Världsrelease för fenomenet Alchemised
23.9.2025 10:12:43 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Efter lång tids väntan släpps nu fenomentiteln ALCHEMISED av SenLinYu. Boken, som har världsrelease 23 september, har redan före sin utgivning blivit både vitt omtalad och slagit rekord.

SenLinYu började sin skrivarbana under föräldraledigheten genom att använda anteckningsappen på sin mobil. Idag har de berättelser hon publicerat online laddats ner över 20 miljoner gånger och översatts till 23 olika språk. Med sin dark fantasy-debut Alchemised tar hon första steget över till traditionell utgivning och har redan lyckats skapa en världssuccé.
Alchemised är redan före sin utgivning såld till 21 olika språk och bokens filmrättigheter såldes nyligen för en rekordsumma i en affär som rapporteras vara en av de största genom tiderna.
”Förväntningarna bland fansen är enorma, och vi ser väldigt mycket fram emot att se responsen hos läsarna även i Sverige”, säger Louise Eriksson, förläggare på Bookmark förlag. ”SenLinYu har skapat något fantastiskt unikt och det är enkelt att förstå varför boken redan har miljontals fans världen över.”
Boken följer Helena Marino, som en gång var en lovande alkemist. Nu är hon en fånge, bunden av både kriget och sitt eget sinne. Hennes vänner och allierade inom motståndsrörelsen har brutalt mördats, hennes krafter har kuvats och världen hon en gång kände har gått förlorad. För att gräva fram minnena som ligger gömda djupt inom henne skickas Helena till Drotsen, en av denna nya världs mäktigaste och mest skoningslösa nekromant.
Fångad på hans förfallna gods har Helenas kamp för att skydda sin förlorade historia och bevara de sista spillrorna av den hon en gång var nu bara börjat. För både hennes fängelse och hennes fångvaktare bär på hemligheter. Hemligheter Helena måste avslöja till varje pris.
För mer information eller recensionsexemplar, kontakta:
Carolina Starck, Bookmark Förlag på carolina.starck@bookmarkforlag.se eller 070 713 87 46.
Nyckelord
Kontakter
Carolina StarckRedaktionschef
Tel:070-713 87 46carolina.starck@bookmarkforlag.seLouise ErikssonFörläggare
Tel:072-911 83 37louise.eriksson@bookmarkforlag.seBilder
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Unga skribenter prisas i Bookmark Förlags skrivtävling22.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad anordnar Bookmark Förlag en skrivtävling i syfte att uppmuntra unga skribenter till kreativt skrivande. Av över 100 gymnasieungdomar från hela Sverige är det Lea Andersson, 17 år från Stockholm, som kammar hem förstapriset på 10 000 kronor och publicering i tidningen Allas.
Nu släpps efterlängtad uppföljare av Sofia Lundberg20.10.2026 09:07:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Den blå anteckningsboken – den efterlängtade uppföljaren till den internationella bästsäljaren Den röda adressboken. I denna nya roman av Sofia Lundberg levandegörs konstnären Gösta Adrian-Nilssons liv och gärningar genom en episk berättelse som sträcker sig över ett helt sekel, flera livsöden och en hel värld.
Ny bok från målarbokskonstnären Maria Trolle15.10.2026 14:48:24 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Små världar, en ny bok av målarbokskreatören, illustratören och bilderboksförfattaren Maria Trolle. I hennes nya bok kliver vi in i en inbjudande, grönskande miniatyrvärld.
Personligt och politiskt i Jenny Rognebys aktuella kriminalroman15.10.2026 09:09:50 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Ljusfront – Jenny Rognebys tionde bok totalt och den andra delen i serien Förhörsledarna. Efter De märkta barnen, som skildrade adoptionens skuggsidor, skiftar Rogneby nu fokus mot ännu ett högaktuellt ämne: upprustningen och Sveriges medlemskap i Nato.
Efterlängtad uppföljare i Sören Olssons nya serie14.10.2026 09:18:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Smärtbärarens förbannelse, andra delen i serien Världens Väktare som är Sören Olssons första egna barnboksserie.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


