Tillväxt i både fysisk butik och e-handeln under september månad
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 5,3 procent under september 2025, jämfört med samma månad 2024, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.

Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker uppgick i september till 3,3 procent enligt SCB:s Konsumentprisindex. Det gör att den prisjusterade försäljningsutvecklingen i dagligvaruhandeln kan estimeras till 2,0 procent.
- Försäljningen inom dagligvaruhandeln fortsatte att utvecklas positivt under september. Justerat för inflation visar branschen även en volymtillväxt jämfört med samma månad föregående år. Det tyder på att konsumenterna börjar uppleva en viss kostnadslättnad efter en längre period av hög inflation,säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.
Försäljningsutvecklingen i butik uppgick i september till 5,0 procent jämfört med samma månad i fjol. Försäljningen i e-handeln ökade under månaden med 12,0 procent. Hemleverans ökade med 12,0 procent och upphämtning i butik ökade med 12,1 procent. E-handelns andel av dagligvaruförsäljningen uppgick i september till 4,6 procent.
- E-handelns försäljningstillväxt under september var den näst högsta månadsökningen i år och andelen uppgick till 4,6 procent. E-handelsförsäljningen har nu vuxit åtta kvartal i följd, avslutar Karin Brynell.
Kalendereffekten för september beräknas till 0,5 procent, vilket beror på att månaden innehöll en helgdag mer än i fjol. Justerat för både inflation och kalenderkorrigering estimeras försäljningsutvecklingen under månaden till 1,5 procent.
Den totala försäljningsökningen under årets tredje kvartal uppgick till 5,4 procent, jämfört med samma kvartal föregående år. Försäljningen ökade med 5,2 procent i fysisk butik och med 8,4 procent i e-handeln. Kalendereffekten beräknas till 0,1 procent för det tredje kvartalet och den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen var därmed 5,3 procent.
|
Q3 2025 |
September 2025 |
|
|
Total försäljning |
5,4% |
5,3% |
|
Butiksförsäljning |
5,2% |
5,0% |
|
E-handelsförsäljning |
8,4% |
12,0% |
|
E-handel med hemleverans |
7,8% |
12,0% |
|
E-handel med upphämtning i butik |
9,3% |
12,1% |
|
E-handelsandel |
3,8% |
4,6% |
Försäljningsutveckling jämfört med samma period föregående år.
Dagligvaruindex för oktober publiceras 19 november.
Idag, torsdag den 16 oktober anordnar Svensk Dagligvaruhandel ett webbinarium kl. 08.00 – Från butik till arbetsmarknad – hur dagligvaruhandeln skapar sysselsättning. Följ sändningen HÄR.
För ytterligare frågor kontakta:
Karin Brynell, vd Svensk Dagligvaruhandel, 070-975 80 85
Cecilia Anneling, kommunikationschef Svensk Dagligvaruhandel, 070-840 52 63
Kontakter
Cecilia AnnelingKommunikationschef
Tel:0708-40 52 63cecilia.anneling@svdh.seDokument
Länkar
Dagligvaruindex är en månatlig rapport från Svensk Dagligvaruhandel som redovisar en stor del av den renodlade dagligvaruhandelns försäljningsutveckling i fysisk butik och på nätet. Rapporten tas fram i samarbete med HUI Research som ansvarar för statistikinsamling och kvalitetssäkring av data.
Följ Svensk Dagligvaruhandel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Dagligvaruhandel
Volymtillväxt i dagligvaruhandeln i oktober19.11.2025 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 5,5 procent i oktober 2025, jämfört med samma månad 2024, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.
Här växer dagligvaruhandeln mest – nya butiker skapar lokala jobb17.10.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Dagligvaruhandeln är en av Sveriges största arbetsgivare och spelar en central roll för sysselsättningen i hela landet. Många tar sina första steg in på arbetsmarknaden i en dagligvarubutik och för nyanlända fungerar handeln ofta som en viktig väg in i arbetslivet.
Zeta Pinsa är Årets Dagligvara 202510.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Priset Årets Dagligvara delas ut av Svensk Dagligvaruhandel till den produkt som haft en särskilt framgångsrik och innovativ lansering i dagligvaruhandeln. Årets vinnare är Zeta Pinsa från Di Luca & Di Luca. Förutom äran får vinnaren Handelns pris, exponering i dagligvaruhandelns egna kanaler, och ett presentkort hos samarbetspartnern NIQ.
FAKTA OM MATEN: Grannar runt matbordet – en nordisk utblick över dagligvaruhandeln19.9.2025 09:59:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige har de lägsta matpriserna i Norden. Idag presenterar Svensk Dagligvaruhandel en ny rapport som visar att den svenska dagligvaruhandelns struktur i hög grad speglar våra nordiska grannländers – präglad av ett fåtal större aktörer, storskalig och effektiv logistik samt höga kostnader och tydliga regleringar.
Stabil volymutveckling i dagligvaruhandeln i augusti19.9.2025 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 4,6 procent i augusti 2025, jämfört med samma månad 2024, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum