Apoteksföreningen välkomnar Läkemedelsverkets förslag om skärpta tillståndskontroller och ökad myndighetssamverkan
29.9.2025 10:35:26 CEST | Sveriges Apoteksförening | Pressmeddelande
Apoteksföreningen ser positivt på Läkemedelsverkets förslag i rapporten ”Uppdrag att kartlägga välfärdsbrottslighet inom apoteksverksamhet”. Branschen ställer sig bakom att myndigheten vill skärpa tillståndskontroller samt en mer proaktiv samverkan mellan berörda myndigheter.

- Jag delar Läkemedelsverkets uppfattning att Sverige har säkra apotek. Samtidigt välkomnar jag att myndigheten vill ta fler initiativ som ytterligare förhindrar för oseriösa aktörer säger Johan Wallér, vd för Apoteksföreningen.
Rapporten, som tagits fram på uppdrag av regeringen, visar att det finns en viss risk för att apoteksverksamhet utnyttjas för välfärdsbrottslighet. Läkemedelsverket föreslår bland annat att tillståndsprocessen ska skärpas, att uppföljningen av apoteksaktörer intensifieras och att informationsutbytet mellan myndigheter förbättras.
- Apoteken har en viktig roll i samhället och ett stort ansvar gentemot patienter och vården. Vi ser fram emot att bidra till en fortsatt utveckling av regelverket och att tillsammans med myndigheter verka för en trygg och säker apoteksmarknad, fortsätter Johan Wallér.
Apoteksföreningen står redo att delta i dialogen om hur kontrollsystemen kan förbättras och hur samverkan mellan myndigheter och branschaktörer kan stärkas för att motverka välfärdsbrottslighet.
Kontakter
Johan WallérVD
Tel:070 - 239 16 06johan.waller@sverigesapoteksforening.seFölj Sveriges Apoteksförening
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Apoteksförening
Kampanjen "Jobba på apotek" rullar igen – ökat intresse för varje år16.3.2026 15:07:31 CET | Pressmeddelande
Idag drar apoteksbranschen åter i gång kampanjen "Jobba på apotek" med syfte att öka söktrycket till landets farmaceututbildningar. Det är en årlig kampanj har vidareutvecklats till att nå en allt bredare publik.
Farmaceutsortiment införs på svenska apotek6.3.2026 12:50:33 CET | Pressmeddelande
Äntligen har regeringen tagit fram ett förslag som innebär att vissa receptbelagda läkemedel kan klassas om till receptfritt men med krav på särskild rådgivning. En lagrådsremiss har tagits fram och ändringarna föreslås införas på svenska apotek 1 januari 2027.
Läkemedelsbristerna biter sig fast – apoteken behöver fler verktyg4.3.2026 09:14:11 CET | Pressmeddelande
Brist på tillgängliga läkemedel är numera vardag i hela Europa. Det visar en ny rapport av den europeiska organisationen PGEU som beskriver läkemedelsbristerna under 2025 i Europa.
Antalet apotek ökar – men glesbygden tappar när farmaceutbristen förvärras19.2.2026 10:48:43 CET | Pressmeddelande
Antalet apotek ökade något under 2025, totalt finns 1 400 apotek. Däremot så minskade antalet apotek något i mer glest befolkade områden.
Läkemedelsverket förslag riskerar försämringar vid läkemedelsbrister16.2.2026 11:04:13 CET | Pressmeddelande
Idag har Läkemedelsverket publicerat sin slutrapport som beskriver åtgärder för att förebygga och hantera rest- och bristsituationer för läkemedel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum