Trafikverket

Nu rullar tågen på Stambanan igen

1.10.2025 15:35:35 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande

Dela

Klockan 13:30 den 1 oktober, så kunde banan mellan Mellansel och Västeraspby (Stambanan genom övre Norrland) öppna för trafik igen. Inga tåg har kunnat passera på sträckan efter tågurspårningen på grund av skyfallen i Västernorrland 6-7 november.

Första tåget passerar Skorped efter urspårningen och återställningsarbetet
Första tåget passerar Skorped efter urspårningen och återställningsarbetet Foto: Johan Zakrisson, Trafikverket

- Det är mycket glädjande att stambanan nu har kunnat öppna igen, säger Staffan Ökvist, regional chef Underhåll vid Trafikverket. Det har varit många utmaningar som vi stött på, det mest utmanande har varit omfattningen och att både vägar och järnväg var skadade på flertalet ställen. Det känns verkligen bra att vi lyckades tillsammans!

På platserna för urspårningarna var det ett stort arbete bara att skapa sig en bild av skadornas omfattning. Det var till en början svårt att ta sig fram när vägarna runt omkring också var skadade på grund av regnmängderna. Vi fick bygga vägar och helt nya ytor för att kunna röja och återställa de skadade sträckorna. En stor mängd massor och järnvägsmaterial kunde sedan transporteras ut till platserna. På de skadade järnvägssträckorna har vi satt in nya trummor och byggt upp banvallen. Vi har åtgärdat både spår och kontaktledning och kört spårriktningståg för att kunna öppna anläggningen för trafik.

​Att sträckan öppnar för trafik innebär att det är möjligt för järnvägsföretagen att börja köra tåg.  Arbetet på och omkring banan fortsätter och det råder därför hastighetsnedsättningar på del av sträckorna. 

Prioriteringar fortsätter

Arbetet med att prioritera transporter på järnvägen fortsätter, då vi har beslutat om hastighetsnedsättningar för en tid framöver för att banvallen ska stabiliseras vilket begränsar antalet tåg.

- Jag vill rikta ett stort tack till våra entreprenörer och Trafikverkets personal som har arbetat intensivt under flera veckor för att kunna öppna järnvägen för trafik. Det är imponerande hur vi kunnat återställa järnvägen så snabbt från de stora skador som uppstod under skyfallen! säger Staffan Ökvist regional chef Underhåll vidTrafikverket. 

Det här var den sista järnvägssträckan som återstod att återställa. Järnvägssträckorna på Botniabanan och Ådalsbanan är sedan 15 september respektive 24 september öppna för trafik. De statliga vägar som skadades under regnovädret är åter framkomliga. En del mindre kompletterande arbeten görs på vägarna under hösten.

Kontakter

Peter Jonsson, presskommunikatör Trafikverket, 076-696 31 65


Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30

Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.

Följ Trafikverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Trafikverket

Omfattande arkeologiska undersökningar i Rogsta21.5.2026 13:05:00 CEST | Pressmeddelande

När Trafikverket bygger Ostlänken innebär det inte bara en satsning på en robust järnväg för framtiden. Arbetet bidrar också till att fördjupa våra kunskaper om det förflutna, då den nya järnvägen mellan Järna och Linköping berör närmare 700 fornlämningar. Dessa ska undersökas arkeologiskt innan bygget av järnvägen kan börja, i det som är den största arkeologiska satsningen som genomförts i Sverige.

Sydostlänken arbetar nu vidare efter att inriktnings-beslut tagits för placeringen av mötesspåret öster om Mörrum21.5.2026 09:05:00 CEST | Pressmeddelande

Trafikverket har tagit ett inriktningsbeslut för val av utredningsområde och därmed placering av mötesspåret öster om Mörrum. I inriktningsbeslutet har Trafikverket valt att arbeta vidare med att ta en fram en järnvägsplan för utredningsområdet öster om Mörrum även kallat alternativ 5 där mötesspåret placeras söder om befintligt spår.

Nya trafiksäkerhetskameror på väg 166 mellan Bäckefors och Mellerud och väg 180 mellan Ebbared och Bohult kan rädda liv19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Mellan 18 maj och 31 maj sätter Trafikverket upp två nya trafiksäkerhetskameror på väg 166 mellan Bäckefors och Mellerud, Bengtsfors/Melleruds kommun. Kamerorna monteras i Gunnarsnäs, Melleruds kommun. Under perioden sätter Trafikverket även upp en ny trafiksäkerhetskamera på väg 180 mellan Ebbared och Bohult, Borås och Bollebygds kommun. Platsen heter Götsered och ligger i Borås kommun.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye