Nödvändig justering av dåligt förslag
6.10.2025 13:47:05 CEST | Almega | Pressmeddelande
Regeringens höjning av lönegolvet för arbetstillstånd blir mindre än planerat. ”Det är bra att de tar hänsyn till företagens behov”, säger Fredrik Östbom, näringspolitisk chef på Almega.

– Ett lönegolv på 90 procent av medianlönen är bättre än de 100 procent som Tidöpartierna planerat, men det är ändå en höjning. Det kommer bli svårare att komma till Sverige och arbeta även i yrken där det är brist på arbetskraft, säger Fredrik Östbom.
Tidöpartierna slopar även planerna på den lista med drygt 150 yrken som skulle undantas från lönegolvet. I stället ska nu regeringen kunna bevilja undantag från lönegolvet för vissa bristyrken.
– Det är bra att vi slipper en byråkratisk bristyrkesprövning som troligen ändå inte hade fungerat. Men det är viktigt att undantag kommer att beviljas för alla yrken där det verkligen råder stor brist på arbetskraft, säger Fredrik Östbom.
Almega har sedan start motsatt sig ett lönegolv för arbetskraftsinvandrare.
– Löner ska bestämmas av arbetsmarknadens parter och så länge löner och andra villkor motsvarar svenska avtal borde arbetskraftsinvandring tillåtas i alla yrken. Sedan gör själva förekomsten av ett lönegolv Sverige till ett mindre attraktivt land att komma och jobba i, säger Fredrik Östbom.
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Svensk tillväxt kräver fler reformer13.4.2026 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
Att regeringen skiftat fokus i den ekonomiska politiken, från inflationsbekämpning till tillväxt, är positivt. Samtidigt visar vårbudgeten att politiken fortfarande domineras av kortsiktiga åtgärder.
Starkare tillväxt i tjänstesektorn men AI ersätter vissa jobb19.3.2026 06:05:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i den privata tjänstesektorn förstärks. Den snabbast växande delen av tjänstesektorn är IT och kommunikation men trots en god tillväxt blir jobben färre i sektorn. Fortsatt digitalisering och AI är en del av förklaringen.
Almega erbjuder AI-stödd rådgivning till medlemsföretagen11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Med hjälp av generativ AI blir informationen i Almegas gedigna Arbetsgivarguide nu ännu mer tillgänglig för medlemsföretagen. En ny digital arbetsgivarassistent ger snabba, träffsäkra och källförsedda svar om kollektivavtal och arbetsrätt.
Jonas Stenmo - ny vice vd för Almega13.2.2026 10:19:35 CET | Pressmeddelande
Jonas Stenmo har utsetts till vice vd för tjänstesektorns arbetsgivar- och branschorganisation Almega. Stenmo är sedan tidigare chefsjurist inom organisationen, en roll han kommer att behålla.
Almega: ”LO lever i en drömvärld"3.2.2026 14:31:04 CET | Pressmeddelande
LO:s önskemål om en kortare arbetsvecka, bibehållen lön och reallöneökningar är en utopi menar Almega, som också förklarar varför centrala förhandlingar inte är vägen framåt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum