HSB Riksförbund

Nya regelförslag riskerar bidra till mer otrygghet för bostadsrätten

Dela
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB Eric Cederlund

Regeringen vill utöka möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand, och nu har förslagen i den statliga utredningen ”En mer flexibel hyresmarknad” presenterats. Målet var att få ut fler bostäder på marknaden, men förslagen riskerar istället att öka spekulation och otrygghet.

- Vi ser stora risker med förslaget och har under en lång tid argumenterat för att man inte ska utöka möjligheterna till andrahandsuthyrning. Redan med nuvarande regelverk har nästan varannan med erfarenhet från styrelsearbete i bostadsrättsföreningar upplevt problem med andrahandsuthyrningar, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.

2014 ändrades bostadsrättslagen till mer generösa regler om uthyrning i andra hand. Den bostadsrättshavare som till exempel ska arbeta eller studera på annan ort, provbo med sin partner eller har svårt att sälja sin lägenhet kan ange detta som skäl för att få tillstånd från bostadsrättsföreningen för uthyrning. Detta regelverk var resultatet av en välavvägd kompromiss som värnar både den enskildes intresse och bostadsrättsföreningens gemensamma ansvar.

- Utredningen föreslår att skäl fortsatt ska krävas för den som vill hyra ut i andra hand, men föreslår samtidigt för en mycket generösare tolkning av hur lång tid skälen gäller. Det riskerar att leda till att bostadsrätter köps eller behålls enbart för att hyra ut utan egentligt behov och i rent spekulationssyfte. Det gör det svårare för en bostadsrättsförening att förvalta fastigheten när färre vill engagera sig. Om många hyr ut sina bostadsrätter riskerar störningar och otrygghet öka påtagligt, säger Johan Nyhus.

Idag är det fullt möjligt för en bostadsrättsförening att själva införa det som regeringens utredning föreslår, men om bostadsrättslagen förändras stängs dörren helt för bostadsrättshavarna att behålla reglerna de har nu. Det går nämligen att besluta kring lättnader i kraven, men aldrig ställa hårdare krav än det som finns i bostadsrättslagen.

- Förändringar av det slag som regeringen nu föreslår kan få långtgående konsekvenser för såväl tryggheten som gemenskapen i en bostadsrättsförening. I dessa tider när otryggheten i bostadsområden ökar och regeringen vill ta krafttag mot gängkriminaliteten, att då gå vidare med ett förslag som detta är oansvarigt och direkt kontraproduktivt. Min förhoppning är att regeringen och riksdagen inte är så naiva att man genomför utredningens förslag, säger Johan Nyhus.

Kontakter

Bilder

Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Eric Cederlund
Ladda ned bild

Om oss

HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.

HSB är Sveriges största bostadskooperation med:

  • ca 677 000 medlemmar
  • ca 4 100 bostadsrättsföreningar
  • ca 35 000 förtroendevalda
  • 23 regionala HSB-föreningar


HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.

Följ HSB Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund

Positiva förslag för att stärka kundskydd på fjärrvärmemarknaden10.12.2025 14:54:26 CET | Pressmeddelande

Energimarknadsinspektionen (Ei) har presenterat ett åtgärdspaket med syfte att stärka kundskyddet. HSB välkomnar åtgärderna som föreslås men vill också se ett mer konkret sätt att pröva skäligheten. - Prisutvecklingen de senaste åren visar att fjärrvärmemarknaden är dysfunktionell. I praktiken är det ett monopol och insynen i prissättningen har varit mer eller mindre obefintlig, därför välkomnar vi att Energimarknadsinspektionen föreslår åtgärder som ska stärka kundskyddet, men mer behövs, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB. Ei föreslår bland annat att det införs en ny funktion för tvistlösning, en plattform för ökad insyn i fjärrvärmeverksamheten, samt ett utökat informationsansvar för fjärrvärmeföretagen. - Vi skulle även vilja se en skälighetsprövning för pris och andra villkor för fjärrvärmen. När företag köper in sig på fjärrvärmemarknaden och höjer priserna på bara några år med tiotals procent behöver det finnas en möjlighet att pröva om priset är skäligt, säger Johan Nyhu

HSB ställer sig bakom förslag om ökad trygghet i bostadsrätter28.11.2025 15:23:18 CET | Pressmeddelande

Regeringens snabbspårsutredning Stärkt trygghet i bostadsrätter har nu lämnat sina förslag. De innebär bland annat att bostadsrättshavare ska kunna sägas upp även om brottet begås på platser som ligger längre bort från själva bostaden än vad som tidigare varit möjligt. - Det är mycket välkomna förslag som utredningen presenterar. HSB har länge efterfrågat bättre verktyg för bostadsrättsföreningar att motverka otrygghet och kriminalitet, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB. Tröskeln för att en bostadsrätt ska kunna sägas upp när den används för brott sänks, vilket innebär att föreningen får större möjligheter att agera mot otrygghet. Om en bostadsrättshavare ägnar sig åt våld, hot eller liknande handlingar som leder till försämrad trygghet kan det nu ligga till grund för förverkande av bostadsrätten. Möjligheterna för en bostadsrättsförening att neka medlemskap skärps och förtydligas. Lagändringarna föreslås börja gälla den 1 januari 2027. - Skärpningarna som föreslås är angelägna

Dramatisk kostnadsutveckling för vatten och avlopp, elnät, fjärrvärme5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp samt avfall fortsätter att öka kraftigt. I år har priserna totalt ökat med cirka 10 procent visar Nils Holgerssonrapporten. Samtidigt innebär sjunkande elhandelspris att den totala kostnadsökningen för ett Nils Holgerssonhus blir måttligare än befarat. Skillnaderna i driftkostnad mellan kommunerna är fortsatt stora – det är exempelvis 85 procent dyrare att bo i Vaxholm än i Luleå. Bostadskostnader som ingen kan välja bort fortsätter att rusa. Kostnader för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp (VA) samt avfall har ökat dramatiskt under 2025, visar Nils Holgerssonrapporten. Men det finns en ljuspunkt i mörkret: det lägre elhandelspriset mildrar den totala kostnadsökningen något. Figur 1: Index för prisutvecklingen för de olika nyttigheterna Exkluderar man elhandelspriset och energiskatten från den totala kostnaden så återstår de monopolliknande nyttigheterna och dessa ökat med 9,7 procent i genomsnitt under året – betydligt mer än infl

Omöjligt att uppnå klimatmålen utan stöd - Energirenovering olönsam i nästan hela landet14.10.2025 15:34:39 CEST | Pressmeddelande

En ny rapport från CIT Renergy, beställd av HSB Riksförbund, visar att det är svårt att uppnå lönsamhet för omfattande energieffektivisering. - Det ställs höga krav på omställning från Sveriges regering och EU, men i praktiken är investeringskostnaderna så höga att det är företagsekonomiskt olönsamt i hela landet, säger Mikael Rosén, energiexpert HSB. Studien som genomförts av CIT Renergy, ett helägt dotterbolag till Stiftelsen Chalmers Industriteknik med unik kompetens inom energieffektivisering, omfattar ett flerbostadshus från 70-talet med typisk energiprestanda och analyserar lönsamhet med priser och prismodeller för fjärrvärme och el i fem orter: Stockholm, Göteborg, Linköping, Västerås och Gotland. På alla orter förutom Gotland är energieffektiviseringar i praktiken inte företagsekonomiskt lönsamma. EU:s klimatmål och direktiv som Energieffektiviseringsdirektivet (EED) och Direktivet om byggnaders energiprestanda (EPBD) ställer krav på kraftigt minskad energianvändning. Alla bygg

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye