Hundra år efter Stockholmsmötet – världens kyrkor samlas åter i Stockholm
Hundra år efter det historiska Stockholmsmötet 1925 bjuder kyrkorna i Sveriges kristna råd in till en gemensam ekumenisk jubileumsvecka. Den 18–24 augusti möts kyrkoledare från många delar av världen tillsammans med tusentals deltagare för att fira, samtala och stärka det gemensamma arbetet för fred, försoning och samhörighet. Över 70 seminarier, gudstjänster och kulturevenemang arrangeras i kyrkor och i offentliga rum i Stockholm. Två av gudstjänsterna kommer även TV-sändas.

I augusti är det hundra år sedan det historiska Stockholmsmötet ägde rum 1925 – en ekumenisk milstolpe som samlade över 600 kyrkoledare från 37 länder. Första världskrigets fasor låg nära i människors medvetande och konferensen präglades av en övertygelse om att kyrkorna behövde bli en motkraft till splittring och polarisering, och verka som ett fredstecken i världen.
Kungaparet, statsministern och internationella gäster närvarar
Nu högtidlighåller kyrkorna detta jubileum genom att bjuda in till en ekumenisk vecka i Stockholm, 18–24 augusti på temat Tid för Guds fred. Precis som 1925 äger högtidsgudstjänsten rum i Storkyrkan, under närvaro av kungaparet, statsministern, inbjudna internationella kyrkoledare och gäster, och flera partiledare. Gudstjänsten spelas in av SVT och sänds dagen efter.
En vecka av möten, samtal och firande
Hundra år efter Stockholmsmötet är fredsfrågorna minst lika aktuella. Kyrkorna vill, tillsammans med alla goda krafter, verka för en trovärdig och rättvis fred, mellan länder, mellan människor, med skapelsen – och med Gud.
Under veckan anordnas över 70 seminarier och panelsamtal i kyrkor och andra lokaler runt om i Stockholm. Därutöver blir det lovsångsgudstjänster, kvällsandakter, kyrkospel och en festivalhelg för unga vuxna med över tusen anmälda. I Kungsträdgården bjuder kyrkorna in till fredsfestivalen Hjärta Stockholm, en folkfest med fullspäckat program från scenen, en mängd aktiviteter för alla åldrar i festivalområdet – och så serveras stockholmare och förbipasserande förstås kyrkfika.
– Jag är mycket glad att kyrkorna bjuder in, att många unga kommer delta, att internationella kyrkoledare och gäster kommer. Jag hoppas också många stockholmare och andra tar chansen att ta del av seminarier och festligheter. Nu liksom då är det hög tid för fred, på många nivåer och vi behöver tillsammans bygga ihop världen, säger Sofia Camnerin, generalsekreterare på Sveriges kristna råd.
Internationellt och nationellt ledarskap samlas
Många internationella kyrkoledare och gäster väntas delta. Bland de bekräftade gästerna finns:
- Hans All-Helighet Bartholomeos I, ekumenisk patriark av Konstantinopel (grekisk-ortodox)
- Hans Helighet Mor Ignatius Aphrem II, patriark av Antiokia (syrisk-ortodox)
- Hans Excellens Flavio Pace, titulärärkebiskop av Dolia och sekreterare på Dikasteriet för främjandet av de kristnas enhet, Vatikanen
- Stephen Cottrell, ärkebiskop av York
- Heinrich Bedford-Strohm, ordförande för Kyrkornas världsråd
- Jerry Pillay, generalsekreterare för Kyrkornas världsråd
- Anne Burghardt, generalsekreterare för Lutherska världsförbundet
- Azza Karam, professor och författare, Egypten
Hela listan inklusive nationella kyrkoledare finns i länken nedan.
Ett historiskt arv för framtiden
Stockholmsmötet 1925 blev startpunkten för den moderna ekumeniska rörelsen. Inte sedan konciliet i Nicea år 325 hade ett så representativt kyrkomöte ägt rum. Bland de internationella gästerna fanns den grekiske patriarken Photios av Alexandria och kungafamiljen var på plats även då. Stockholmarna hade aldrig varit med om något liknande och trängdes i tusentals utanför Storkyrkan.
Initiativtagare till konferensen var dåvarande ärkebiskop i Svenska kyrkan Nathan Söderblom. För sitt ekumeniska fredsarbete tilldelades han fem år senare Nobels fredspris.
– Hundra år efter Stockholmsmötet bär vi vidare arvet från Nathan Söderblom. I en värld som ropar efter försoning behöver vi på nytt samlas, lyssna, be och agera, säger Martin Modéus, ärkebiskop i Svenska kyrkan och ordförande för Sveriges kristna råd.
Relaterade länkar
Information om programmet, internationella och nationella gäster och medverkande
Kontakter
Esther Flores SedmanMedia- och kommunikationsansvarig
Tel:08-453 68 02media@skr.orgBilder



Om oss
Följ Sveriges kristna råd
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges kristna råd
Följeslagarprogrammet återupptar pausat arbete23.10.2025 08:42:02 CEST | Pressmeddelande
Följeslagarprogrammet återupptar verksamheten – om än i en liten skala – och sänder i januari 2026 på nytt ut svenska följeslagare till den alltmer utsatta palestinska civilbefolkningen på Västbanken och i östra Jerusalem. Fem kyrkor och organisationer i Sveriges kristna råds nya styrgrupp tar ett gemensamt ansvar för programmet samtidigt som arbetet fortsätter med att säkra en långsiktig finansiering.
Socialminister Forssmed mötte internationella kyrkoledare under ekumeniskt firande26.8.2025 15:16:00 CEST | Pressmeddelande
Ekumeniska veckan i Stockholm är över och de flesta hitresta internationella gäster har lämnat huvudstaden. Veckan arrangerades för att högtidlighålla det stora Stockholmsmötet 1925, som Svenska kyrkans ärkebiskop Nathan Söderblom tog initiativ till och för vilket han fem år senare tilldelades Nobels fredspris. Årets tema var Tid för Guds fred, ett budskap som inte kunde vara mer lägligt, hälsade Påve Leo XIV via sitt sändebud från Vatikanen.
Jubileet närmar sig – världens kyrkor samlas i Stockholm nästa vecka11.8.2025 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Hundra år efter det historiska Stockholmsmötet 1925 samlas företrädare för världens kyrkor åter i Stockholm, när kyrkorna i Sveriges kristna råd bjuder in till ekumenisk jubileumsvecka den 18-24 augusti. Tusentals deltagare, inklusive internationella och nationella kyrkoledare, föreläsare, medverkande och beslutsfattare, väntas delta i de över 70 seminarier, gudstjänster och kulturinslag som arrangeras på temat Tid för Guds fred.
Årsmöte i Karlstad: Fokus på fred och uttalande om den humanitära situationen i Gaza23.5.2025 14:24:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges kristna råds 27 medlemskyrkor samlades den 22-23 maj till årsmöte i Pingstkyrkan i Karlstad. I ett gemensamt uttalande uppmanar kyrkorna Sveriges regering att öka sina ansträngningar för att rädda liv och skydda civilbefolkningen i Gaza.
Civila lämnas utan skydd om Följeslagarprogrammet upphör12.12.2024 11:35:00 CET | Pressmeddelande
Sedan Ekumeniska följeslagarprogrammet i Palestina och Israel (EAPPI) startade 2002 har över 2000 internationella observatörer från cirka 25 länder funnits på plats på Västbanken och i östra Jerusalem, för att ge skydd och stöd till civilbefolkningen. Av dessa följeslagare har drygt 400 skickats från Sverige. Men nu är framtiden för Följeslagarprogrammet hotad eftersom Sida aviserat att finansieringen avslutas från årsskiftet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum