SWETIC inleder strategisk samverkan med Innovationsföretagen
15.10.2025 07:00:00 CEST | Innovationsföretagen | Pressmeddelande
Innovationsföretagen och SWETIC (Swedish Association for Testing, Inspection and Certification) inleder ett långsiktigt samarbete där SWETIC från och med 1 januari 2026 blir en branschförening inom Innovationsföretagen. Tillsammans ska organisationerna stärka förutsättningarna för företag inom besiktning, provning och certifiering.

– Vi är mycket glada att välkomna SWETIC som en del av Innovationsföretagen. Deras verksamhet och medlemmar är en viktig del av det innovativa ekosystemet, där kvalitet och säkerhet är avgörande för utvecklingen av hållbara lösningar. Samarbetet stärker både SWETIC:s medlemmar och vårt gemensamma påverkansarbete för en mer innovativ och konkurrenskraftig samhällsutveckling, säger Anders Lenhoff, förbundsdirektör på Innovationsföretagen.
Bakgrunden till beslutet är att Teknikföretagen har valt att avveckla verksamheten i Teknikföretagens Branschgrupper, som idag tillhandahåller kanslitjänster åt ett tjugotal branschorganisationer.
– SWETIC:s styrelse har under lång tid uppskattat det värdefulla stöd vi fått från Teknikföretagens Branschgrupper. Vi ser fram emot att bli en del av Innovationsföretagen och att tillsammans utveckla vår bransch ytterligare. Med deras kompetens och nätverk får vi stärkt stöd i strategiska frågor och påverkansarbete, samtidigt som våra medlemmar får tillgång till ett brett branschövergripande sammanhang, säger Jörgen Backersgård, ordförande i SWETIC.
Innovationsföretagen kommer att bistå SWETIC med strategiskt stöd för vår dialog med myndigheter och beslutsfattare. Tillsammans kommer SWETICs styrelse och Innovationsföretagen att ta fram verksamhetsplan och budget för kommande år, med målet att skapa bästa möjliga förutsättningar för medlemmarna.
– SWETIC:s medlemmar kommer fortsatt att driva frågor som rör besiktning, provning och certifiering – nu med stöd av Innovationsföretagens struktur, resurser och nätverk för att fortsätta utveckla den viktiga roll som vi fyller i samhället, avslutar Jörgen Backersgård.
Foto: SWETIC, Innovationsföretagen
Om oss
Välkommen till Innovationsföretagen
Innovationsföretagen är ett bransch- och arbetsgivarförbund som representerar innovativa företag inom den kunskapsintensiva tjänstesektorn. Vårt uppdrag är att skapa förutsättningar för en världsledande arkitekt- och ingenjörsbransch. Det gör vi dels genom opinionsbildning, dels genom att erbjuda medlemsservice.
Läs mer på www.innovationsforetagen.se
Följ Innovationsföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Innovationsföretagen
Ny undersökning: Behovet av nyexaminerade ingenjörer väntas öka15.6.2026 08:31:02 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som AI väntas förändra arbetsmarknaden och påverka många juniora roller visar en ny undersökning från Innovationsföretagen att efterfrågan på nyexaminerade ingenjörer fortsatt är stark.
Nya lönekravet riskerar att försvåra rekrytering av ingenjörer27.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni höjs lönegolvet för arbetskraftsinvandring till 90 procent av medianlönen. Innovationsföretagen varnar för att förändringen även slår mot juniora ingenjörsroller och riskerar att förvärra branschens kompetensbrist.
Innovationsföretagen välkomnar fyra nya styrelseledamöter och ny styrelseordförande20.5.2026 14:34:13 CEST | Pressmeddelande
Vid årsmötet idag valdes fyra nya ledamöter in i Innovationsföretagens styrelse. Även en ny styrelseordförande har utsetts.
Innovationsföretagens medlemsföretag toppar i tillväxtrekrytering5.3.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på ingenjörer är fortsatt hög. En ny rapport från Svenskt Näringsliv visar att rekryteringsförsöken ökar inom Innovationsföretagen och att två av tre rekryteringsförsök är tillväxtrekryteringar, vilket är den högsta andelen bland av alla medlemsorganisationer. Samtidigt uppger företagen att kompetensbrist bromsar expansionen.
Ny rapport: Sex av tio företag räknar med ökad orderingång4.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en längre period av svag konjunktur och återhållsam efterfrågan visar innovationssektorn nu allt tydligare tecken på stabilisering. Innovationsföretagens nya rapport Investeringssignalen visar att sex av tio företag räknar med en ökad orderingång och en majoritet planerar att anställa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum