Fremia och Arbetsförmedlingen förnyar överenskommelse för att bryta långtidsarbetslösheten
10.4.2025 13:04:00 CEST | Fremia | Pressmeddelande
Fler ska ta klivet in på arbetsmarknaden – särskilt de som står allra längst ifrån den. Det är målet när Arbetsförmedlingen och Fremia nu gör sitt samarbete permanent.

Under torsdagen skrev Fremias vd Petter Skogar och Arbetsförmedlingens generaldirektör Maria Hemström Hemmingsson under en förnyad och numera permanent överenskommelse. Målet är att stärka samverkan mellan Arbetsförmedlingen och idéburna aktörer. På så sätt skapas förutsättningar för personer som står långt ifrån arbetsmarknaden att få behovsanpassat stöd för att kunna övergå i arbete eller studier.
Överenskommelsen markerar en viktig del i att Arbetsförmedlingen tillsammans med idéburen sektor, bidrar till en mer inkluderande och effektiv arbetsmarknad.
– Vi har stora utmaningar på arbetsmarknaden. Genom det här samarbetet kan vi hitta nya sätt att möta dem – tillsammans. Målet är att de arbetssökande som står allra längst från arbetsmarknaden ska få det stöd de faktiskt behöver för att komma närmare ett jobb, säger Arbetsförmedlingens generaldirektör Maria Hemström Hemmingsson.
Idéburna har central roll
Den idéburna sektorn har en central roll på arbetsmarknaden. Här finns aktörer som kan tänka nytt, anpassa insatser och se hela individen. Här finns lång erfarenhet och evidensbaserade metoder.
– Med det här samarbetet lägger vi grunden för en mer inkluderande arbetsmarknad. Självklart återstår mycket arbete. Men våra idéburna och arbetsintegrerande medlemmar är en viktig pusselbit för att nå de grupper som har komplexa behov och som i dag ofta saknar tillgång till rätt insatser, säger Fremias vd Petter Skogar.
Samarbetet mellan Arbetsförmedlingen och Fremia inleddes för knappt tre år sedan. Nu växlas det upp – för en mer inkluderande och effektiv arbetsmarknad.
Kontakter
Jonas GustafssonRedaktör/PressansvarigFremia
Tel:08-702 54 09jonas.gustafsson@fremia.seBilder


Fermia
Fremia företräder 5000 engagerade arbetsgivare med 150 000 anställda i kooperativa och värderingsstyrda företag, idéburen välfärd och civilsamhällets organisationer. Fremias medlemmar driver långsiktigt hållbara och värdeskapande verksamheter som gror och utvecklas i Sverige.
Följ Fremia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fremia
Fremia: Idéburna arbetsgivare har stort behov av AI-kompetens21.10.2026 07:47:00 CEST | Pressmeddelande
Tre av fyra aktörer i idéburen sektor använder AI. Men användningen är begränsad till vissa områden och beroende av enskilda medarbetares initiativ, visar en ny rapport. Sex av tio arbetsgivare ser behov av ny kompetens inom AI. Nu efterlyser Fremia ekonomiskt stöd för kompetensutveckling och bättre förutsättningar för idéburna arbetsgivare att genomföra AI-omställningen.
Fremia lanserar AI-tjänst för lönestatistik24.9.2026 08:12:00 CEST | Pressmeddelande
I dag lanserar arbetsgivarorganisationen Fremia en ny AI-baserad tjänst som hjälper medlemmarna att hitta rätt lönestatistik. ”Fremia Lönesök är, vad vi vet, den första tjänsten i sitt slag. Vi är extra glada över att den har utvecklats i nära samarbete med våra medlemmar”, säger My Salama Meiton.
70 procent av kommunpolitikerna i Stockholm tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra11.9.2026 08:12:00 CEST | Pressmeddelande
70 procent av kommunpolitikerna i Stockholm bedömer att kommunens samverkan med civilsamhället fungerar mycket bra eller ganska bra. Det är en bit över rikssnittet, som ligger på 61 procent. Störst är efterfrågan på mer samarbete inom det förebyggande sociala arbetet, medan idéburet offentligt partnerskap (IOP) är den samarbetsform som flest vill stärka. Resultaten kommer från en ny Demoskopundersökning som gjorts på uppdrag av Fremia.
Kommunpolitiker: Vi vill ha långsiktiga samarbeten med civilsamhället9.9.2026 07:47:00 CEST | Pressmeddelande
Sex av tio kommunpolitiker tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra. Samtidigt efterfrågar de längre samarbeten, helst inom det förebyggande sociala arbetet. Synen på samverkan med civilsamhället skiljer sig stort mellan kommuner och politisk hemvist. Politikerna själva pekar ut prioriteringar och brist på strategi som de största hindren. Det visar en ny undersökning från Demoskop och Fremia.
Upprop: Höj och indexera assistansersättningen26.8.2026 13:05:46 CEST | Pressmeddelande
Fremia har skrivit under ett upprop för en skyndsam höjning och indexering av assistansersättningen. Efter valet måste den nya regeringen, oavsett vilka partier som ingår, prioritera en långsiktigt hållbar ersättningsmodell för personlig assistans. ”Det krävs för att människor ska få det stöd de har rätt till och för att seriösa anordnare ska kunna erbjuda assistans med kvalitet”, säger Henrik Petrén.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum