera och konfrontera övergrepp mot miljön, naturen och klimatet. Vi gör det genom att få dem som har politisk och ekonomisk makt att skapa förändringar. Och genom att ta fram miljömässigt ansvarsfulla och socialt rättvisa lösningar som ger hopp och kan inspirera människor att ta ansvar för planeten.
Genom kreativa konfrontationer och användningen av fredlig civil olydnad, tar vi oss an de största hoten mot naturen och klimatet och strävar efter att skapa en bättre framtid. När vi agerar gör vi det med insikten om att människor är en del av naturen, med övertygelsen om att en bättre värld är möjlig, och med erfarenheten av att när vi står enade, kan vi verkligen göra skillnad.
Följ Greenpeace
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Greenpeace
Miljörörelsen jublar efter vinst - ingen gruvdrift på havsbottnen i Arktis3.12.2025 06:53:43 CET | Pressmeddelande
Den nya norska regeringen har gått med på att stoppa alla planer på djuphavsgruvdrift i Arktis under ytterligare en mandatperiod, minst fyra år. Nu hörs varningar från gruvföretag att detta kommer att bli industrins död i Norge.
Greenpeace avslöjar: Sheins löften värdelösa – farliga kemikalier kvar i kläderna20.11.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Kläder och skor från nätjätten Shein innehåller fortfarande för höga halter av farliga kemikalier. Det visar en ny rapport från Greenpeace i Tyskland. Av totalt 56 testade plagg från den kinesiska "fast fashion"-plattformen innehöll 18 plagg (32 procent) – inklusive barnkläder – farliga kemikalier i halter som överskred gränsvärdena i EU:s kemikalieförordning (REACH).
20 000 svenskar och sex träd uppmanar regeringen: skydda Amazonas!18.11.2025 15:45:40 CET | Pressmeddelande
Idag lämnade Greenpeace över fler än 20 000 svenskars underskrifter till regeringen med uppmaningen att skydda Amazonas. Överlämningen gjordes i form av en trädparad inför slutförhandlingarna under klimatmötet COP30, som just nu pågår i Amazonas. Globalt har över en halv miljon människor ställt sig bakom kraven som Greenpeace lägger fram.
Ny sverigechef på Greenpeace11.11.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Idag tillträder Frida Bengtsson rollen som sverigechef på Greenpeace och kommer att leda Greenpeace Sveriges kampanjarbete framöver.
Nestlé flyr kontroversiellt svenskt skogsbruk — bryter med skogsjätten SCA6.11.2025 20:37:36 CET | Pressmeddelande
Världens största livsmedelsföretag, Nestlé, har meddelat att de slutar köpa nyfiber från kontroversiellt skogsbruk i norra Sverige på grund av hållbarhetsrisker gällande miljöhänsyn och urfolksrättigheter — ett beslut som innebär att de bryter med skogsjätten SCA.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum