Nytt uppdrag för att motverka antisemitism
16.5.2025 12:54:00 CEST | Forum för levande historia | Nyheter
Antisemitismen har ökat de senaste åren och många judar vittnar om en rädsla för att ge uttryck för sin identitet. För att stärka förutsättningarna för judiskt liv och motverka antisemitismen i det svenska samhället presenterade regeringen i går en ny tioårig strategi. Fem myndigheter får nya uppdrag. Forum för levande historia får i uppdrag att genomföra kunskapshöjande insatser för att motverka antisemitism inom skolan.

Syftet med uppdraget till Forum för levande historia är att öka förmågan hos lärare och annan personal inom skolan att förebygga, identifiera och motverka antisemitism. Arbetet omfattar utbildningsinsatser på plats i nära samarbete med regionala och lokala aktörer. Arbetet handlar också om att ta fram webbutbildningar och metodstöd för att identifiera och motverka antisemitism samt verktyg för att hjälpa barn och unga att känna igen och motverka antisemitism i digitala miljöer.
Forum för levande historia arbetar sedan många år aktivt för att motverka antisemitism och andra former av rasism, bland annat genom fortbildningar, utställningar och studier om antisemitism.
– Forum för levande historia välkomnar regeringens strategi för att stärka judiskt liv och motverka antisemitism som vi hoppas ska ge ytterligare kraft och långsiktighet i arbetet. I ljuset av en ökande antisemitism ser vi behov att ytterligare förstärka arbetet och nå ut än bredare i hela landet. Inte minst till de som vanligtvis inte har möjlighet att ta del av denna typ av insatser, säger överintendent Petra Mårselius. Det nya uppdraget ger oss stärkta möjligheter för detta. Forum för levande historia arbetar också aktivt för att öka kunskaperna om judiskt liv i Sverige, bland annat genom flera insatser under jubileumsåret 250 år av judiskt liv i Sverige.
Uppdraget ska delredovisas senast den 15 februari under åren 2026–2028, samt slutredovisa senast den 15 februari 2029.
Kontakter
Johan PerwePressansvarigForum för levande historia
Tel:+46(0)72-070 31 76press@levandehistoria.seForum för levande historia
Forum för levande historia är en myndighet med uppdrag att främja demokrati, mänskliga rättigheter och alla människors lika värde. Genom kunskap om historien vill vi bidra till reflektion och lärande om hur dåtid och nutid hänger ihop. Vi tar fram utställningar, fortbildningar, rapporter, material för skolan och håller seminarier och samtal.

Följ Forum för levande historia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Forum för levande historia
Människorättsförsvararen Brito Fernando får Per Anger-priset24.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Brito Fernando från Sri Lanka tilldelas Per Anger-priset 2026. Han får priset för sitt arbete att söka sanning och rättvisa åt anhöriga till de tiotusentals personer som utsatts för ofrivilliga försvinnanden i Sri Lanka. Regeringens internationella pris för mänskliga rättigheter delas ut vid en ceremoni på Forum för levande historia i Stockholm den 21 maj.
Human rights defender Brito Fernando awarded the Per Anger Prize24.3.2026 07:00:00 CET | Press Release
Brito Fernando from Sri Lanka has been awarded the Per Anger Prize 2026 for his work seeking truth and justice for the tens of thousands of people who have disappeared involuntarily in Sri Lanka. The Swedish Government’s international prize for human rights and democracy will be presented at a ceremony in Stockholm on 21 May.
Ökad intolerans hos svenska skolelever17.2.2026 06:37:44 CET | Pressmeddelande
Intoleransen gentemot minoritetsgrupper har ökat bland svenska högstadie- och gymnasieelever. Det visar en ny nationell studie från Forum för levande historia, där jämförelse gjorts med tidigare undersökning från 2013. Ökningen är särskilt stor när det gäller attityder till hbtqi-personer. Även utsattheten för mobbning, hot och våld har ökat.
Nytt uppdrag ska synliggöra flykten från Norge till Sverige under Förintelsen5.2.2026 15:52:52 CET | Nyheter
Forum för levande historia har fått i uppdrag att genomföra kunskapshöjande insatser om civila räddningsinsatser i samband med flykten från Norge till Sverige under Förintelsen.
Minnesceremonin för Förintelsens offer28.1.2026 14:37:27 CET | Nyheter
Den 27 januari hedrades Förintelsens offer vid en officiell minnesceremonin i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum