Truppen till VM i surfski uttagen!
22.9.2025 09:39:51 CEST | Svenska Kanotförbundet | Pressmeddelande
Det är en liten svensk trupp som möter världseliten i surfski när ICF Canoe Ocean Racing World Championships avgörs i Durban, Sydafrika 17–19 oktober. Stort lycka till!

Om knappt tre veckor är det dags för VM i surfski i Durban. Det är första gången Sydafrika arrangerar VM i surfski och det ska bli spännande att följa tävlingarna då förhållandena i Durban ofta bjuder på stor surf.
Uttagna att representera Sverige är Axel Haglund (Malmö Kanotklubb) och Leo Callin Vikman (Helsingborgskanotisterna) som båda tävlar i klassen U23. Den rutinerade masterskanotisten, tillika en av Sveriges vassaste, Leif Davidsson från Helsingborgskanotisterna, kommer också att ställa upp i åldersklassen 65–69.
Följ tävlingarna
Mer om hur du bäst följer tävlingarna kommer närmare mästerskapet.
Viss information finns att hitta på ICF:s hemsida här.
Passa på att följa Surfski - Svenska Kanotförbundet på FB för att ha koll på vad som händer.
Nyckelord
Kontakter
Emma LevemyrFörbundskapten Surfski
Tel:076-813 11 63emma@nextwave.nuOm oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Melina Andersson kan bli historisk när maraton-VM startar i Argentina22.10.2026 10:13:00 CEST | Pressmeddelande
En medalj till – då blir Melina Andersson den svenska kanotist som vunnit flest VM-medaljer genom tiderna. Idag torsdag den 22 oktober inleds maraton-VM i Gualeguaychú, Argentina, där den regerande världsmästaren är ett av Sveriges främsta medaljhopp.
Svenska Kanotförbundet stärker hälsa och prestation med "Nästa paddeltag"16.10.2026 09:15:18 CEST | Pressmeddelande
Svenska Kanotförbundet inleder satsningen Nästa paddeltag för att stärka hälsa och prestation inom elitverksamheten. Genom utbildning, idrottspsykologisk rådgivning och stöd till tränare och föräldrar ska aktiva få bättre förutsättningar att må bra och utvecklas under hela sin karriär.
Dags för SUP-VM i Italien14.10.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Linus Karlsson är på plats i italienska Sabaudia för att representera Sverige när VM i SUP, Stand Up Paddling, som börjar idag och håller på till och med söndag 18 oktober. Med 934 anmälda paddlare från 59 nationer väntar det största mästerskapet hittills.
Truppen till VM i kanotmaraton uttagen!12.10.2026 14:09:43 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka är det dags för VM i maraton i Gualeguaychú, Argentina. Fyra aktiva är uttagna att representera Sverige den 22–25 oktober – en trupp med både erfarna mästerskapspaddlare och en VM-debutant.
Melina Andersson och Martin Nathell tog medaljer i Hangzhou6.10.2026 08:51:38 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson (Bråvikens KK) och Martin Nathell (Ängelholms RoKK) bjöd på fina svenska insatser när Hangzhou Super Cup i kanotsprint avgjordes i Kina den 1–3 oktober. Melina vann K1 500 meter och tog silver i mixstafetten över 5000 meter, medan Martin tog brons på K1 500 meter. Dessutom vann båda sina klasser i den nya virtuella tävlingen World Virtual Paddle.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum