Hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson lämnar Region Örebro län för Västra Götalandsregionen
15.10.2025 14:03:00 CEST | Region Örebro län | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson kommer i februari 2026 att lämna sin nuvarande tjänst hos Region Örebro län för att i stället påbörja en anställning som hälso- och sjukvårdsdirektör inom Västra Götalandsregionen.
- Det är naturligtvis väldigt roligt för Jonas personligen att få chansen att arbeta i Sveriges näst största region med allt vad det innebär, samtidigt som det är hedrande för Region Örebro län att ha chefer som är attraktiva hos de allra största aktörerna inom Sveriges hälso- och sjukvård, säger Rickard Simonsson, regiondirektör.
- Jonas har varit hos Region Örebro län under en tid då omvärldsfrågorna påverkat Sverige och Örebro län på ett påtagligt sätt. Han har lett hälso- och sjukvårdsförvaltningen på ett mycket bra sätt genom allt från pandemi till den katastrofala skjutningen på Campus Risbergska. Han har också företrätt Region Örebro län i ett nationellt perspektiv på ett föredömligt sätt, säger Rickard Simonsson.
- Jag är förstås glad över att få tillträda tjänsten som hälso- och sjukvårdsdirektör i Västra Götalandsregionen, men det är med stor saknad jag lämnar uppdraget och medarbetarna i Region Örebro län. Under de sex år jag har varit här har jag fått ett stort stöd av så väl den politiska ledningen och regionledningen som en hälso- och sjukvårdsledning med bred kompetens och erfarenhet när det har gällt hanteringen av de tuffa uppdrag som hälso- och sjukvårdsförvaltningen har mött i form av bland annat pandemi, inflationskris, skolskjutning och en allt osäkrare omvärld, säger Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
”Hälso- och sjukvårdsförvaltningen står väl rustad för att kunna möta framtiden”
Jonas Claesson lämnar Region Örebro län för en betydligt större region men han vill ändå belysa några av de styrkor Region Örebro län har i form av att vara en universitetssjukhusregion, samtidigt som man har den mindre regionens värdefulla förmåga till samverkan över förvaltnings- och organisationsgränser.
- Det finns också oerhört mycket kompetens och utvecklingskraft hos medarbetarna. Detta har gjort det möjligt att ge en högkvalitativ och säker vård samtidigt som Region Örebro län har kunnat vara med och påverka i många frågor, både sjukvårdsregionalt och nationellt. Det är min övertygelse att hälso- och sjukvårdsförvaltningen står väl rustad för att kunna möta framtiden, säger Jonas Claesson.
Jonas Claesson kommer att fortsätta sin tjänstgöring som hälso- och sjukvårdsdirektör till mitten av februari 2026, då hans förordnande avslutas. Under den kvarvarande perioden kommer Jonas Claesson att leda arbetet inom hälso- och sjukvårdsförvaltningen.
Kontakt
Kontakta pressansvarig Carl Olsson, 019-602 75 48, om du önskar komma i kontakt med Rickard Simonsson eller Jonas Claesson.
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPressansvarig
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Vem får Region Örebro läns miljöpris 2026?19.10.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 20 oktober delas Region Örebro läns miljöpris ut till en verksamhet eller medarbetare som gjort en särskilt berömvärd insats för miljön. Priset uppmärksammar konkreta initiativ som minskar verksamhetens miljöpåverkan och kan inspirera fler att arbeta hållbart.
Håll dig frisk i vinter - dags för höstens vaccination12.10.2026 10:28:54 CEST | Pressmeddelande
Den 2 november startar vaccinationerna mot influensa, covid-19 och pneumokocksjukdom. Nytt för i år är att det finns pneumokockvaccin som räcker att ta i en dos.
Region Örebro län tydliggör ersättning när vården ställer in vårdbesök7.10.2026 12:15:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län tydliggör vilken ekonomisk ersättning en patient kan ha rätt till när han eller hon drabbas av en inställd operation, behandling eller besök.
Region Örebro län uppdaterar reglerna för assisterad befruktning – sex IVF-försök erbjuds7.10.2026 12:10:00 CEST | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsnämnden fattade i dag beslut om att uppdatera reglerna som gäller för assisterad befruktning i enlighet med nya rekommendationer från Sveriges Kommuner och Regioner. Det innebär till exempel att de tidigare tre IVF-försök som en patient hade rätt till numera är sex till antalet under en period.
Region Örebro läns tidigare underskott kan återställas - men kostnadsutvecklingen behöver bromsas30.9.2026 12:15:00 CEST | Pressmeddelande
Efter årets första sju månader uppgår Region Örebro läns resultatet till cirka 400 miljoner kronor. Prognosen för helåret för balanskravet är cirka 500 miljoner kronor vilket innebär att det återstående underskottet från år 2023 bedöms kunna återställas under året. Samtidigt visar delårsrapporten att verksamheternas kostnader ökar snabbare än skatteintäkter, generella statsbidrag och utjämning vilket på sikt inte är hållbart. Delårsrapporten visar även på framsteg inom flera områden så som civil beredskap och länets utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

