Marionetteatern i nytt samarbete med Eric Ericson
23.9.2025 15:38:37 CEST | Kulturhuset Stadsteatern | Pressmeddelande
Gröna stövelns teater är en underfundig familjeföreställning specialskriven för Marionetteatern av författaren och konstnären Eric Ericson (Brev till samhället). I pjäsen samsas viktiga frågor om demokrati och makt – med dinosaurier och riddare. Publiken tas med på en resa, från tidernas begynnelse fram till idag, då en grön stövel dyker upp och vill bestämma precis allt. Premiär på Marionetteatern den 10 oktober.

– Vi är glada och stolta över att få bjuda in den yngre publiken till denna lustfyllda och humoristiska teaterlek med högt tempo, visuell mångfald, sång och musik. Marionetteaterns dockspelare Ida Steén lotsar lyhört publiken genom berättelsen där mängder av specialbyggda dockor får liv i ett teaterrum där alla möjligheter tas till vara, säger pjäsens regissör Helena Nilsson.
Eric Ericson är författare, formgivare och konstnär. Han fick sitt stora genombrott 2003 med boken Brev till samhället, som även ledde till föreställningen Brev från Eric Ericson 2011 på Dramaten. Han ägnar sig ofta åt att utforska samhällets struktur och organisation. Återkommande teman är klimat, etik och ekonomi. Gröna stövelns teater är hans första samarbete med Marionetteatern.
– Nästan allt i samhället finns för att olja finns, bland annat fiskpinnar, gymnastikskor, doftljus, kommunaltrafik och pappersnäsdukar. Vi är helt beroende av olja, men oljan har som bekant förödande konsekvenser för biosfären. Olja, makt och miljö är kanske vår tids viktigaste frågor, som dessutom är helt avgörande för den värld som dagens barn kommer att bli vuxna i. Jag vill på ett inte alltför allvarligt sätt diskutera det – och Marionetteatern känns som den rätta platsen, kanske den enda platsen, där en megaloman teaterdirektör i form av en stövel kan stiga upp ur underjorden, säger Eric Ericson.
Gröna stövelns teater rekommenderas från 4 år och har premiär på Marionetteatern den 10 oktober.
Av: Eric Ericson
Regi: Helena Nilsson
Scenografi och kostym: Hanna Cecilia Wilén Lindkvist
Ljus: Nora Morén
Komposition: Mikael Svanevik
Dockor: Sara Bohman
Medverkande: Ida Steén
Läs mer: https://kulturhusetstadsteatern.se/barn-ung/grona-stovelns-teater
Nyckelord
Kontakter
Annika KämpeBarn och unga
Tel:073-973 03 23annika.kampe@kulturhusetstadsteatern.seBilder








Länkar
Om oss
Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.
Följ Kulturhuset Stadsteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern
Sinatra, Martin & Davis Jr. skildras i nyskriven musikteater1.4.2026 07:50:11 CEST | Pressmeddelande
Rat Pack Rhapsody riktar strålkastarna mot den legendariska trion Rat Pack – Frank Sinatra, Dean Martin och Sammy Davis Jr. som gjorde succé världen över med utgångspunkt i Las Vegas. En nyskriven musikteater med Rennie Mirro, Karl Dyall, Joachim Bergström och Isabella Lundgren. Urpremiär 24 april på Kulturhuset Stadsteatern.
Adam Pålsson och Félice Jankell i "Fröken Julie"31.3.2026 07:59:35 CEST | Pressmeddelande
Strindbergs klassiker "Fröken Julie" sätts upp på Lilla scenen med Félice Jankell, Adam Pålsson och Charlotta Björck i rollerna. En tidlös berättelse om kärlek, förbjudna begär och makthunger i regi av Julia Marko-Nord. Premiär 17 april på Kulturhuset Stadsteatern i samarbete med Villman Produktion.
Cullbergs Exposure till Stadsteatern30.3.2026 13:04:58 CEST | Pressmeddelande
Exposure är en studie i nakna kroppar av den schweizisk-grekiska koreografen Alexandra Bachzetsis. Dansföreställningen tar avstamp i hur kultur, mode och reklam ser på, använder och påverkar våra på- och avklädda kroppar. Hur iscensätter vi oss själva, och vilka känslor framkallar det. Med nio dansare från Cullberg. Nypremiär 13 april på Klarascenen, Kulturhuset Stadsteatern.
Internationella dockteaterfestivalen Pop up Puppets tillbaka i augusti27.3.2026 10:06:28 CET | Pressmeddelande
Dockteater för vuxna tar över Kulturhuset Stadsteatern den 20-23 augusti när Marionetteatern arrangerar festivalen Pop Up Puppets. I årets upplaga av festivalen medverkar kompanier från Kanada, USA, Tyskland, Frankrike, Nederländerna och Danmark.
Vanna Rosenbergs Vannaminne får urpremiär26.3.2026 10:06:11 CET | Pressmeddelande
Det är över tio år sedan sist. När Vanna Rosenberg nu ställer sig på Soppteaterns scen igen har den förvandlats till ett vindsförråd där en alldeles egen föreställning uppstår. För vad bryr sig en vind om förbud? Vannaminne får urpremiär den 11 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum