Sveriges kristna råd

Christer Mattsson får Martin Luther King-priset 2024

5.1.2024 12:43:00 CET | Sveriges kristna råd | Pressmeddelande

Dela

Martin Luther King-priset har delats ut till enskilda personer sedan 2005. Priset går till en person eller grupp som arbetar för fred och rättvisa. För ett bättre samhälle. Bakom priset står Equmeniakyrkan, Kristna Fredsrörelsen och Sveriges kristna råd. I år går priset till Christer Mattsson, docent i pedagogik och föreståndare för Segerstedtinstitutet vid Göteborgs universitet.

2024-års Martin Luther King-pris går till Christer Mattsson!
2024-års Martin Luther King-pris går till Christer Mattsson!

Priskommitténs motivering:
Christer Mattsson tilldelas Martin Luther King-priset som ett erkännande för sitt outtröttliga arbete med att förebygga extremism och främja fred genom utbildning och kunskap. Genom sitt ledarskap för Segerstedtinstitutet har Mattsson banat väg för nya metoder i kampen mot våldsbejakande ideologier och rasistiska strukturer.

Hans forskning och pedagogiska ansats kring radikalisering och Förintelsens historia levandegör de icke-våldsprinciper som King förespråkade, med en tydlig strävan att utrota och motverka rasism och våld. Mattssons långa engagemang i Sverige, och dess globala relevans, understryker hur han ser utbildning som ett verktyg för social förändring och rättvisa.


– Jag är glad att en enig priskommitté har utsett Christer Mattson som pristagare. För hans kunskap och praktiska engagemang för tolerans, och mot radikalisering och extremism, samt olika förtryckande ideologier, säger Sofia Camnerin ordförande i priskommittén och generalsekreterare för Sveriges kristna råd.

"Vi behöver något att tro på"

I en skriftlig kommentar till priset säger Christer Mattsson att han känner sig stolt och hedrad över att ta emot utmärkelsen och lyfter särskilt upp behovet av att ha något att tro på:
– De flesta känner till ”…tro, hopp och kärlek, dessa tre och störst av dem är kärleken…” från första Korinthierbrevet. Visst är kärleken störst, men i vår samtid är tron alltför förbisedd. Tro kan vara mycket, men vi behöver något att tro på. Vi kan inte leva på hoppet och kärleken allena, i synnerhet inte i en tid då orosmolnen hopar sig. När hoppet falnar och intoleransen bleker kärlekens färger behöver vi en tro, en tro på en anständighet som hindrar oss från fatalism och hedonism, skriver han och fortsätter:
– Jag frågar mig själv vad som får människor i svårt lidande att orka stiga upp och möta dagen, det de har måste vi alla känna, nämligen att livet har en mening även när det är mörkt. Denna tanke har väglett mig i mitt arbete och Martin Luther King är naturligtvis en vägvisare.

Prisutdelning
Priset delas ut i Norrmalmskyrkan i Stockholm den 15 januari 2024, kl 19.00.

För mer information, vänligen kontakta
George Olvik, kommunikationschef Equmeniakyrkangeorge.olvik@equmeniakyrkan.se, 08-580 031 35

Om Martin Luther King-priset
Martin Luther King-priset har delats ut till enskilda personer sedan 2005. Ett pris i Martin Luther Kings anda är ett sätt att fira hans arv för hopp och försoning och se till att de tidlösa värderingar han kämpade för – mod, sanning, rättvisa, medkänsla, värdighet, ödmjukhet och tjänst – lever vidare. Bakom priset, som årligen delas ut på Martin Luther King-dagen (tredje måndagen i januari), står EqumeniakyrkanKristna Fredsrörelsen och Sveriges kristna råd.

Relaterade länkar

Om Martin Luther King-priset

Tidigare pristagare

Segerstedtinstitutet, Göteborgs universitet

Kontakter

Bilder

2024-års Martin Luther King-pris går till Christer Mattsson!
2024-års Martin Luther King-pris går till Christer Mattsson!
Ladda ned bild

Om oss

Sveriges kristna råd är kyrkorna tillsammans i tro och handling. I Sveriges kristna råd möts 27 medlemskyrkor och tre observatörer fördelade på fyra kyrkofamiljer. I dessa ryms de olika kristna traditionerna i vårt land.

Följ oss på:
Facebook
Twitter
Instagram

Följ Sveriges kristna råd

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges kristna råd

Kyrkorna i Sveriges kristna råd: "Avskaffa inte permanenta uppehållstillstånd"11.12.2025 16:02:40 CET | Pressmeddelande

Kyrkorna i Sveriges kristna råd ser med stor oro på förslaget att avskaffa permanenta uppehållstillstånd. Det gäller inte bara framtida ansökningar – även redan beviljade permanenta uppehållstillstånd ska enligt utredningen återkallas. Om förslagen genomförs hamnar människor i en osäker och oförutsägbar tillvaro. Särskilt oroande är konsekvenserna för de barn som berörs.

Följeslagarprogrammet återupptar pausat arbete23.10.2025 08:42:02 CEST | Pressmeddelande

Följeslagarprogrammet återupptar verksamheten – om än i en liten skala – och sänder i januari 2026 på nytt ut svenska följeslagare till den alltmer utsatta palestinska civilbefolkningen på Västbanken och i östra Jerusalem. Fem kyrkor och organisationer i Sveriges kristna råds nya styrgrupp tar ett gemensamt ansvar för programmet samtidigt som arbetet fortsätter med att säkra en långsiktig finansiering.

Socialminister Forssmed mötte internationella kyrkoledare under ekumeniskt firande26.8.2025 15:16:00 CEST | Pressmeddelande

Ekumeniska veckan i Stockholm är över och de flesta hitresta internationella gäster har lämnat huvudstaden. Veckan arrangerades för att högtidlighålla det stora Stockholmsmötet 1925, som Svenska kyrkans ärkebiskop Nathan Söderblom tog initiativ till och för vilket han fem år senare tilldelades Nobels fredspris. Årets tema var Tid för Guds fred, ett budskap som inte kunde vara mer lägligt, hälsade Påve Leo XIV via sitt sändebud från Vatikanen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye