Handels: Budgeten gynnar mest företag och höginkomsttagare
22.9.2025 08:10:24 CEST | Handelsanställdas förbund | Pressmeddelande
Regeringen lägger i sin budget för 2026 miljarder på olika skattesänkningar, bland annat en tillfällig sänkning av arbetsgivaravgifterna för unga och en sänkning av matmomsen. Handelsanställdas förbund kritiserar satsningarna som ineffektiva och menar att pengarna i stället borde gå till reformer som stärker välfärden och tryggheten för arbetare och barnfamiljer.

– Handels medlemmar ser hur matpriser, hyror och elräkningar pressar hushållsekonomin. Många barnfamiljer kämpar för att ha råd med det mest grundläggande. Det de behöver är inte tillfälliga trix, utan trygghet och långsiktiga lösningar, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handelsanställdas förbund.
Förbundet pekar på att tillexempel förslaget om sänkt arbetsgivaravgift för unga redan har prövats utan att ge fler varaktiga jobb. Förslaget kostar 6 miljarder kronor. För det skulle man exempelvis istället kunna slopa karensavdraget, och även ha pengar över.
– Politik handlar om att vilja och välja. Och valet här borde vara självklart. Antingen fortsätta med dyra skattesänkningar som mest gynnar företag och höginkomsttagare, eller investera i reformer som gör verklig skillnad för vanligt folk. Regeringen har återigen valt fel väg, säger Linda Palmetzhofer.
Handels vill i stället se satsningar på:
-
Slopat karensavdrag – så att människor kan vara hemma när de är sjuka, vilket minskar smittspridning och förebygger långtidssjukskrivningar.
-
Höjt barnbidrag – ett av de mest träffsäkra verktygen mot barnfattigdom.
-
Stärkt a-kassa – arbetslöshet ska inte leda till fattigdom.
-
Utbildning och aktiv arbetsmarknadspolitik – för att fler ska kunna ställa om och komma i arbete.
-
Stärkt satsning på välfärden - problem i skolan och långa vårdköer oroar Handels medlemmar.
Nyckelord
Kontakter
Fritjof Carlsson BrandtPressekreterare
Tel:+46730225278fritjof.carlsson-brandt@handels.seOm oss
Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.
Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.
Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.
Följ Handelsanställdas förbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund
Handels: Svenskt Näringslivs 42 miljarder för karensen en skrämselsiffra8.9.2026 10:28:01 CEST | Pressmeddelande
Svenskt Näringsliv målar upp en kostnad på 42 miljarder kronor om karensavdraget slopas. Men summan är det dyraste utfallet i deras egen kalkyl och bygger på att varje extra frånvarotimme ersätts med dyr övertid eller inhyrd personal. Handels chefsekonom Elinor Odeberg anklagar arbetsgivarorganisationen för att vilseleda.
Handels om förslaget om billigare tandvård: Ett stort steg i rätt riktning1.9.2026 12:51:14 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna presenterade i dag ett förslag om en tandvårdsreform. Handels har under året drivit kravet på en tandvård som människor har råd med och ser beskedet som ett stort steg i rätt riktning. Var fjärde medlem i Handels har avstått tandvård av ekonomiska skäl trots att de behövt den.
7 av 10 arbetslösa: Ekonomin står i vägen för jobbsökandet26.8.2026 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Sju av tio arbetslösa medlemmar i Handels upplever att ekonomin hindrar dem från att fokusera på att hitta ett nytt jobb. Den skarpa nedtrappningen av a-kassan innebär att den ekonomiska pressen ökar ju längre arbetslösheten pågår. Samtidigt upplever sex av tio att de inte får bra stöd från Arbetsförmedlingen. Det visar en ny rapport från Handels om arbetslöshetsförsäkringen.
Välkommet besked om arbetarpension25.6.2026 15:00:54 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna presenterade i dag ett förslag om en arbetarpension för personer som har arbetat länge i yrken som sliter på kroppen men inte orkar arbeta fram till pensionsåldern. Handels har länge drivit kravet på en övergångspension för personer som slitit ut kroppen i arbetslivet och välkomnar beskedet.
Sexuella trakasserier fortsatt vanligare i handeln10.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Var femte anställd inom handeln har utsatts för sexuella trakasserier det senaste året. Trots år av debatt och metoo är det fortfarande många som inte berättar om det de utsätts för. Unga, kvinnor och otryggt anställda är fortsatt mest utsatta, visar Trakasseribarometern 2026. Fackförbundet Handels kräver att arbetsgivarna tar större ansvar för att förebygga sexuella trakasserier och skapa tryggare arbetsplatser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum