Vision

Norra Mellansverige: 7 av 10 socialchefer har svårt att hålla budgeten

30.9.2025 08:30:00 CEST | Vision | Pressmeddelande

Dela

I Norra Mellansverige (Värmlands, Dalarnas och Gävleborgs län) uppger sju av tio socialchefer att budgeten inte räcker för att ge människor det stöd de har behov av. Det visar Visions Socialchefsrapport 2025.

– Vi ser samma utveckling i Dalarna och Borlänge kommun. Våra medlemmar i socialtjänsten vittnar om en pressad situation med både ekonomi och personalförsörjning. Stabil ekonomi och fler kollegor är avgörande för att vi ska kunna ge människor det stöd de har rätt till enligt den nya socialtjänstlagen, säger Nora Stensvik, vice ordförande Vision Borlänge och ledamot i Visions förbundsstyrelse.

Bakom siffrorna i Visions rapport “Socialchefsrapporten 2025” finns en socialtjänst med en mycket pressad ekonomi och ständiga sparkrav. För att hålla budgeten i balans har drygt en tredjedel av socialtjänsterna runt om i landet redan minskat personal, avvecklat verksamhet som inte är lagbunden eller infört mer restriktiva bedömningar. 

– Socialtjänsten är samhällets yttersta skyddsnät. Samtidigt får verksamheten bara smulor i jämförelse med de miljardsatsningar som regeringen nu gör på rättsväsendet och på repressiva åtgärder. Socialtjänsten måste få långsiktig finansiering för att den nya lagen ska få effekt, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.

Ett urval av resultatet från hela landet i Socialchefsrapporten

  • Nästan 8 av 10 socialchefer (78 procent) uppger att de har svårt eller mycket svårt att ge insatser som de bedömer att individen har behov och rätt till.
  • En tredjedel av socialcheferna har tvingats till mer restriktiva bedömningar (34 procent), avveckling av verksamhet (36 procent) och neddragning av personal (35 procent) för att klara ekonomin.
  • 6 av 10 socialchefer (62 procent) uppger att det är svårt att rekrytera socialsekreterare inom individ och familj, IFO. 
  • De verksamhetsområden som sticker ut och har påverkats särskilt negativt av kommunernas ekonomiska förutsättningar är äldreomsorg och stöd till barn och unga.
  • Nästan 8 av 10 socialchefer (79 procent) använde konsulter för att klara bemanningen under de senaste tolv månaderna.
  • 96 procent av socialcheferna svarar att de trivs, varav 56 procent trivs mycket bra och 40 procent trivs ganska bra. Men rapporten visar att uppdraget är tufft för många. 4 av 10 socialchefer svarade att de funderade på att sluta ibland. 
  • 4 av 10 socialchefer (44 procent) svarar ja på frågan om de känner till att någon i deras verksamhet har blivit utsatt för försök till otillåten påverkan under de senaste tolv månaderna.  

Om undersökningen

Visions Socialchefsrapport 2025 bygger på svar från 146 högre chefer inom socialtjänsten runt om i landet, med en svarsfrekvens på 50 %. Värmlands, Dalarnas och Gävleborgs län utgör tillsammans NUTS-område Norra Mellansverige.

Socialchefsrapporten | Vision

Lokal kontakt, Nora Stensvik, vice ordförande Vision Borlänge, tfn 072 267 39 28. 

Kontakter

Länkar

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.

Våra 218 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO. 

Följ Vision

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vision

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye