”Kollektiv Sorg” tilldelas Martin Luther King-priset 2025
Martin Luther King-priset 2025 tilldelas "Kollektiv Sorg" för deras outtröttliga arbete för fred, rättvisa och ett bättre samhälle.

Kollektiv Sorg, med grundaren Sakariya Hirsi i spetsen, har skapat en rörelse som belyser de dolda tragedierna bakom gatuvåldets statistik i Sverige. Genom sin verksamhet lyfter de fram människorna som drabbas av sorg, trauma och tomhet. De påminner oss om att alla människor är sörjbara och att dödsoffer påverkar många fler i deras närhet – familj, vänner och samhälle.
Kollektiv Sorg får detta pris för att de skapat kreativt utlopp för de orättvisor och det våld som deltagarna upplevt under sin uppväxt och i sin omgivning. Istället för att uppslukas av den bottenlösa sorgen och hopplösheten, skapar de uttryck som konkretiserar den frustration och sorgeprocess de drabbade kämpar sig igenom. Olika uttryck blir ett alternativ till hämnd och destruktion, vilket ger andra perspektiv på människans förmåga att skapa kreativ motståndskraft. De ger alternativ till hur vi tillsammans kan bidra till ett mer inkluderande och mänskligare samhälle, där både sorg och hopp får plats.
I Martin Luther Kings anda har Kollektiv Sorg arbetat för att visa att alla liv är lika mycket värda, att våldet måste tas på allvar, att vi behöver ge utrymme åt sorg och att samhället har ett ansvar att lyssna, stödja och skapa en tryggare miljö för alla. Genom konst, poesi och personliga berättelser humaniserar de våldets konsekvenser, något som ofta förminskas till siffror i statistiken. De har skapat en plattform för samtal och psykologiskt stöd, mobiliserat lokalsamhället, och stått upp för att bekämpa strukturella orsaker såsom barnfattigdom, trångboddhet och brist på resurser i skolorna.
Kollektiv Sorg har även visat mod och uthållighet genom att kräva att politiker och beslutsfattare agerar. De har föreslagit konkreta lösningar, som stöd till de drabbade, ökad personal i skolorna och etablering av en haverikommission för att undersöka våldets orsaker. Deras arbete påminner oss om Martin Luther Kings värderingar – om medkänsla, solidaritet och tron på ickevåld som väg till förändring.
För deras insatser att ge röst åt de tysta, skapa förändring och mana till handling för en mer rättvis och fredlig värld tilldelas Kollektiv Sorg Martin Luther King-priset 2025.
Martin Luther King-priset har delats ut sedan 2005. Bakom priset står Sveriges Kristna råd, Equmeniakyrkan och Kristna fredsrörelsen.
Relaterade länkar
Kontakter
Esther Flores SedmanMedia- och kommunikationsansvarig
Tel:08-453 68 02media@skr.orgBilder
Om oss
Följ Sveriges kristna råd
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges kristna råd
Följeslagarprogrammet återupptar pausat arbete23.10.2025 08:42:02 CEST | Pressmeddelande
Följeslagarprogrammet återupptar verksamheten – om än i en liten skala – och sänder i januari 2026 på nytt ut svenska följeslagare till den alltmer utsatta palestinska civilbefolkningen på Västbanken och i östra Jerusalem. Fem kyrkor och organisationer i Sveriges kristna råds nya styrgrupp tar ett gemensamt ansvar för programmet samtidigt som arbetet fortsätter med att säkra en långsiktig finansiering.
Socialminister Forssmed mötte internationella kyrkoledare under ekumeniskt firande26.8.2025 15:16:00 CEST | Pressmeddelande
Ekumeniska veckan i Stockholm är över och de flesta hitresta internationella gäster har lämnat huvudstaden. Veckan arrangerades för att högtidlighålla det stora Stockholmsmötet 1925, som Svenska kyrkans ärkebiskop Nathan Söderblom tog initiativ till och för vilket han fem år senare tilldelades Nobels fredspris. Årets tema var Tid för Guds fred, ett budskap som inte kunde vara mer lägligt, hälsade Påve Leo XIV via sitt sändebud från Vatikanen.
Jubileet närmar sig – världens kyrkor samlas i Stockholm nästa vecka11.8.2025 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Hundra år efter det historiska Stockholmsmötet 1925 samlas företrädare för världens kyrkor åter i Stockholm, när kyrkorna i Sveriges kristna råd bjuder in till ekumenisk jubileumsvecka den 18-24 augusti. Tusentals deltagare, inklusive internationella och nationella kyrkoledare, föreläsare, medverkande och beslutsfattare, väntas delta i de över 70 seminarier, gudstjänster och kulturinslag som arrangeras på temat Tid för Guds fred.
Hundra år efter Stockholmsmötet – världens kyrkor samlas åter i Stockholm2.6.2025 08:16:00 CEST | Pressmeddelande
Hundra år efter det historiska Stockholmsmötet 1925 bjuder kyrkorna i Sveriges kristna råd in till en gemensam ekumenisk jubileumsvecka. Den 18–24 augusti möts kyrkoledare från många delar av världen tillsammans med tusentals deltagare för att fira, samtala och stärka det gemensamma arbetet för fred, försoning och samhörighet. Över 70 seminarier, gudstjänster och kulturevenemang arrangeras i kyrkor och i offentliga rum i Stockholm. Två av gudstjänsterna kommer även TV-sändas.
Årsmöte i Karlstad: Fokus på fred och uttalande om den humanitära situationen i Gaza23.5.2025 14:24:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges kristna råds 27 medlemskyrkor samlades den 22-23 maj till årsmöte i Pingstkyrkan i Karlstad. I ett gemensamt uttalande uppmanar kyrkorna Sveriges regering att öka sina ansträngningar för att rädda liv och skydda civilbefolkningen i Gaza.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
