VA-taxorna chockhöjs i Lerum
8.10.2025 08:00:00 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Vatten och avlopp blir allt dyrare i Lerum. En ny rapport från Nils Holgerssongruppen visar att Lerum sticker ut en av länets främsta höjarkommuner: VA-taxan ökar med 25 procent under 2025. Det är mer än dubbelt så mycket som rikssnittet på 10,9 procent.

– De här kraftiga höjningarna är rejält kännbara för hushåll och fastighetsägare. Kraftiga och oförutsägbara VA-höjningar driver upp boendekostnaderna och bromsar investeringar i nya bostäder, säger Linda Siverbo, näringspolitisk ansvarig på Fastighetsägarna GFR.
Lerum rankas till plats 160 av Sveriges alla VA-kommuner, där första plats betyder lägst pris. I Lerum kostar vatten och avlopp för en genomsnittlig lägenhet (67 kvm, 2 000 kubikmeter/år) 7 390 kronor per år. Billigast i Västra Götaland är Tibro, där motsvarande kostnad är 4 377 kronor.
– Skillnaderna mellan kommunerna är både stora och svårbegripliga. Som konsument går det inte att se vad som ligger bakom prissättningen. Hur används VA-pengarna och vilka investeringar är rimliga? säger Linda Siverbo.
”Inte rimligt att fastighetsägare tar hela smällen”
Fastighetsägarna menar att nuvarande modell är orättvis och pekar på ett generationsproblem: dagens fastighetsägare får stå för notan efter årtionden av eftersatt underhåll.
– Det är inte rimligt att fastighetsägarna ensamma ska betala. Staten och kommunerna måste ta större ansvar. Lagstiftningen behöver också öppna för buffertar, fondering och amortering så att kostnaderna kan fördelas rättvisare över tid, säger Linda Siverbo.
Lång tradition av jämförelser
Sedan 1996 har Nils Holgerssongruppen varje år kartlagt kostnader för sophämtning, VA, el och uppvärmning i landets alla 290 kommuner. Bakom rapporten står Bostadsrätterna, Fastighetsägarna, HSB Riksförbund, Hyresgästföreningen, Riksbyggen och Sveriges Allmännytta.
Nyckelord
Kontakter
Linda SiverboNäringspolitiskt ansvarig
Tel:031-755 33 08linda.siverbo@fastighetsagarna.seBilder

Länkar
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
I Fastighetsägarna GFR ingår Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Huvudkontoret ligger i Göteborg och lokalkontoren finns i Borås, Halmstad, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Linköping, Skövde och Uddevalla.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Lokalmomsregler lämnas oförändrade – bromsar flexibel användning av lokaler26.3.2026 15:09:51 CET | Pressmeddelande
En statlig utredning föreslår att reglerna för moms på lokalhyror ska vara oförändrade. Fastighetsägarna är mycket kritiska till att utredningen inte föreslår någon modernisering av momsregler, som efterfrågats av fastighetsbranschen och andra delar av näringslivet och organisationssverige i över 15 år.
Stora skillnader i fjärrvärmepriser i Värmland18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarnas nya rapport Bäst i klassen 2026 visar stora skillnader i fjärrvärmepriser mellan svenska kommuner. Även i Värmland är variationerna tydliga – Munkfors är det enda nätet som ligger under benchmark för sin storleksklass medan övriga nät ligger över – i vissa fall med mer än 50 procent, exempelvis i Årjäng och Säffle.
Horred minst prisvärt i årets fjärrvärmegranskning18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Skillnaderna i fjärrvärmepris mellan svenska kommuner är dramatiska. I Fastighetsägarnas nya rapport Bäst i klassen 2026 framgår att vissa fjärrvärmenät ligger över 70 procent över benchmark för sin storleksklass. Minst prisvärt i årets granskning är nätet i Horred i Marks kommun, som drivs av Solör Bioenergi Fjärrvärme AB.
Stora prisskillnader på fjärrvärme i Östergötland - men Mjölby på pallen i sin klass18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Skillnaderna i fjärrvärmepris mellan svenska kommuner är dramatiska. I Fastighetsägarnas nya rapport Bäst i klassen 2026 framgår att vissa fjärrvärmenät i Östergötland ligger 54 procent över benchmark för sin storleksklass. Två kommuner sticker ut. Mjölby sticker ut positivt och hamnar på pallen i sin klass. Grannkommunen Boxholm hamnar samtidigt trea från slutet i samma klass.
Mullsjö bland de minst prisvärda fjärrvärmenäten i Sverige18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Skillnaderna i fjärrvärmepris mellan svenska kommuner är dramatiska. I Fastighetsägarnas nya rapport Bäst i klassen 2026 framgår att vissa fjärrvärmenät ligger över 70 procent över benchmark för sin storleksklass. Ett av landets minst prisvärda nät i årets granskning är nätet i Mullsjö i Jönköpings län, som drivs av Mullsjö Energi & Miljö AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum