Fem ikoner återförenas i personlig show om Sveriges dolda kvinnohistoria
Kayode ”Kayo” Shekoni, Blossom Tainton, Gladys del Pilar, Vivian Cardinal, och Fransesca Quartey, dammar av sina fjäderboor och bjuder in till en kväll av humor och sårbarhet. B.U.S – Bedårande Under Stress lyfter Sveriges nedtystade kvinnohistoria paketerad som en musikalisk show. I regi av Josette Bushell-Mingo. Pressvisning 16 oktober hos Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Premiär 18 oktober i Tumba.

Tretton år har gått sedan de fem ikonerna sist stod på scen tillsammans i succéföreställningen B.U.S! - Brun Utan Sol. Sångerskorna, dansarna och skådespelarna är nu äldre, visare, och mycket har hänt, inte bara med dem, utan också med världen. Med utgångspunkt i deras egna livshistorier uppstår en show full av personliga berättelser, minnen och en storslagen avslutande konsert byggd på kärlek, skratt och arv.
– Som regissör har jag att göra med fem väldigt olika och starka individer som har fortsatt att fördjupats i sitt artisteri. Den här gången berättar de om sådant de aldrig har delat med en publik innan. Vi får ta del av deras hemligheter, drömmar och rädslor som rör rasism, åldrande, kärlek och familj. I den här föreställningen har de velat hedra de svarta kvinnor som gått före dem genom historien. Något de gör genom skratt, gråt och sång, säger regissören Josette Bushell-Mingo.
B.U.S - Bedårande Under Stress är en sprakande resa som pendlar mellan kvintettens showiga och sårbara sidor. Genom föreställningen går en tidslinje som sträcker sig bak till 1700-talet. Blossom Tainton, Gladys del Pilar, Kayode ”Kayo” Shekoni, Vivian Cardinal, och Fransesca Quartey intar scenen i dialog med de svarta kvinnor som gått före dem i den svenska historien.
– Det är en ära att återigen få arbeta med dessa fem artister. Deras ambition och kärlek för uppdraget är enorm. Kanske blir vi påminda om hur kvintetten själva är en del av den svenska historien, samtidigt som de firar sitt svenska och afrikanska arv och sjunger till oss från sina hjärtan, säger regissören Josette Bushell-Mingo.
B.U.S - Bedårande Under Stress har premiär den 18 oktober i Tumba. Pressvisningen är den 16 oktober hos Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Kontakta pressansvarig för pressbiljetter eller för intervjuer.
Medverkande
Blossom Tainton
Gladys del Pilar
Kayode ”Kayo” Shekoni
Vivian Cardinal
Fransesca Quartey
Musiker: P-O Nilsson / Joakim Holgersson
Konstnärligt team
Manus: Eva-Maria Benavente Dahlin
Regi: Josette Bushell-Mingo
Kostymdesign: Kalere A. Payton
Ljusdesign: Peter Stockhaus
Koreograf: Ambra Succi
Musikarrangemang: P-O Nilsson
Dramaturg: Alexander Charlamov
Producent
Riksteatern
Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seLänkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum