Förundersökning om grovt sabotage nedlagd
13.10.2025 11:06:57 CEST | Säkerhetspolisen | Pressmeddelande
Förundersökningen om det fartyg som misstänkts för inblandning i ett grovt sabotage av en kommunikationskabel mellan Sverige och Lettland i Östersjön, läggs ner av åklagaren. Det görs eftersom utredningen klarlagt att det rörde sig om en olyckshändelse.
Skadan på kommunikationskabeln upptäcktes natten till söndag 26 januari 2025 och en förundersökning kring grovt sabotage inleddes. Ett fartyg som misstänktes vara inblandat i kabelbrottet togs i beslag.
– Det snabba och resoluta agerandet bidrog till att Säkerhetspolisen tidigt kunde säkra bevisning så att utredningen effektivt kunnat fastställa orsakerna till kabelbrottet. Det möjliggjordes tack vare vår nära samverkan med andra myndigheter, framför allt Kustbevakningen, Polismyndigheten samt Försvarsmakten, säger Christoffer Wedelin, biträdande operativ chef på Säkerhetspolisen.
Säkerhetspolisens förundersökning visade tydligt att det inte rör sig om ett sabotage. En kombination av väderläget samt brister i utrustning och sjömanskap på det aktuella fartyget låg bakom kabelbrottet. Beslaget av det misstänkta fartyget hävdes därför av åklagaren 3 februari.
Inom ramen för utredningen har ett stort antal förhör hållits, beslag har gjorts och analyserats samt brottsplatsundersökningar har genomförts. Utredningen har också analyserat fartygets så kallade svarta låda och tagit del av videoinspelning av ett ankare som lossnat från sitt fäste och därmed orsakat kabelbrottet. Den sammanvägda bedömningen är att det rört sig om en olyckshändelse. Åklagaren har därför beslutat att lägga ner förundersökningen då det inte varit frågan om en medveten handling.
– Säkerhetspolisen kommer, tillsammans med andra myndigheter, att agera om det finns misstankar om att Sveriges säkerhet påverkas för att kunna klargöra omständigheterna bakom, säger Christoffer Wedelin.
Förundersökning om grovt sabotage av kommunikationskabel läggs ned | Åklagarmyndigheten
Beslag av misstänkt fartyg för kabelbrott hävs - Säkerhetspolisen
Presstjänsten
Du som är journalist kan kontakta Säkerhetspolisens presstalespersoner.
Du når oss på telefon: 010-568 79 00 eller e-post: press@sakerhetspolisen.se
På kvällar och helger går samtalen via växeln som sätter dig i kontakt med pressjouren.
Följ Säkerhetspolisen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Säkerhetspolisen
Fälls för olaga hot och ofredande27.2.2026 11:25:05 CET | Pressmeddelande
En person har dömts vid Solna tingsrätt för olaga hot och ofredande. Säkerhetspolisen har bedrivit förundersökningen eftersom brotten har riktats mot personer i den centrala statsledningen.
Häktad för deltagandebrott20.2.2026 11:41:18 CET | Pressmeddelande
En person har häktats vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Den misstänkte greps av Säkerhetspolisen i Stockholmsområdet den 18 februari.
Bedömning av terrorhotet 202610.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Det främsta terrorhotet mot Sverige utgörs fortsatt av ensamutförande våldsbejakande islamister och våldsbejakande högerextremister. Det skriver Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) i sin helårsbedömning 2026.
Åtal för två fall av olaga hot6.2.2026 10:39:53 CET | Pressmeddelande
En person åtalas vid Solna tingsrätt för två fall av olaga hot, varav ett rubriceras som grovt. De misstänkta hoten har riktats mot två personer i den centrala statsledningen.
Misstänkt för deltagandebrott och vapenbrott29.1.2026 15:10:56 CET | Pressmeddelande
En person misstänks för deltagande i terroristorganisation, grovt brott, och grovt vapenbrott. Den misstänkte greps tisdag den 27 januari i Malmöområdet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum