Einar Mattssons årsberättelse nominerad till Publishingpriset för femte året i rad
26.9.2025 06:00:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter
Konceptet med den mer magasinliknande årsberättelsen och den grafiskt välarbetade hållbarhetsrapporten når fortsatt framgång. Edit & Björnens grafiska formgivning och illustrationer, Versal medias texter, CG Stations avancerade tryckoriginal och Chrelle Photographys fotografier är teamet bakom det framgångsrika konceptet.

Även i år deltar Einar Mattsson under tävlingskategorin "Årsredovisningar och rapporter kommersiella företag". Nomineringen bekräftar koncernens långsiktiga fokus på kvalitetskommunikation, att göra det torra och krångliga begripligt och lättläst. Varje år har grundkonceptet behållits men alltid med förnyade inslag och teman.
Tillgänglig kommunikation visar företagskulturen
Vår årsberättelse får stor uppskattning då den skiljer sig mot branschen i övrigt. De varma illustrationerna tillsammans med en nyfiken tonalitet i texterna skapar ett stort läsvärde som visar familjeföretagets kultur.
– Att vi femte året i rad når finalplatsen är ett bevis på kreativitet och kompetens hos hela vårt team och våra samarbetspartners. Jag är stolt över att teamets resultat uppmärksammas i konkurrens med några av branschens främsta aktörer, säger kommunikationschef Ewelina Holm.
Publishinggalan
Vinnarna presenteras vid den officiella prisutdelningen 4 november på anrika Berns vid Berzelii Park i Stockholm.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seBilder
Länkar
Om Einar Mattsson AB
I år fyller Einar Mattsson 90 år. Einar Mattsson AB är moderbolag denna familjeägda bolagsgrupp som är verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
"Det är ett tillräckligt kaxigt budskap, utan att säga vad Einar Mattsson är bäst på" — fredagsporträttet med Berghs-studenter23.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Vi har pratat med några av de sju studenterna från Berghs School of Communication som genomförde sitt examensarbete hos Einar Mattsson under våren. De fick ett uppdrag kring marknadsföring av ett av koncernens alla affärsområden. Eleverna gjorde sitt arbete på plats på huvudkontoret och ställde sedan ut resultatet på Berghs Festival 2026 den 22–23 maj på Berghs School of Communication.
100% återvunna växter och marktegel vid Einar Mattssons fastigheter21.10.2026 05:54:00 CEST | Nyheter
På en av Einar Mattsson-koncernens gårdar på Slipgatan, har Einar Mattsson Fastighetsförvaltning planterat blommor och träd från tre andra fastigheters innergårdar och rabatter. I stället för att köpa nya växter att plantera, så har alla växter återanvänts. Förvaltningens Utemiljö-team arbetar löpande med att skapa hållbara, trivsamma miljöer åt de boende och sparar samtidigt pengar åt våra fastighetsägare. På Slipgatan har även ett danskt marktegel återanvänts från ett annat ställe.
”Ju mer ansvar jag tar för nya utmaningar, desto mer utvecklas jag” — fredagsporträttet med kundkoordinator Frida16.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Hon har en pigg och glad uppsyn, vår kundkoordinator Frida. Hon har växt med nya roller internt och är ett bevis på hur den familjeägda koncernen tar vara på talanger. Genom träning, hemprojekt och mysiga kvällar återhämtar sig Frida efter en fylld arbetsdag med många bollar i luften. Lär känna Frida i veckans porträtt:
"Att göra rätt investeringar i rätt ordning" — fredagsporträttet med Senad Alic9.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Senad Alic är en lång man. Lugn och trevlig. Som projektledare i Hållbarhets- och digitaliserings-teamet besitter han en bred installationserfarenhet, har ett starkt engagemang för hållbarhet och gillar utmanande samarbeten mellan olika yrkesgrupper. Han har spelat basket på hög nivå, men just nu ägnas fritiden åt barnen och familjen. Lär känna Senad mer i dagens fredagsporträtt:
“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

