Pia Johansson och Claes Malmberg i Strindbergs "Dödsdansen"
16.10.2025 09:43:11 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
En parmiddag som spårar ur, på liv och död. Så beskriver skådespelaren Pia Johansson August Strindbergs klassiska drama Dödsdansen, som nu sätts upp i en ny, laddad tolkning under regi av hyllade Nora Nilsson. Med sig på scen har hon Claes Malmberg och Mats Blomgren. Premiär 28 oktober i Motala. Pressvisning 23 oktober i Hallunda.

– Strindbergs Dödsdansen är som att singel gå på en parmiddag som spårar ur! Och tro mig, jag har varit på många. Jag har spelat föreställningen tidigare och förvånades över hur folk skrattar högt och igenkännande åt Strindbergska giftrepliker, säger Pia Johansson.
I Dödsdansen möter publiken makarna Edgar (Claes Malmberg) och Alice (Pia Johansson), som efter 25 års äktenskap lever isolerade på en ö i skärgården. Han, en artillerikapten, och hon, en före detta skådespelerska. Kärleken har för länge sedan bytts ut mot förakt, men när kusinen Kurt (Mats Blomgren) dyker upp efter år i Amerika, rubbas den destruktiva balansen. Kan någon, eller något, bryta deras eviga dans?
– Vi dansar alla våra egna små eller stora dödsdanser. Val vi gjort som inte gynnar oss, men som vi klamrar oss fast vid i hopp om att någon annan ska rädda oss. Det är mänskligt, och igenkänningen är brutal, säger Pia Johansson.
Dödsdansen har premiär den 28 oktober i Motala. Pressvisningen är den 23 oktober hos Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Kontakta pressansvarig för pressbiljetter eller för intervjuer.
Medverkande
Edgar: Claes Malmberg
Alice: Pia Johansson
Kurt: Mats Blomgren
Konstnärligt team
Av: August Strindberg
Regi: Nora Nilsson
Scenografi och kostymdesign: Julia Przedmojska
Ljusdesign: Sofie Gynning
Ljuddesign: Klas Hasselrot
Maskdesign: Anna Olofson
Dramaturgi: Jani Lohikari och Ninna Tersman
Producent
Riksteatern
Nyckelord
Kontakter
Anna GerdinPR och PressansvarigRiksteatern
Tel:08-531 99 188Tel:070-637 59 62anna.gerdin@riksteatern.seLänkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum