Sofia Rydgren Stale föreslås som ny ordförande för Saco
15.10.2025 12:57:55 CEST | Saco | Pressmeddelande
Sacos valberedning offentliggör nu sitt förslag till ny ordförande, styrelse och andra förtroendeposter. Valen sker vid Sacos kongress som äger rum den 12–13 november 2025 i Stockholm.

Vid kongressen, som hålls på Hotell Birger Jarl i Stockholm, beslutas om Sacos framtida inriktning och verksamhet för de kommande fyra åren. Dessutom väljs ny styrelse och ordförande efter Göran Arrius, som efter fjorton år som ordförande går i pension och inte ställer upp för omval. Valberedningens förslag till ordförande är alltså Sofia Rydgren Stale, nuvarande ordförande för Läkarförbundet.
– Jag är hedrad över valberedningens förtroende och känner mig både glad och stolt. Om kongressen så beslutar ser jag fram emot att, tillsammans med styrelsen, leda Saco vidare. Vi har en stark grund att bygga på och det ska bli spännande att tillsammans med förbunden fortsätta utveckla federationen, säger Sofia Rydgren Stale.
Valberedningens arbete har omfattat en noggrann prövning av flera kandidater utifrån kompetens, ledarskap och förmåga att hantera både interna och externa utmaningar.
– Sofia Rydgren Stale har erfarenhet, strategisk blick samt förmåga att se olika perspektiv och ena olika intressen. Sacos valberedning är övertygad om att hon är helt rätt person att ta Saco in i framtiden, säger Richard Malmborg, ordförande för valberedningen.
Val till ny ordförande, styrelse och övriga förtroendeposter sker den 13 november. Hela kongressen livesänds på saco.se
Fakta: Sofia Rydgren Stale är ledamot i Sacos styrelse sedan 2021. Hon är idag förbundsordförande för Sveriges läkarförbund samt överläkare i psykiatri. Sofia har en bred facklig bakgrund med engagemang både på lokal och central nivå.
Förslag till styrelse
Valberedningen föreslår följande styrelse för den kommande mandatperioden:
Ordförande: Sofia Rydgren Stale (nyval)
Presidie:
Ulrika Lindstrand, Förste vice ordförande i Sacos styrelse (omval)
Heike Erkers, Andre vice ordförande i Sacos styrelse (omval)
Ledamöter:
Anna Olskog (omval)
Cecilia Winberg (omval)
Ida Kåhlin (omval)
Kristina Taylor (omval)
Magnus Hedberg (omval)
Magnus Nordström (omval)
Sanna Wolk (nyval)
Tobias Olsson (omval)
Kontakter
Håkan CarlssonPressansvarigSaco
Tel:0761351847hakan.carlsson@saco.sePressjour Saco
Tel:08-613 48 90press@saco.seSaco, Sveriges akademikers centralorganisation, samlar närmare en miljon medlemmar i 21 fackförbund och driver akademikers intressen på arbetsmarknaden.
Följ Saco
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Saco
Nio av tio svenskar vill att politiker lyssnar mer på experter10.6.2026 07:44:31 CEST | Pressmeddelande
En överväldigande majoritet av svenska folket vill att politiska beslut ska bygga på expertkunskap. En ny kartläggning från Saco visar däremot stora skillnader mellan partiernas syn på lagstiftningsprocessen och den svenska utredningsmodellen.
Studiemedel och lärcentrum viktiga frågor på studentfacklig kongress20.5.2026 10:53:12 CEST | Pressmeddelande
Bättre indexering av studiemedlet och stärkta tillgångar till lokala lärcentrum var två frågor på Saco studentråds kongress som genomfördes i helgen. Organisationen valde också en ny ordförande och styrelse. Ny ordförande för Saco studentråd för verksamhetsåret 2026/2027 blir Dima Jaddo, nuvarande vice ordförande.
Utbildning och jobb måste matcha16.4.2026 09:24:38 CEST | Pressmeddelande
De flesta högutbildade i Sverige arbetar i yrken som motsvarar deras utbildning. Sverige står sig dessutom väl i jämförelse med många andra EU-länder.
Kortsiktig valtaktik går före långsiktig politik13.4.2026 08:02:08 CEST | Pressmeddelande
Vårbudgeten 2026 kommer i en tid präglad av ekonomisk osäkerhet och strukturella förändringar. Trots det är insatserna för starkare tillväxt, lägre arbetslöshet och klimatomställning begränsade och saknar tydlig långsiktig riktning. Det menar Sacos ordförande Sofia Rydgren Stale.
Akademiker drabbas hårt av psykisk och kognitiv stress31.3.2026 07:41:16 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Saco visar att akademiker är överrepresenterade när det gäller arbetsorsakade besvär av psykosomatisk och kognitiv karaktär, och att orsakerna i stor utsträckning handlar om sådant som arbetsgivare faktiskt kan påverka.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum