Mjölkpriset till bönderna sänks i oktober
30.9.2025 13:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Efter en period med höga och stabila mjölkpriser sänks nu ersättningen till Arlabönderna för andra månaden i rad. Priset på ekologisk mjölk är fortsatt oförändrat.

Priset som bönderna får betalt för konventionell mjölk i Arla minskar i oktober med 22,6 öre per kilo. Priset för ekomjölk förblir oförändrat. Den kvartalsvisa valutajusteringen påverkar det svenska priset negativt med 3,7 öre per kilo mjölk. Därmed blir det så kallade a contopriset 583,0 öre per kilo för konventionell mjölk och 706,5 öre per kilo för ekologisk.
– Efter lång tid med höga och stabila priser påverkas marknaden nu av ökade mjölkvolymer i Europa och globalt. Vi fortsätter att göra allt vi kan för att betala ett så konkurrenskraftigt mjölkpris som möjligt till våra ägare, mjölkbönderna. På så vis skapar vi långsiktiga villkor för bönderna – och bidrar till att konsumenterna även framöver kan välja svenska mejeriprodukter i butikshyllan, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.
Detta påverkar mjölkprisets utveckling
- Mjölkvolymerna ökar såväl globalt som inom EU.
- Försäljningen till dagligvaruhandeln fortsätter att plana ut.
- Industrimarknaderna justeras nedåt på grund av stora mängder mjölk i omlopp.
Global marknadsöversikt
Mjölkinvägning: Mjölkproduktionen i EU, USA och Nya Zeeland fortsätter att driva utvecklingen på de globala mejerimarknaderna. I EU ökade invägningen i juli med 1,8 procent jämfört med samma månad förra året. Stabilt antal kor, gynnsamt väder och god tillgång på foder bidrog till ökningen. Stora producenter som Tyskland, Frankrike och Irland står för en betydande del av uppgången, vilket håller produktionen klart över fjolårets nivåer under sommaren.
I USA steg produktionen i juli med 0,6 procent jämfört med föregående år. Trots något färre kor har högre produktivitet kompenserat och lyft volymerna. En stor del av mjölken går till ost och smör, vilket ökar det globala utbudet och konkurrensen.
Nya Zeeland har fått en stark start på högsäsongen. Produktionen ökade med 2,3 procent i juli jämfört med samma månad 2024. Goda betesförhållanden och starka prissignaler till gårdarna gör att bönderna maximerar sina volymer. Tidiga siffror pekar mot ännu ett starkt produktionsår, med förväntningar om god tillgång på både skummjölkspulver (SMP) och helmjölkspulver (WMP) under andra halvåret 2025.
Ost: De europeiska ostmarknaderna har försvagats markant på senare tid. EU:s ostproduktion ökade med 1,5 procent under första halvåret 2025, medan efterfrågan legat stilla. I USA steg produktionen av cheddar med över 5 procent, och i Nya Zeeland ökade ostexporten med nära 18 procent jämfört med året innan.
Mjölkpulver: Marknaden för skummjölkspulver och helmjölkspulver är fortsatt pressad globalt. Priserna på skummjölkspulver ligger på svaga nivåer trots att de redan är låga, drivet av ökade mjölkvolymer. Även helmjölkspulverpriserna sjunker, särskilt i Europa där prisnivån ligger klart högre än i Oceanien.
Smör: Smörpriserna sjunker när ett överskott tynger marknaderna i alla regioner. I Europa pressas priserna av hög produktion, svagare export och ökade importvolymer.
Fakta om Arlas mjölkpris
Arlas 7 600 mjölkbönder, varav 1 900 i Sverige, är både ägare av företaget och leverantörer av mjölken. Tillsammans har Arlabönderna beslutat att priset som de får betalt för mjölken ska vara gemensamt i kooperativets sju nordeuropeiska länder. På så vis är det möjligt att dela lika på både intäkter och kostnader. Priset baseras främst på protein- och fettinnehåll, samt den enskilda gårdens hållbarhetsarbete.
A contopriset ligger närmast det löpande priset som Arlabönderna får betalt under året. Det justeras varje månad. Här finns en graf för att följa mjölkprisets utveckling över tid. Priset som konsumenter betalar för mjölk och andra mejeriprodukter bestäms av butikerna.
För att premiera åtgärder som bidrar till att minska klimatutsläppen på gårdarna betalas sedan juli 2023 en hållbarhetsersättning (FarmAhead™ Ersättning) ut till den enskilda bonden tillsammans med det månatliga a contopriset. Ju fler klimat- och miljöåtgärder som genomförs, desto högre hållbarhetsersättning får bonden. Målet är att minska gårdarnas klimatutsläpp med 30 procent till 2030.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla skalar upp hållbarhetsrådgivningen på svenska mjölkgårdar15.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla utökar nu sin fördjupade hållbarhetsrådgivning. Satsningen innebär att cirka 140 svenska mjölkgårdar får tillgång till ett strukturerat utvecklingsarbete över 18 månader, där rådgivning och klimatdata kombineras med tydliga mål och nyckeltal för att sänka produktionskostnaderna, minska klimatavtrycket och stärka den långsiktiga konkurrenskraften.
Elva Arlabönder får guldmedalj av H.M. Konungen10.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
På måndag den 13 april uppmärksammas 13 mjölkföretagare från hela landet vid den årliga guldmedaljceremonin på Kungliga slottet i Stockholm, varav elva är Arlabönder.
Rosa mjölkdryck och päronglass-yoghurt – här är sommarens nyheter från Arla Ko7.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inför sommarsäsongen lanserar Arla Ko tre nya produkter under en begränsad period: Rosa Mjölkdryck, Fil Lemonad och Yoghurt Päronglass. Produkterna är gjorda på 100 procent svensk mjölk och finns i butik från vecka 15 till vecka 37.
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i april31.3.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla lämnar mjölkpriset till bönderna oförändrat i april, både för konventionell och ekologisk mjölk.
Branschen kräver nationella mål i budgeten: "Sveriges beredskap håller inte"26.3.2026 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots flera år av kriser saknar Sverige fortfarande nationella mål för livsmedelsförsörjningen. Det håller inte. Inför torsdagens möte i regeringens livsmedelspolitiska råd går ledande företrädare för lantbruk och livsmedelsindustri samman i ett gemensamt krav på Altinget debatt: Skriv in målen i budgeten för att säkra investeringar, 19 000 nya jobb och en grön uppväxling av svensk matproduktion.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum