Megasuccé för Moulin Rouge! The Musical i Göteborg efter premiären - 197 000 sålda biljetter - nu släpps ytterligare 28 föreställningar!
Den 25 september hade musikalsuccén Moulin Rouge! The Musical premiär på Rondo i Göteborg. Med utsålda föreställningar och ett enormt tryck på biljetterna öppnas nu upp för fler att uppleva den hyllade musikalen. Idag släpps ytterligare 28 föreställningar, med biljetter tillgängliga hos Showtic och Liseberg.

Efter utsålda föreställningar kväll efter kväll i Stockholm gör nu Moulin Rouge! The Musical succé även i Göteborg. Totalt har det nu sålts häpnadsväckande 197 000 biljetter i båda städerna.
På scen möter publiken stjärnor som Andreas Wijk, Morgan Alling, Marsha Songcome och Anton Ewald, tillsammans med en ensemble som redan gjort starkt avtryck i Stockholm – och som nu har fått Göteborg att sjuda av musikalfeber.
Lisebergs showarena Rondo har förvandlats från en klassisk krogshow-arena till en storslagen teaterscen. Publiken tas tillbaka till 1890-talets Paris och den ikoniska nattklubben Moulin Rouge, med över 70 av musikhistoriens absolut största hits i en sprakande musikalupplevelse.
- Vi är otroligt glada över det fantastiska mottagandet på premiären och att intresset nu bara fortsätter växa. Det känns att musikalfeber ekar i staden och det kommer det att fortsätta göra hela vägen fram till slutet av mars – nu med ännu fler föreställningar! säger Nanette Hayes, producent 2Entertain.
- Premiären överträffade alla förväntningar det är fantastiskt att se det enorma intresset för biljetterna. Genom att lägga till 28 föreställningar vill vi ger fler möjlighet att uppleva den här musikalsensationen, säger Lotta Carlsbogård, chef scener & event på Liseberg.
Unikt för den här produktionen är att allt från kostymer till musikaliska nummer är av spektakulär broadway-dignitär, där varje detalj knyts samman i ett musikaliskt och sceniskt fyrverkeri som ger euforiska känslor och gåshud. Samtliga kostymer är skapade av kostymdesignern Astrid Lynge Ottosen i ett gediget och detaljorienterat arbete för att skapa en genuin musikalupplevelse i 1890-talets Paris.
Fler biljetter släpps idag 1 oktober och finns på Showtic.se samt Liseberg.se
För pressbilder, klicka här.
Moulin Rouge! The Musical i Göteborg produceras av 2Entertain, Vicky Nöjesproduktion och Liseberg.
Nyckelord
Kontakter
Presskontakter
Filip Jarl, Bindefeld Kommunikation
filip.jarl@bindefeldkommunikation.se
070 – 736 08 00
Lisa Regnér, Bindefeld Kommunikation
lisa@bindefeldkommunikation.se
070 – 769 92 28
LisetteProject Manager Marketing & SalesMoment Group - 2Entertain
lisette.pavic@2entertain.comBilder



















Länkar
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Sista sommaren med Tomas Ledins Bygdespel – en oförglömlig final i Lövvik20.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 2 juli 2026 öppnar portarna till Höga Kusten Friluftsteater i Lövvik, där Tomas Ledins stora bygdespel får sin tredje och avslutande sommarsäsong. "Nu laddar vi för en sista sommar, och vi ska ge allt," säger Tomas Ledin.
Hamburger Börs återöppnar28.10.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2024 stängde Hamburger Börs, men nu drygt tio månader senare återöppnar Hamburger Börs sin verksamhet. Hamburger Börs som varumärke, med drygt 200-åriga anor, kvarstår men därtill skapas Börsen Live, som kommer vara en arena för konsert, klubb, event, humor, show och nöje.
Publiksuccén Joyride – The Musical fortsätter i vår – utökar med 32 nya föreställningar på China Teatern i Stockholm19.9.2025 09:46:43 CEST | Pressmeddelande
Roxette-feber och 90-tals-nostalgi! Efter en fenomenal Stockholmspremiär av Roxette-musikalen Joyride – The Musical är det biljettrusning på China Teatern. Nu fortsätter publiksuccén till våren med 32 nya föreställningar 8 januari–1 mars. Biljetterna släpps idag, fredag kl 10.00 via Showtic.se.
Ytterligare 32 föreställningar med Uggla i Göteborg våren 2026.26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
För mindre än två veckor sedan släpptes biljetterna till "50 ÅR PÅ TRONEN" med Magnus Uggla i Göteborg och nu är de 32 första föreställningarna nästintill slutsålda. Därför släpps ytterligare 32 tillfällen upp till försäljning vilket gör att Uggla huserar på Lorensbergsteatern ända till 2 maj 2026. Biljetterna finns att köpa via SHOWTIC.
Succén fortsätter!14.8.2025 10:51:05 CEST | Pressmeddelande
Den 4 september 2025 öppnar Golden Hits dinnershow återigen dörrarna för ännu en oförglömlig helkväll, där gränsen mellan scen och restaurang suddas ut. En unik och annorlunda restaurangupplevelse, där mat, dryck, musik och humor underhåller gästerna i hela lokalen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum