Logistik – nyckeln till lönsamhet i handelns cirkulära affärsmodeller
30.9.2025 15:58:52 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Cirkulära affärsmodeller är på väg från trend till vardag i detaljhandeln. Men för att bli en ur alla aspekter hållbar del av affären – inte bara pilotprojekt – måste de gå ihop även på sista raden. Här spelar logistiken en huvudroll.

Det framgår av slutrapporten av forskningsprojektet ”Logistikens roll för lönsamhet i detaljhandelns cirkulära affärsmodeller” som nu presenteras av Linköpings Universitet och Svensk Handel.
En ny slutrapport, framtagen av Erik Sandberg, professor i logistik vid Linköpings universitet, och Arne Andersson, senior e-handelsexpert på Svensk Handel, visar att logistiken är avgörande för att göra cirkulära satsningar lönsamma och skalbara.
– Logistik är den ofta förbisedda pusselbiten som gör cirkulära flöden möjliga. Vår studie visar att en smart utformad logistik inte bara bidrar till hållbarhet, utan också är helt central för att skapa lönsamhet i cirkulära affärsmodeller, säger Erik Sandberg.
– För att handeln på allvar ska kunna ställa om mot cirkularitet krävs ökad kunskap, samarbete och innovation inom logistikområdet. Vår förhoppning är att rapporten ska inspirera och vägleda företag inom branschen, säger Arne Andersson.
Fyra centrala slutsatser från rapporten:
- Den befintliga logistiken i linjära affärsmodeller är ofta en viktig grund för cirkulära satsningar.
- Varje företag måste utgå från sina egna förutsättningar i det cirkulära ekosystemet.
- Även småskaliga cirkulära initiativ väcker strategiska frågor som påverkar hela verksamheten.
- Lönsamheten i cirkulära affärsmodeller behöver synliggöras och konkretiseras.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Ny rapport – så handlar Sverige23.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
För första gången kan Svensk Handel i rapporten ”Handelskartan – så handlar Sverige” visa hur köpkraften väntas utvecklas i Sveriges kommuner fram till 2035. Rapporten visar också att fler konsumenter väljer att handla lokalt i småstäderna och att handelns utveckling ser alltmer olika ut i olika delar av landet.
Ny tullavgift dämpar lågprishandeln från Asien22.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för september månad till 13,4 miljarder kronor. Det är en minskning med 7 procent jämfört med samma månad förra året.
Brotten kostar handeln 22,9 miljarder – i dag drar Säkerhetsveckan igång19.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag inleds Svensk Handels årliga Säkerhetsvecka. I år står stöldbrottslighetens omfattande kostnader i centrum. Med en samlad nota på 22,9 miljarder kronor vill Svensk Handel synliggöra brottens konsekvenser och sätta press på politiken och rättsväsendet att agera.
Majoriteten av stölderna i handeln polisanmäls inte19.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fyra av tio butiker utsattes för stöld under den senaste veckan. Samtidigt polisanmäls inte 58% av stölderna. Det visar Svensk Handels senaste Trygghetsbarometer för tredje kvartalet 2026. En vanlig anledning till att butiker avstår från att anmäla är att de inte tror att anmälan kommer att leda till åtal eller dom.
Bred uppgång för modehandeln i september14.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Modehandeln inledde hösten med ökad försäljning i både butik och på nätet. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade klädförsäljningen med 6,2 procent och skoförsäljningen med 6,4 procent i september jämfört med samma månad förra året. Samtliga prissegment utvecklades positivt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
