Almedalen: Civilsamhället som motor för en positiv samhällsutveckling
19.6.2025 08:25:00 CEST | Fremia | Pressmeddelande
Civilsamhällesarenan har numera en självklar plats på Almedalsscenen. Här möts företrädare för organisationer, politiken, myndigheter och näringslivet. Tanken med arenan är att fördjupa samarbetet mellan de olika sektorerna i syfte att driva på för en positiv samhällsutveckling. I år hålls Civilsamhällesarenan onsdag 25 juni–torsdag 26 juni.

Civilsamhället har varit ovanligt mycket i det politiska rampljuset under en tid. Det kommer att avspegla sig under årets Almedalsvecka när Civilsamhällesarenan arrangeras för fjärde året i följd.
– Almedalsveckan är först och främst en demokratiarena och därför är det självklart att civilsamhället ska ha en stark röst där. Civilsamhällesarenan har nu blivit ett självklart inslag i programmet. På arenan skapar vi utrymme för civilsamhället att, tillsammans med politiker och andra aktörer, diskutera de avgörande frågorna och vrida och vända på lösningar. I ljuset av den senaste tidens förändringar i civilsamhällespolitiken är de här diskussionerna viktigare än någonsin, säger Patrik Schröder, samhällspolitiskt ansvarig hos Fremia.
Civilsamhällesarenan pågår två heldagar och innehåller 18 programpunkter med seminarier, debatter och samtal. Här behandlas ämnen som civilsamhällets roll i beredskapen, fritidskortet, balansakten mellan tillit och kontroll, global hälsa, omställningen av socialtjänsten, Allmänna arvsfonden som nyckelaktör för civilsamhällets innovation och utveckling samt volontärskap och engagemang.
Några av de medverkande är socialminister Jakob Forssmed (KD), Magnus Jägerskog, generaldirektör MUCF, Olivia Wigzell, generaldirektör Folkhälsomyndigheten, Åsa Regnér, generalsekreterare Rädda barnen, Douglas Thor, förbundsordförande Moderata ungdomsförbundet, Lena Hallengren, riksdagsledamot (S), och Elisabeth Thand Ringqvist, riksdagsledamot (C). Fler riksdagsledamöter, lokalpolitiker, civilsamhällesföreträdare och andra beslutsfattare medverkar också i programmet.
Civilsamhällesarenan är ett samarbete mellan Civos, Concord Sverige, Forum, Fremia, Giva Sverige, Ideell Arena, LSU, MUCF, NOD, Studieförbunden i samverkan, Svenska kyrkan och Volontärbyrån. Förhoppningen är att initiativet ska leda till ett starkare civilsamhälle med fler samarbeten och sektorsövergripande initiativ mellan organisationer, myndigheter, näringsliv och beslutsfattare – och därmed till ett starkare och bättre samhälle.
Civilsamhällesarenan i Almedalen, 25–26 juni, Hörsalen, Donnerska huset, Donners plats 1, Visby. Alla programpunkter livestreamas. Välkomna på plats eller online.
Läs hela programmet och följ oss live: www.civilsamhallesarenan.se
Kontakter
Jonas GustafssonRedaktör/PressansvarigFremia
Tel:08-702 54 09jonas.gustafsson@fremia.sePatrik SchröderSamordnare civilsamhällesfrågorFremia
Tel:08 702 54 06patrik.schroder@fremia.seBilder

Fermia
Fremia företräder 5000 engagerade arbetsgivare med 150 000 anställda i kooperativa och värderingsstyrda företag, idéburen välfärd och civilsamhällets organisationer. Fremias medlemmar driver långsiktigt hållbara och värdeskapande verksamheter som gror och utvecklas i Sverige.
Följ Fremia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fremia
Fremia: Idéburna arbetsgivare har stort behov av AI-kompetens21.10.2026 07:47:00 CEST | Pressmeddelande
Tre av fyra aktörer i idéburen sektor använder AI. Men användningen är begränsad till vissa områden och beroende av enskilda medarbetares initiativ, visar en ny rapport. Sex av tio arbetsgivare ser behov av ny kompetens inom AI. Nu efterlyser Fremia ekonomiskt stöd för kompetensutveckling och bättre förutsättningar för idéburna arbetsgivare att genomföra AI-omställningen.
Fremia lanserar AI-tjänst för lönestatistik24.9.2026 08:12:00 CEST | Pressmeddelande
I dag lanserar arbetsgivarorganisationen Fremia en ny AI-baserad tjänst som hjälper medlemmarna att hitta rätt lönestatistik. ”Fremia Lönesök är, vad vi vet, den första tjänsten i sitt slag. Vi är extra glada över att den har utvecklats i nära samarbete med våra medlemmar”, säger My Salama Meiton.
70 procent av kommunpolitikerna i Stockholm tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra11.9.2026 08:12:00 CEST | Pressmeddelande
70 procent av kommunpolitikerna i Stockholm bedömer att kommunens samverkan med civilsamhället fungerar mycket bra eller ganska bra. Det är en bit över rikssnittet, som ligger på 61 procent. Störst är efterfrågan på mer samarbete inom det förebyggande sociala arbetet, medan idéburet offentligt partnerskap (IOP) är den samarbetsform som flest vill stärka. Resultaten kommer från en ny Demoskopundersökning som gjorts på uppdrag av Fremia.
Kommunpolitiker: Vi vill ha långsiktiga samarbeten med civilsamhället9.9.2026 07:47:00 CEST | Pressmeddelande
Sex av tio kommunpolitiker tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra. Samtidigt efterfrågar de längre samarbeten, helst inom det förebyggande sociala arbetet. Synen på samverkan med civilsamhället skiljer sig stort mellan kommuner och politisk hemvist. Politikerna själva pekar ut prioriteringar och brist på strategi som de största hindren. Det visar en ny undersökning från Demoskop och Fremia.
Upprop: Höj och indexera assistansersättningen26.8.2026 13:05:46 CEST | Pressmeddelande
Fremia har skrivit under ett upprop för en skyndsam höjning och indexering av assistansersättningen. Efter valet måste den nya regeringen, oavsett vilka partier som ingår, prioritera en långsiktigt hållbar ersättningsmodell för personlig assistans. ”Det krävs för att människor ska få det stöd de har rätt till och för att seriösa anordnare ska kunna erbjuda assistans med kvalitet”, säger Henrik Petrén.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum