Satsning på museerna i kulturbudgeten
20.9.2025 10:59:40 CEST | Sveriges Museer | Pressmeddelande
Regeringen föreslår tio miljoner i extra till museerna i budgetpropositionen för 2026. 7 miljoner kronor per år tillförs under perioden 2026–2028 för att stärka verksamheten vid stiftelsemuseerna Nordiska museet, Skansen, Tekniska museet och Arbetets museum. Därutöver avser regeringen att avsätta 3 miljoner kronor till Sveriges Museer för en förstudie kring ett nationellt museikort.

Sveriges Museer undersöker möjligheterna att etablera ett svenskt museikort – ett kort som ger innehavaren tillgång till alla svenska museer som är med i satsningen. Nu beviljas riksförbundet 3 miljoner till ett förprojekt som syftar till att kartlägga förutsättningarna för landets museer och samla kunskap som kan ligga till grund för framtida beslut.
– Det är mycket glädjande att det finns flera satsningar på museerna i kulturbudgeten för nästa år. Gällande museikortet befinner vi oss i ett undersökande skede där vi nu utreder villkoren för landets museer. Resultatet av förstudien kommer att ge museerna ett underlag för att kunna fatta välgrundade beslut om huruvida ett svenskt museikort skulle vara en bra väg framåt för branschen, säger Gunnar Ardelius, generalsekreterare för Sveriges Museer.
Kulturminister Parisa Liljestrand framhåller i ett pressmeddelande att museernas arbete redan lockar miljontals besökare varje år, men att ytterligare insatser krävs för att nå ännu fler. Förstudien om ett nationellt museikort ska undersöka hur man kan öka tillgängligheten och skapa nya intäktsmöjligheter för branschen.
– Ett museikort skulle i bästa fall kunna bli en del av en kompletterande finansiering inom kulturområdet, men oavsett utfall innebär förstudien en viktig kunskapsinhämtning om museernas villkor och utmaningar i stort. På så sätt gagnar den hela sektorn. Det här är ett välkommet tillskott som gör det möjligt att genomföra arbetet, säger Gunnar Ardelius.
Sveriges Museer undersöker möjligheten att införa ett museikort med stor respekt för olika museers läge. Om kortet kan bli verklighet eller inte är ett beslut som fattas av branschen.
Nyckelord
Kontakter
Gunnar ArdeliusGeneralsekreterare Sveriges Museer
Tel:0739 45 01 15gunnar.ardelius@sverigesmuseer.seLänkar
Om oss
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Kultur i Almedalen växer – allt fler vill samtala om kulturen29.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det ökade intresset för kulturens roll i samhället märks tydligt inför årets Almedalsvecka. Idag släpps programmet till Kultur i Almedalen, som i år utökas från två till tre heldagar.
VRAK – Museum of Wrecks är Årets museum 202621.4.2026 13:32:21 CEST | Pressmeddelande
För 30:e gången delas utmärkelsen Årets museum ut – och 2026 års vinnare är VRAK – Museum of Wrecks i Stockholm. Det prestigefulla priset tilldelas ett museum som med mod, kreativitet och kvalitet visar vägen för framtidens museiverksamhet.
Politiken möter museerna: Ska kulturarvet vara en rättighet i skolan eller en klassfråga?19.3.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Tillgången till museer i skolan är i dag långt ifrån jämlik. Vissa elever möter kulturarvet återkommande under sin skoltid, andra aldrig. Den 24 mars samlas företrädare för regering, riksdagspartier, myndigheter, forskning, skola och museibranschen på Nordiska museet i Stockholm för att diskutera hur museer kan bli en självklar del av skolans bildningsuppdrag för alla elever. Bland de medverkande finns Lotta Edholm, Gymnasie-, högskole- och forskningsminister, Karin Svanborg-Sjövall, statssekreterare Kulturdepartementet, och representanter från Skolverket.
De kan bli Årets museum 202624.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg är nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
Enighet kring kulturens samhällsroll – men ekonomin urholkas4.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Politiker och verksamhetschefer är överens om att kulturen spelar en viktig roll för barn och unga, bildning och demokratisk delaktighet. Samtidigt vittnar verksamheterna om en fortsatt pressad ekonomi. Det visar rapporten Kulturriket Sverige från Svensk Scenkonst och Sveriges Museer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum