Ökning för den akut hotade vitryggiga hackspetten
2.10.2025 07:00:00 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Den akut hotade vitryggiga hackspetten har ökat i antal. Fjorton häckande par har observerats, och sju ungar har släppts ut i området runt Nedre Dalälven. Totalt har ca 50 fåglar observerats i landet. Förra året häckade tolv par. Fågeln är fortfarande mycket sällsynt i Sverige.

– Det är viktigt att den vitryggiga hackspettens population ökar i Sverige. Häckningarna visar att vårt arbete ger resultat och hoppet ökar för den akut hotade arten, säger Beatrice Rindevall, ordförande Naturskyddsföreningen.
Den vitryggiga hackspetten är en akut hotad art, och mycket sällsynt i Sverige. Den är också en så kallad paraplyart, vilket betyder att det finns ytterligare drygt 200 andra hotade och rödlistade växt-och djurarter som är beroende av samma slags skogsmiljöer. Den vitryggiga hackspetten är därför en bra värdemätare för hur den biologiska mångfalden mår i skogsmiljöer.
Naturskyddsföreningen har drivit Projekt vitryggig hackspett sedan 1990 för att rädda den hotade arten och för att restaurera artens livsmiljöer. År 2025 var ett bra år för vitryggen med fjorton häckningar. Samtidigt har sju ungar också släppts ut i området runt Nedre Dalälven. Ungarna har fötts upp inom ramen för projektet.
Ökningen av häckningar beror på att livsmiljöer restaurerats, att vitryggar flugit in i norra Sverige från Finland och Ryssland samt att ungfåglar uppfödda i avel släppts ut i det fria.
– Att den vitryggiga hackspetten nästan försvunnit från Sverige beror främst på det intensiva skogsbruket. Fågeln trivs i gamla lövskogar med mycket död ved, vilket är en miljö som till stor del försvunnit från Sverige. Förutom att vi föder upp ungar som släpps ut går projektet också ut på att restaurera och bevara dessa miljöer, så att vitryggen trivs och kan öka i antal, säger Beatrice Rindevall.
Restaurering av vitryggens livsmiljöer sker i samverkan med flera myndigheter, skogsägare och skogsbolag. Syftet är att tillsammans försöka hitta strategier för att lyckas med att bevara lövskog med en hög andel död ved, som arten behöver. Arbetet handlar dock inte enbart om vitryggen, utan om en hel naturtyp med flera hotade och rödlistade arter. Det främsta hotet för arten är de storskaliga förändringar som har skett i det svenska skogslandskapet till följd av skogsbruket.
Kontakter
Petra HolgerssonPressekreterare
Tel:072-565 44 05petra.holgersson@naturskyddsforeningen.se
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Här är vinnarna i SM i fågelholk 202621.4.2026 11:30:16 CEST | Pressmeddelande
Nästan tusen fågelholkar skickades in till årets SM i fågelholk – rekord i tävlingens 18-åriga historia. Nu är vinnarna utsedda och det är skolklasserna bakom ”Äpplet” i Vallentuna, ”Slottet” i Gävle och ”Gatlyktan” i Stockholm.
Nationella klädbytardagen på lördag15.4.2026 15:52:18 CEST | Pressmeddelande
På lördag den 18 april är det dags för Naturskyddsföreningens årliga nationella klädbytardag. Att förlänga klädernas livslängd är en viktig miljö- och klimatinsats.
Ny granskning: Eko-kampanjerna halverade – stora skillnader mellan matkedjorna15.4.2026 09:30:39 CEST | Pressmeddelande
Kampanjer på ekologiska livsmedel har halverats i svenska matbutiker de senaste åren. Endast tre av hundra kampanjer gäller ekologiska livsmedel. Samtidigt skiljer det mycket mellan de stora matkedjorna. Hemköp kniper förstaplatsen, Coop har minskat mest och Lidl hamnar sist. Det visar en ny granskning från Naturskyddsföreningen.
Vårbudgeten: Negativt bokslut för klimat och natur13.4.2026 10:11:42 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen Tidöpartiernas sista budget för mandatperioden. Naturskyddsföreningen kommenterar.
Pressinbjudan: Hur ska Sveriges natur restaureras?9.4.2026 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
EU:s naturrestaureringslag är klubbad – nu pågår arbetet med att ta fram Sveriges plan för genomförande. Men hur ska restaureringen gå till i praktiken, vilka konflikter kan uppstå och vilka lösningar och erfarenheter finns redan i dag? Naturskyddsföreningen samlar politiker, myndigheter, forskare och näringsliv till en nationell konferens i Stockholm om vägen från lag till verklighet. Välkomna!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum