Röda Korset och ICA kraftsamlar för att göra svenskarna krisredo
23.9.2025 06:00:00 CEST | Röda korset | Pressmeddelande
I över 30 år har ICA stöttat Röda Korsets arbete i Sverige och bidragit till att stärka hjälpen över hela landet. Inför årets beredskapsvecka görs en gemensam satsning för att öka svenskarnas kunskap om krisberedskap. Under veckan finns Röda Korsets frivilliga på plats i ICA-butiker över hela landet för att informera om hur och varför man bör vara förberedd inför en kris.

Kriser inträffar ofta utan förvarning och krisberedskap handlar om att vara rustad för såväl översvämningar och stormar som olyckor eller våldsdåd. Den som är förberedd är mer motståndskraftig, klarar sig bättre själv och kan dessutom hjälpa sina närstående och andra i sin närhet.
– Genom vår närvaro i ICA-butiker över hela landet får vi möjlighet att prata om beredskap på ett konkret och tillgängligt sätt och nå ut med viktig kunskap till väldigt många, säger Ulrika Modéer, generalsekreterare för Svenska Röda Korset.
Röda Korset har under flera år arbetat med krisberedskap genom insatser som första hjälpen, krisstöd och att stärka frivilliga över hela landet som kan rycka ut vid en kris. Samverkan med myndigheter och andra viktiga samhällsaktörer, såsom näringslivet, spelar en betydande roll.
– ICA har en bred roll här eftersom vi både kan erbjuda livsmedel, läkemedel och trygga betalningslösningar. Samtidigt behöver vi samarbeta inom näringslivet, civilsamhället och det offentliga för att klara av en kris, och tillsammans har ICA och Röda Korset gjort stor skillnad lokalt när orter har drabbats. Och precis som Röda Korset finns ICA i nästan landets alla kommuner, storstadskommuner som glesbygd, med engagerade handlare som verkligen vill axla en betydande roll i lokalsamhället, säger Nina Jönsson, VD för ICA Gruppen.
Samarbetet med ICA gör att Röda Korset kan hjälpa fler
Vid en kris drabbas ofta de som redan lever i utsatthet allra hårdast. Därför är vardagsstödet en grundpelare i krisberedskapen. När en kris uppstår, oavsett om det handlar om översvämningar eller ett våldsdåd, är Röda Korset ofta en naturlig plats dit människor vänder sig för stöd och trygghet. Tack vare samarbetet med ICA kan Röda Korset erbjuda mötesplatser på platser med stora socioekonomiska utmaningar, tillgodose människors grundläggande behov och agera vid lokala kriser.
Kontakter
Röda Korsets pressjour
Tel:08-452 48 20Lisa DanlingSvenska Röda Korset
Tel:0702982946lisa.danling@redcross.seFölj Röda korset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Röda korset
Röda Korset på plats i Fagersta efter skoldådet på Brinellskolan22.8.2026 16:41:10 CEST | Pressmeddelande
Den fruktansvärda händelsen på Brinellskolan i Fagersta, där en flicka dödades och andra skadades har väckt svår chock, oro och sorg. Röda Korset är på plats med volontärer och krisstödjare.
Ökad utsatthet kräver bättre skydd för hjälparbetare17.8.2026 13:54:25 CEST | Pressmeddelande
Den 19 augusti hedras humanitära hjälparbetare på World Humanitarian Day (Internationella dagen för humanitära hjälparbetare). Men det sker mot en mörk bakgrund. Över tusen humanitära hjälparbetare har dödats sedan 2024. Möt våra svenska representanter som arbetar i utsatta områden som Palestina, Libanon och Ukraina.
Röda Korset räddar liv i jordbävningsdrabbade Colombia11.8.2026 13:27:19 CEST | Pressmeddelande
Efter den kraftiga jordbävningen i Colombia den 10 augusti har landets regering utlyst nationellt katastrofläge och aktiverat landets nationella system för katastrofriskhantering. Sök- och räddningsinsatser pågår i de hårdast drabbade områdena. Volontärer och katastrofteam från Colombianska Röda Korset är mobiliserade. Minst 18 efterskalv har registrerats.
Stora hjälpinsatser i Frankrike och Spanien27.7.2026 16:29:37 CEST | Pressmeddelande
Över 300 000 personer har evakuerats på grund av stora bränder i Frankrike och Spanien, drivna av hetta och oberäkneliga vindar. Hjälpinsatserna fokuserar nu på massivt släckningsarbete och att rädda människor i riskzonen. Röda Korsets katastrofteam och volontärer är på plats i bägge länder.
Tusentals saknar anhöriga – Röda Korset intensifierar insatser i Venezuela29.6.2026 13:09:16 CEST | Pressmeddelande
Röda Korsets arbete i Venezuela går nu in i en ny avgörande fas. Efter de förödande jordbävningarna fortsätter insatserna för att säkra livräddande vård, rent vatten och tillfälliga hem – men samtidigt växer en annan akut kris. När människor förlorar både sina närstående och sin trygghet ökar behovet av professionellt stöd i att söka saknade anhöriga, samtidigt som behoven av psykosocialt stöd växer och kräver långsiktiga insatser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum