Viktiga reformer saknas
22.9.2025 12:49:13 CEST | SPF Seniorerna | Pressmeddelande
Idag har regeringen presenterat sitt förslag till statsbudget för 2026. SPF Seniorerna har bedömt budgeten och kan konstatera att den medför sänkta utgifter för äldre, men att viktiga reformer saknas.

Många äldre i Sverige har svårt att få pengarna att räcka till slutet av månaden. Därför välkomnar vi förslagen om högkostnadsskydd för elkostnader, skattelättnader för pensionärer samt sänkt elskatt och matmoms. Övervakning så att prissänkningen verkligen når konsumenterna är nödvändigt. Reformen för äldres munhälsa och tandvård innebär en ytterligare lättnad för äldres ekonomi. Men detta ersätter inte de mer långsiktiga och angelägna behoven av högre pension och en översyn av pensionssystemet. Det saknas en tydlig ambition för högre inkomstpensioner där det lönar sig att ha arbetat.
Reformer SPF Seniorerna saknar i budgeten:
- Ett nationellt vaccinationsprogram för äldre. Förebyggande hälso- och sjukvård ger ett längre och friskare liv, till glädje för den enskilde äldre och närstående, men också för hälso- och sjukvården och Sverige beredskap.
- Fast läkarkontakt. Det är bra att regeringen går vidare med rätten till en fast omsorgskontakt, för både de som har hemtjänst och de som bor i särskilt boende för äldre. Men alla äldre ska också ha tillgång till en fast läkarkontakt i hälso- och sjukvården. Fast läkarkontakt skulle förbättra möjligheten till god hälsa och ett gott liv.
Kontakter
Anna ErikssonUtredningschef, kontaktperson ekonomiska frågorSPF Seniorerna
Tel:0706606993anna.eriksson@spfseniorerna.seSPF Seniorerna är en ideell, partipolitiskt och religiöst obunden intresseorganisation för seniorer. SPF Seniorerna har närmare 250 000 medlemmar i cirka 750 föreningar och 26 distrikt spridda över hela landet. Våra prioriterade frågor är: Äldres ekonomi, hälsa och omsorg, boende, inflytande och rätt att arbeta.
Följ SPF Seniorerna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SPF Seniorerna
Ny rapport: Pensionssystemet premierar sent uttag snarare än många arbetsår1.4.2026 11:11:57 CEST | Pressmeddelande
En något senare pensionering kan betyda mer för pensionens storlek än ett långt arbetsliv: vid samma lönenivå kan den med 40 års arbetsliv och ett något senare pensionsuttag få en flera tusen kronor högre månadspension livet ut än den som arbetat i 45 år. Sena arbetsår blir mer värda än tidiga. Detta trots att pensionssystemet sägs bygga på att alla inkomster ska väga lika tungt oavsett när under livet de tjänas in. Resultaten i rapporten väcker därmed frågor om rättvisa och legitimitet.
Över 50 procentenheters skillnad i äldres nöjdhet med hemtjänsten – inom samma kommun30.3.2026 08:44:52 CEST | Pressmeddelande
Äldres nöjdhet med hemtjänsten varierar kraftigt – även inom en och samma kommun. I några kommuner är skillnaden över 50 procentenheter mellan de hemtjänstenheter där nöjdheten är högst och lägst. Det visar en ny jämförelse från SPF Seniorernas Hemtjänstindex, som ger en samlad bild av hemtjänstens kvalitet i alla Sveriges kommuner.
Välkommet besked om personalkontinuitet i äldreomsorgen27.3.2026 08:12:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har meddelat att den kommer ge Socialstyrelsen i uppdrag att utveckla ett mått för att följa personalkontinuiteten i både hemtjänst och på äldreboenden. SPF Seniorerna har drivit på för att ett nytt mått ska införas och välkomnar regeringens besked. Detta är viktigt för äldre med omsorg, säger Maria Larsson, förbundsordförande för SPF Seniorerna.
Mikromat kan inte ersätta lagad mat inom äldreomsorgen26.3.2026 13:52:02 CET | Pressmeddelande
Idag rapporterar Sverige Radio om hur ett antal kommuner ersatt lagad mat från hemtjänsten som levereras hem till äldre - med mikrorätter som beställs från butik. SPF Seniorerna reagerar på rapporteringen och menar att kommunerna inte lever upp till Livsmedelsverkets nationella riktlinjer för måltider inom äldreomsorgen.
SPF Seniorerna i Vaxholm ställer sig på personalens sida i kritiken mot Forenede care11.2.2026 12:05:29 CET | Pressmeddelande
SPF Seniorerna menar att det finns skäl till att personalen larmat om missförhållanden på Vaxholms äldreboende. Föreningen har genom anhöriga fått signaler om att omsorgen inte fungerar som den ska. Nu kräver SPF Seniorerna i Vaxholm en ny granskning av Forenede care.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum