HSB Riksförbund

Johan Nyhus omvald till förbundsordförande för HSB

21.5.2025 09:24:35 CEST | HSB Riksförbund | Pressmeddelande

Dela
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB Eric Cederlund

Johan Nyhus är omvald som ordförande för HSB Riksförbund i enlighet med valberedningens förslag. Fyra nya ledamöter kliver även in i förbundsstyrelsen. Det beslutades idag på HSB Riksförbunds stämma.

- Jag är tacksam och glad över att återigen få förtroendet att leda HSB i rollen som förbundsordförande. Det har varit en utmanande tid med bostadsmarknadens värsta kris sen 90-talet. Men varje dag har jag gått till jobbet och sett vilket avgörande arbete vi som landets största bostadskooperation gör i hela Sverige, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.

Johan Nyhus blev vald till förbundsordförande första gången 2021. Innan dess var han bland annat kommunalråd i Göteborg.

- HSBs fokus framåt är att tillsammans med våra lokala HSB-föreningar och medarbetarna i hela landet fortsätta driva på för en mer hållbar bostadsmarknad, stärka våra bostadsrättsföreningar och fortsätta arbetet med att alla ska känna sig helt trygga i sitt bostadsområde, säger Johan Nyhus.

Den nya förbundsstyrelsen består nu av fem kvinnor och åtta män.

Ledamöter i HSB Riksförbunds styrelse:

Michael Carlsson, HSB Malmö (Omval)

Torbjörn Friberg, HSB Norra Götaland (omval

Jenny Hjalmarsson, HSB Stockholm (omval)

Mariethe Larsson, HSB Östergötland (omval)

Sebastian Lindroth, HSB Mellersta Götaland (omval)

Jessika Lundgren, HSB Värmland (omval)

Eva Sallkvist, HSB Stockholm (omval)

Leif Ringqvist, HSB MälarDalarna (omval)

Kristian Isberg, HSB Göteborg (nyval)

Eva Karlsson, HSB Mölndal (nyval)

Lars Stjernkvist, HSB Östra (nyval)

Anders Wallner, HSB Södermanland (nyval)

Kontakter

Bilder

Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Eric Cederlund
Ladda ned bild

Om oss

HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.

HSB är Sveriges största bostadskooperation med:

  • ca 677 000 medlemmar
  • ca 4 100 bostadsrättsföreningar
  • ca 35 000 förtroendevalda
  • 23 regionala HSB-föreningar


HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.

Följ HSB Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund

Vad händer om det börjar brinna i föreningens hus?30.1.2026 09:00:00 CET | Blogginlägg

Under vintermånaderna är det många som tänder levande ljus och använder sina eldstäder, vilket i sin tur ökar risken för brand i bostadsrättsföreningars byggnader. Om en brand inträffar ska först och främst hjälp tillkallas. När branden sedan är släckt kan frågor om ansvarsfördelningen uppstå. Vad ansvarar bostadsrättsföreningen för och vad har bostadsrättshavare för ansvar? Och vad händer om branden är anlagd?

Regeringen går vidare med kritiserat förslag om andrahandsuthyrning29.1.2026 13:33:38 CET | Pressmeddelande

Idag presenterades lagrådsremissen gällande förändringar i regelverket för andrahandsuthyrning. Den utgår ifrån en utredning som regeringen tillsatte med syfte att öppna upp för mer andrahandsuthyrning av bostadsrätter, utredningens förslag möttes av stor kritik från såväl branschen som remissinstanser. Hälften av de med erfarenhet från styrelsen i en bostadsrättsförening har upplevt problem kopplat till andrahandsuthyrning. Nu väljer regeringen att ändå gå vidare med förslagen.

Positiva förslag för att stärka kundskydd på fjärrvärmemarknaden10.12.2025 14:54:26 CET | Pressmeddelande

Energimarknadsinspektionen (Ei) har presenterat ett åtgärdspaket med syfte att stärka kundskyddet. HSB välkomnar åtgärderna som föreslås men vill också se ett mer konkret sätt att pröva skäligheten. - Prisutvecklingen de senaste åren visar att fjärrvärmemarknaden är dysfunktionell. I praktiken är det ett monopol och insynen i prissättningen har varit mer eller mindre obefintlig, därför välkomnar vi att Energimarknadsinspektionen föreslår åtgärder som ska stärka kundskyddet, men mer behövs, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB. Ei föreslår bland annat att det införs en ny funktion för tvistlösning, en plattform för ökad insyn i fjärrvärmeverksamheten, samt ett utökat informationsansvar för fjärrvärmeföretagen. - Vi skulle även vilja se en skälighetsprövning för pris och andra villkor för fjärrvärmen. När företag köper in sig på fjärrvärmemarknaden och höjer priserna på bara några år med tiotals procent behöver det finnas en möjlighet att pröva om priset är skäligt, säger Johan Nyhu

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye