200 000 barn beviljade Fritidskortet
10.10.2025 09:58:31 CEST | E-hälsomyndigheten | Pressmeddelande
På mindre än en månad har över 200 000 barn beviljats Fritidskortet. Av dem har drygt 32 000 fått det högre beloppet på 2 000 kronor.

– Vi är glada att så många har använt vår tjänst och hämtat Fritidskortet. Vi kan se att antalet hämtade fritidskort fortsätter att öka. Det går fortsatt att använda Fritidskortet fram till den 30 november, säger Sofie Arvidsson, enhetschef Fritidskortet på E-hälsomyndigheten.
Med Fritidskortet kan vårdnadshavare betala för barn och ungas regelbundna fritidsaktiviteter – som idrott, dans eller musik. Fritidskortet kan användas till avgifter hos de föreningar och kulturskolor som är med i Fritidskortet.
Alla barn och unga mellan 8 och 16 år får 500 kronor per år. Barn i hushåll som fick bostadsbidrag förra året kan få 2 000 kronor. Syftet med Fritidskortet är att fler barn och unga ska få möjlighet till en aktiv och meningsfull fritid – oavsett familjens ekonomi.
– Vi kan se att det finns ett behov och vi vill att fler ska ta del av Fritidskortet. Att barn och ungdomar har en meningsfull fritid påverkar både deras psykiska och fysiska mående. Att må bra och att göra roliga saker påverkar hälsan på ett positivt sätt. Genom aktiviteter i föreningar och kommunala kulturskolor kan barnen få social gemenskap, känna trygghet, utveckla ett intresse och röra på sig, säger Madeleine Larsson, projektledare för Fritidskortet på Folkhälsomyndigheten.
Kontakter
Kontakta vår presstjänst
Tel:010-106 07 98presstjanst@ehalsomyndigheten.seLänkar
Om oss
E-hälsomyndigheten skapar möjligheter för digitala tjänster inom hälso- och sjukvård, apotek och socialtjänst. Målet är att rätt information ska finnas tillgänglig i varje vårdsituation. Det ger medarbetare i vården bättre förutsättningar och ökar patientsäkerheten.
Följ E-hälsomyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E-hälsomyndigheten
Träffa E-hälsomyndigheten på Vitalis 202621.4.2026 15:16:50 CEST | Pressmeddelande
På årets Vitalis den 5-7 maj berättar E‑hälsomyndigheten bland annat om den nationella digitala infrastrukturen för hälsa, vård och omsorg som just nu växer fram. Vi berättar också om införandet av det europeiska hälsodataområdet, EHDS, och hur det påverkar hantering och delning av hälsodata.
Ny rapport visar vägen i myndighetens förenklingsarbete20.3.2026 12:07:50 CET | Pressmeddelande
E-hälsomyndigheten pekar ut fyra områden som direkt kommer att underlätta för de företag som berörs av det europeiska hälsodataområdet och medverkar till att bygga en nationell digital infrastruktur för hälsa, vård och omsorg.
E-recepttjänsten fungerar igen26.2.2026 16:02:04 CET | Pressmeddelande
E-hälsomyndigheten har under torsdagen haft störningar som påverkat e‑recepttjänsten. Problemet är nu avhjälpt och tjänsten fungerar igen. Det innebär att det både går att förskriva och expediera e-recept. Du som är apotekskund kan nu hämta ut dina läkemedel på ditt apotek.
Störningar i e-recepttjänsten26.2.2026 13:30:55 CET | Pressmeddelande
E-hälsomyndigheten har för närvarande störningar som påverkar e‑recepttjänsten i hela landet. Det gör att du som apotekskund inte kan hämta ut recept på apoteket. E‑hälsomyndigheten beklagar det inträffade. Vi felsöker och återkommer med mer besked så snart vi kan.
Uppdrag om juridisk vägledning för användning av hälsodata slutredovisas5.2.2026 15:04:59 CET | Pressmeddelande
Utveckla former för och ta fram juridisk vägledning för användningen av hälsodata. Det gav regeringen i uppdrag till E‑hälsomyndigheten och Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) i juni 2025. Nu lämnar myndigheterna sin rapport från uppdraget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum