Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med kommunstyrelsens ordförande Mats Gerdau (M)
25.9.2025 07:33:00 CEST | Einar Mattsson | Pressmeddelande
Den 1 oktober kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret brf Torgstråket, Jarlaberg i Nacka tillsammans med gäster och kommunstyrelsens ordförande Mats Gerdau (M).

Uppförandet av Brf Torgstråket i Jarlaberg påbörjades i maj 2025. Einar Mattsson som förvärvade marken från Svenska Nyttobostäder 2024 uppför 59 lägenheter, fördelade i fyra punkthus med mellanliggande gårdar på platsen. Nacka kommun kommer också att bygga ett torg och runt torget kommer det att finnas fyra lokaler som bland annat kommer att innehålla ett gym.
Efter inledande välkomsttal kommer Mats Gerdau (M) gjuta sina handavtryck. Dessa förs sedan över till en bronsplatta som vi hänger upp i fastigheten. Vi bjuder även på lättare lunch och mingel.
-
Datum: 1 oktober
-
Tid: cirka 11.30-13.00
-
Plats: Etableringen vid Jarlabergsvägen 4
-
Anmälan görs till johan.alfvag@einarmattsson.se
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seKatarina LorenzPresskontakt om Ewelina Holm ej är anträffbar.
Tel:0765-42 64 50katarina.lorenz@einarmattsson.seLänkar
- Brf Torgstråket
- Nacka kommun om Jarlabergsvägen
- En trygg bostadsaffär
- Einar Mattssons köpprocess
- Nacka kommun om Centrala Nacka
- Einar Mattssons fastigheter och projekt
- Einar Mattssons arkitekturprogram
- Hyr av oss
- Einar Mattsson Fastighetsförvaltning
- Om Einar Matsson-koncernen
- Einar Mattssons Hållbarhetsrapport
- Einar Mattssons Årsberättelse
Om Einar Mattsson Projekt AB
Einar Mattsson-koncernen är en långsiktig fastighetsaktör som varit verksam på Stockholms bostadsmarknad i 90 år. Med över 6 000 bostäder är vi idag Stockholms stads största privata ägare av hyresbostäder. Einar Mattsson Projekt AB är det dotterbolag som arbetar med att utveckla nya bostads- eller hyresrätter. Det görs i Stockholmsregionen där råmark eller projektfastigheter förvärvas och utvecklas till efterfrågade bostäder. Einar Mattsson är en av de mest aktiva projektutvecklarna i regionen. I koncernen ingår också ett fastighetsbolag, förvaltningsbolag, en byggentreprenadverksamhet och ett bolag som sköter övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
100% återvunna växter och marktegel vid Einar Mattssons fastigheter21.10.2026 05:54:00 CEST | Nyheter
På en av Einar Mattsson-koncernens gårdar på Slipgatan, har Einar Mattsson Fastighetsförvaltning planterat blommor och träd från tre andra fastigheters innergårdar och rabatter. I stället för att köpa nya växter att plantera, så har alla växter återanvänts. Förvaltningens Utemiljö-team arbetar löpande med att skapa hållbara, trivsamma miljöer åt de boende och sparar samtidigt pengar åt våra fastighetsägare. På Slipgatan har även ett danskt marktegel återanvänts från ett annat ställe.
”Ju mer ansvar jag tar för nya utmaningar, desto mer utvecklas jag” — fredagsporträttet med kundkoordinator Frida16.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Hon har en pigg och glad uppsyn, vår kundkoordinator Frida. Hon har växt med nya roller internt och är ett bevis på hur den familjeägda koncernen tar vara på talanger. Genom träning, hemprojekt och mysiga kvällar återhämtar sig Frida efter en fylld arbetsdag med många bollar i luften. Lär känna Frida i veckans porträtt:
"Att göra rätt investeringar i rätt ordning" — fredagsporträttet med Senad Alic9.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Senad Alic är en lång man. Lugn och trevlig. Som projektledare i Hållbarhets- och digitaliserings-teamet besitter han en bred installationserfarenhet, har ett starkt engagemang för hållbarhet och gillar utmanande samarbeten mellan olika yrkesgrupper. Han har spelat basket på hög nivå, men just nu ägnas fritiden åt barnen och familjen. Lär känna Senad mer i dagens fredagsporträtt:
“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:
Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg
Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum