Ancrage – en poetisk cirkusresa från Senegal till Sverige
Modou Fata Touré, utbildade sig på cirkusgymnasiet i Alby och återvände sedan till sitt hemland Senegal för att starta landets första samtida cirkusskola och kompani. Nu är han tillbaka i Sverige med Ancrage, en fängslande cirkusduett om att hitta sin identitet och att återknyta till sina rötter. Premiär 17 oktober på Riksteatern i Hallunda, Stockholm.

Modou Fata Touré upptäckte cirkusen som barn i Senegal när en svensk förening, som arbetade med akrobatik och barn i svåra förhållanden, besökte Dakar. Han fick senare möjligheten att komma till Sverige och utbilda sig på cirkusgymnasiet i Alby. Därefter återvände han till Senegal, där han grundade SenCirk, landets första samtida cirkuskompani och cirkusskola. Nu återvänder Modou Fata Touré till Sverige för att presentera Ancrage, ett av hans första stora verk som kreatör. En hyllning till allt som format honom och om drömmar som gått i uppfyllelse.
– Som konstnär har Modou Fata Touré mycket att berätta, hans förmåga att stå tydligt i sitt uttryck i kombination med den akrobatiska skickligheten är svårslagen. Han har själv uttryckt det som att han skolades i samtida cirkus i Europa men att han konstnärskap är en egen fri afrikansk tolkning, säger Magali Bancel, Riksteaterns konstnärliga utvecklingsledare för cirkus.
Ancrage är en fängslande cirkusduett från Senegal om att hitta sin identitet och att återknyta till sina rötter. Modou Fata Touré och Ibrahima Camara, från Senegals främsta cirkuskompani SenCirk, bjuder på en visuell fest fylld av precision, konstnärlighet och senegalesiska kulturtraditioner. Med influenser från breakdance, akrobatik och traditionell dans tar Ancrage publiken med på en resa in i mytens och naturens kraft, långt bortom vardagen.
– Ancrage är som en resa, man blir förd någon annan stans. Uttrycket i föreställningen är väldigt poetisk och starkt, det är cirkus med många lager som berör sin publik på många nivåer. Publiken får förbereda sig på att för en stund sugas in i en annan värld, säger Magali Bancel, Riksteaterns konstnärliga utvecklingsledare för cirkus.
Ancrage har premiär den 17 oktober på Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Därefter åker Ancrage på Riksteaterturné i Sverige. Kontakta pressansvarig för pressbiljetter.
Medverkande
Modou Fata Touré
Ibrahima Camara
Konstnärligt team
Idé & koncept – Modou Fata Touré
Regissör – Modou Fata Touré
Ljusdesigner – Grégoire de Lafond
Kompositör/Ljuddesigner – Loïc Sagot
Producent
Riksteatern
Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seLänkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum