Förundersökning inleds inte om hets mot folkgrupp
19.9.2025 15:34:26 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagare har beslutat att inte inleda förundersökning om hets mot folkgrupp efter ett ifrågasatt inlägg på den sociala medieplattformen X om en demonstration utanför en skola i Stockholm den 15 september.
– Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt för den grupp av människor som deltar i demonstrationen men utgör enligt min mening inte uttryck för missaktning av en sådan grupp personer som avses i bestämmelsen om hets mot folkgrupp. Jag har därför beslutat att inte inleda förundersökning, säger chefsåklagare Lars Morand vid Särskilda åklagarkammaren.
Av 16 kap 8 § brottsbalken framgår bland annat att den som i ett uttalande eller i ett annat meddelande som sprids uppmanar till våld mot, hotar eller uttrycker missaktning för en folkgrupp, en annan sådan grupp av personer eller en enskild i någon av dessa grupper med anspelning på ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse, sexuell läggning eller könsöverskridande identitet eller uttryck, döms för hets mot folkgrupp till fängelse i högst två år.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-141791-25.
Åklagaren har inte möjlighet att vara tillgänglig för media och har ingen mer information att lämna.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ytterligare en person begärd häktad i ärende om mord på badplats i Stenungsund17.7.2026 13:02:02 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en man häktad misstänkt för mord och försök till mord. Åklagaren är tillgänglig för media för kortare kommentarer efter häktningsförhandlingen.
Lägesrapport i ärende om knivskärning i Helsingborg15.7.2026 11:12:46 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren ger en kort uppdatering om vad som framkommit i utredningen hittills.
Uppdatering i ärende om mord på badplats i Stenungsund15.7.2026 11:05:56 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren lämnar en kort uppdatering i utredningen om mord och försök till mord på badplatsen Hawaii i Stenungsund natten till torsdag den 9 juli.
Man häktad misstänkt för mord i Rosersberg, Sigtuna kommun15.7.2026 10:35:44 CEST | Pressmeddelande
Attunda tingsrätt har i dag häktat en man på sannolika skäl misstänkt för mord. Mordet har enligt åklagaren begåtts någon gång mellan den 11 och 12 juli 2026.
En man anhållen efter kollision mellan lastbil och buss utanför Stenungsund14.7.2026 11:21:23 CEST | Pressmeddelande
Mannen är på sannolika skäl misstänkt för grov vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada, grovt brott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum