Nytt försäljningsrekord för second hand – omsatte 1,9 miljarder kronor
29.9.2025 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Den svenska pre loved-marknaden fortsätter att nå nya höjder. Med en total omsättning på 1,9 miljarder kronor sattes nytt rekord för en enskild månad. Inom mode uppgick försäljningen till 496 miljoner kronor. Det visar Svensk Handels Pre Loved-indikator för augusti månad.

Samtidigt uppger 3 av 10 svenskar att de handlat begagnat under månaden. Det är ett tydligt tecken på att second hand nu är en självklar del av konsumenternas vardagliga val. När det gäller mode handlade varannan second hand-konsument i kategorin under månaden.
– Att vi ser den högsta månadsomsättningen i Pre Loved-indikatorns historia är ett tydligt kvitto på second hand-marknadens styrka. Efter en förhållandevis svag försäljning under våren, är det också glädjande att se en desto starkare sommarförsäljning, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel och fortsätter:
– Konsumenternas efterfrågan på hållbara alternativ fortsätter att växa, och vi är övertygade om att intresset kommer att bestå. Att agera hållbart har blivit en konkurrensfördel för handelns företag.
Rekordnivåerna i augusti understryker både den starka trenden och den långsiktiga potentialen för begagnathandeln i Sverige. Detta uppvisas genom det starka intresset för e-handel av second hand produkter. I augusti omsattes 1,4 miljarder kronor genom köp online.
– E-handelsföretagen spelar en viktig roll i att introducera second hand-produkter för allmänheten. Genom förmånliga priser och hållbarhetsfördelar lyckas man träffa rätt, och attrahera konsumenter i alla åldrar. Men även de fysiska butikerna spelar en viktig roll, och uppvisar en stark försäljning i augusti. Att båda försäljningskanalerna går bra är ett praktexempel på att e-handel och fysisk handel kan samexistera och växa, säger Maria Mikkonen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Vi förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Prognos: Ökad användning av viktminskningsmedicin utmanar handeln6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Användandet av viktminskningsmedicin har ökat explosionsartat under de senaste åren, vilket kan medföra stora förändringar för handelsföretagen. Svensk Handels nya rapport Läget i handeln uppskattar bortfallet till 24 miljarder kronor för dagligvaruhandeln under perioden 2026–2035.
Nytt omsättningsrekord för second hand29.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-handeln slog nytt månadsrekord i augusti. Totalt omsattes 1,9 miljarder kronor, en ökning med 2 procent jämfört med augusti förra året och 15 procent jämfört med juli. Samtidigt minskade andelen konsumenter som handlade begagnat.
Framtidstron ökar inom handeln – ”nivåer vi inte sett på länge”24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer visar på att handelsföretagen tror på ljusare tider. Framtidstron stärks inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln. För en positiv utveckling fortsättningsvis krävs nu en politik som premierar tillväxt och jobbskapande.
E-handelns omsättning minskade i augusti – men färre köp från Temu och Shein22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för augusti månad till 12,3 miljarder kronor. Det är en minskning med 9 procent jämfört med samma månad förra året.
Avvaktande modehandel i augusti16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en stark utveckling i juli blev augusti en något mer avvaktande månad för modehandeln. Svensk Handels Stilindex visar på att försäljningen av kläder var oförändrad jämfört med samma månad föregående år, medan skohandeln ökade med 1,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum