Diskrimineringsombudsmannen

Nekad förlängd provtid diskriminering enligt DO

Dela

Universitets- och högskolerådets, UHR:s, beslut att inte medge förlängd provtid på högskoleprovet till en man med en funktionsnedsättning var diskriminering. Den bedömningen gör DO i ett tillsynsbeslut.

Ärendet rör en man med en CP-skada som påverkar hans motorik, vilket innebär att han har svårt att fylla i högskoleprovets små svarsrutor. När mannen skulle skriva högskoleprovet kontaktade han därför UHR med önskemålet att få förlängd provtid. Hans begäran nekades med hänvisning till myndighetens föreskrifter där det framgår att CP-skada inte är en funktionsnedsättning som ger rätt till förlängd provtid. Enligt föreskrifterna är det enbart personer med diagnoserna specifik lässvårighet, blandad inlärningsstörning eller dokumenterad synskada som har rätt till förlängd provtid.

Enligt DO är högskoleprovet en utbildningsverksamhet i diskrimineringslagens mening och det är därför förbjudet att diskriminera personer som deltar eller vill delta i högskoleprovet. Nekandet av förlängd provtid har inneburit att mannen har behandlats sämre än personer som har en funktionsnedsättning som enligt UHR:s föreskrifter ger rätt till förlängd provtid.

– Högskoleprovet är en central urvalsgrund till högre utbildning och för många den enda vägen in till universitet och högskola.  Att neka personer med vissa sorters funktionsnedsättningar rimliga villkor för att skriva provet är att stänga den dörren. Det är diskriminering, säger Carl Ekström, utredare på DO:s rättsenhet.

DO har i och med beslutet avslutat ärendet.

DO 2023/1441

Nyckelord

Kontakter

Ett samhälle fritt från diskriminering.
Läs mer om vår verksamhet på www.do.se och följ oss gärna
Linkedin och Facebook.

Följ Diskrimineringsombudsmannen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen

Sverige behöver göra mer för att säkerställa de nationella minoriteternas rättigheter22.10.2025 08:58:00 CEST | Pressmeddelande

Trots utveckling av lagstiftning och uppdrag till myndigheter kvarstår stora brister i Sveriges efterlevnad av Europarådets konventioner om nationella minoriteters rättigheter. Det finns därför anledning att efterfråga ett omtag i arbetet med att förverkliga dessa rättigheter. Sverige har fullt ut inte lyckats bryta med tidigare förhållningssätt och diskriminering av judar, romer, samer, sverigefinnar och tornedalingar är fortfarande ett problem. Det konstaterar DO i en rapport som publiceras idag.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye