Mellersta Norrland: Nästan alla socialchefer uppger svår budget och personalbrist
30.9.2025 08:30:00 CEST | Vision | Pressmeddelande
I Västernorrlands och Jämtlands län uppger nästan alla socialchefer att budgeten inte räcker för att ge människor det stöd de har behov av. Det visar Visions Socialchefsrapport 2025.
Personalbristen är särskilt allvarlig inom äldreomsorgen, där undersköterskor saknas, men också när det gäller socialsekreterare och chefer inom socialtjänsten och äldreomsorg.
– Vi ser samma utveckling i Västernorrland och här i Sundsvall. Våra medlemmar inom vård- och omsorg och socialtjänsten vittnar om en pressad situation med både ekonomi och personalförsörjning. Stabil ekonomi och fler kollegor är avgörande för att vi ska kunna ge människor det stöd de har rätt till enligt den nya socialtjänstlagen, säger Robert Weidman, ordförande för Vision i Sundsvalls kommun.
Bakom siffrorna i Visions rapport “Socialchefsrapporten 2025” finns en socialtjänst med en mycket pressad ekonomi och ständiga sparkrav. För att hålla budgeten i balans har drygt en tredjedel av socialtjänsterna runt om i landet redan minskat personal, avvecklat verksamhet som inte är lagbunden eller infört mer restriktiva bedömningar.
– Socialtjänsten är samhällets yttersta skyddsnät. Samtidigt får verksamheten bara smulor i jämförelse med de miljardsatsningar som regeringen nu gör på rättsväsendet och på repressiva åtgärder. Socialtjänsten måste få långsiktig finansiering för att den nya lagen ska få effekt, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Ett urval av resultatet från hela landet i Socialchefsrapporten
- Nästan 8 av 10 socialchefer (78 procent) uppger att de har svårt eller mycket svårt att ge insatser som de bedömer att individen har behov och rätt till.
- En tredjedel av socialcheferna har tvingats till mer restriktiva bedömningar (34 procent), avveckling av verksamhet (36 procent) och neddragning av personal (35 procent) för att klara ekonomin.
- 6 av 10 socialchefer (62 procent) uppger att det är svårt att rekrytera socialsekreterare inom individ och familj, IFO.
- De verksamhetsområden som sticker ut och har påverkats särskilt negativt av kommunernas ekonomiska förutsättningar är äldreomsorg och stöd till barn och unga.
- Nästan 8 av 10 socialchefer (79 procent) använde konsulter för att klara bemanningen under de senaste tolv månaderna.
- 96 procent av socialcheferna svarar att de trivs, varav 56 procent trivs mycket bra och 40 procent trivs ganska bra. Men rapporten visar att uppdraget är tufft för många. 4 av 10 socialchefer svarade att de funderade på att sluta ibland.
- 4 av 10 socialchefer (44 procent) svarar ja på frågan om de känner till att någon i deras verksamhet har blivit utsatt för försök till otillåten påverkan under de senaste tolv månaderna.
Om undersökningen
Visions Socialchefsrapport 2025 bygger på svar från 146 högre chefer inom socialtjänsten runt om i landet, med en svarsfrekvens på 50 %. I Västernorrland och Jämtland har 11 av 15 socialchefer svarat. Västernorrlands och Jämtlands län utgör tillsammans NUTS-område Mellersta Norrland.
Lokal kontakt, Robert Weidman, ordförande Vision Sundsvall, tfn 072 146 76 27.
Kontakter
Caroline CederquistPress- och opinionschefVision
Tel:0761308997caroline.cederquist@vision.seLänkar
Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 218 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Susanne Persson i Karlshamn är Årets skyddsombud 202621.10.2026 14:21:50 CEST | Pressmeddelande
Tidningen Vision har idag utsett Susanne Persson till Årets skyddsombud 2026. Hon får priset för att hon står upp för människors lika värde och för att alla ska behandlas på lika villkor, oavsett religion och sexuell identitet. Utmärkelsen delades ut vid ett nationellt arbetsmiljöseminarium på Skyddsombudens dag.
Vision: Nästan hälften av hot- och våldshändelserna i välfärden anmäls aldrig19.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av fackförbundet Visions medlemmar som utsatts för hot eller våld i arbetet uppger att ingen anmälan gjordes. Samtidigt säger nästan lika många av de som anmält att de inte fått tillräckligt stöd från arbetsgivaren. Det visar en ny undersökning från Vision.
Susanne Persson kan bli årets skyddsombud 202613.10.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fackförbundet Vision utser Årets skyddsombud 2026 är Susanne Persson från Karlshamn en av tre finalister. Susanne Persson arbetar som församlingspedagog i Karlshamns församling och har varit skyddsombud i 35 år. Vinnaren avslöjas den 21 oktober.
Alma Avila kan bli årets skyddsombud 202613.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fackförbundet Vision utser Årets skyddsombud 2026 är Alma Avila från Stockholm en av tre finalister. Alma Avila arbetar i den förebyggande verksamheten i Solna Stad och har varit skyddsombud i 10 månader. Vinnaren avslöjas den 21 oktober.
Thomas Jarefors kan bli Årets skyddsombud 202613.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fackförbundet Vision utser Årets skyddsombud 2026 är Thomas Jarefors från Östersund en av tre finalister. Thomas arbetar som behandlare i Östersunds kommun. Han är huvudskyddsombud i Visions Östersundsavdelning och har varit skyddsombud i 10 år. Vinnaren presenteras den 21 oktober på Skyddsombudens dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum