Byt ridhuset till naturen – för hästens skull
11.9.2025 09:00:00 CEST | Agria | Pressmeddelande
Hältor är den vanligaste skadan hos ridhästar, men även ryggbesvär hamnar högt upp i skadestatistiken. En viktig del i att undvika problem är att hästen får arbeta varierat och inte enbart tränas i dressyr eller hoppning på samma typ av underlag under ridpassen. Genom allsidig träning ökar förutsättningen för att hästen håller sig frisk och stark långt upp i åldrarna. Om hästen arbetar ensidigt bryts den sakta men säkert ner, monotona rörelser som upprepas ofta skapar en belastning på vävnaden i kroppen vilket i sin tur ger förslitningsskador. Ensidig ridning är en alltför vanlig anledning till att många hästar drabbas av hälta och ryggbesvär.
- Man kan jämföra hästars förslitningsskador med att vi människor drabbas av musarm utan att egentligen belasta armen med någon direkt tyngd, utan det är upprepningarna av samma rörelse som leder till förslitningsskador, säger Helena Treffenberg Petterson, hästveterinär på Agria.

De flesta vanliga åkommor som exempelvis kotledsinflammationer, ryggömhet och många hältor går att förebygga och undvika genom att rida varierat. Att rida ut är ett utmärkt komplement till ridhuset eller paddocken och uppmuntrar dig som ryttare till variation med att nyttja det som naturen erbjuder - träd, stenar och andra naturliga element. Att inte rida för ensidigt är också viktigt ur andra synvinklar – att mest rida på en volt i höger varv gör att hästen blir sned samt olika stark i vänster och höger sida. Sist men inte minst blir den mentalt uttråkad.
- Vi vet att hästar mår bra av variation, omväxlande underlag och mental stimulans. Att arbeta med hästen i naturen har flera fördelar och att väva in ridpass utomhus i veckoplaneringen ökar möjligheten att bygga långsiktigt hållbara och friska hästar, betonar Helena Treffenberg Petterson.
Unghästar kräver längre tid för uppbyggnad
Yngre hästar behöver jobba lite hårdare i förhållande till sina grundförutsättningar för att stärka sig, bygga muskler och komma in i systemet. Medan den färdigutbildade och vältränade hästen med god grundkondition och styrka behöver tränas relativt mindre, men genom att fokusera på kvalitet i arbetet kan man bibehålla både lydighet och prestationsnivå utan att slita på hästen.Just i det uppbyggande arbetet med den unga hästen är det väsentligt med variation och att undvika monoton ridning som sliter på hästen.
Det fina med ridturer i naturen är att alla ryttare kan rida och tillgodose sig de positiva aspekterna för sig och sin häst oavsett vilken nivå och förutsättningar de har. Utgå från det naturen erbjuder - rid i en skog runt träd eller på ett fält runt höbalar. Hästar som har en egen balans blir ofta mer hållbara och slipper många problem, och genom att träna i skog och på fält kan både hästen och ryttare komma till ridning på ett naturligt vis och lära sig att balansera sin kropp.
Ta med din häst på en härlig skogstur och delta i Agria ritten i helgen!
Njut av naturen tillsammans och var en del av gemenskapen med andra hästälskare runt om i landet. Den 12–14 september är det dags för den årliga Agria ritten. För varje häst som deltar skänker Agria 10 kr till Stall Kungsgårdens arbete för barn och unga med utmaningar i livet.
- Vi riktar oss mot barn och unga som har problem med psykisk ohälsa och social isolering där även skolfrånvaro ingår. Många kommer hit via sin skola eller elevhälsa, men vi behöver hjälp med finansiering för de som kommer hit på privat initiativ och är därför glada över att vara årets mottagare av Agria ritten, säger Pia Tillberg, verksamhetschef på Stall Kungsgården.
Stall Kungsgården ligger i Ekerö kommun och drivs av Stiftelsen Hippocampus som har skapat en unik miljö för hästunderstödda insatser, forskning och utvecklingsarbete. Etableringen har sin bakgrund i den professionella verksamheten med hästunderstödda insatser för personer med funktionsnedsättning.
Stall Kungsgården - Stall Kungsgården
Läs mer här:
Agria naturbana – för hållbara och friska hästar - Agria Djurförsäkring
Kontakter
Pernilla MelanderPressansvarigAgria
Tel:070-579 31 11pernilla.melander@agria.seBilder
Agria
Agria startade redan 1890 och är Länsförsäkringars specialistbolag för djur- och grödaförsäkringar. Vi är marknadsledande på djurförsäkringar i Sverige med erbjudanden för hund, katt, häst och övriga smådjur samt lantbruksdjur och gröda. Agrias starka varumärke byggs bland annat genom ett stort engagemang i djurens hälsa, samarbeten med djurägarorganisationer samt med stöd till veterinärmedicinsk forskning. Vi har verksamhet i Sverige, Danmark, Norge, Storbritannien, Finland, Frankrike, Tyskland och på Irland.

Följ Agria
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Agria
Den ser ut som en kattunge – men kan redan få kattungar21.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Katter kan bli könsmogna redan vid fyra–fem månaders ålder – vid en tidpunkt då de flesta ägare fortfarande ser dem som små kattungar. ”Det är en god idé att prata med veterinären i tid om kastrering, om katten inte ska användas i avel, men också registrera katten,” säger Lotta Möller Koivisto, chefsveterinär på Agria.
Kattens tänder: Små tecken kan avslöja stora smärtor15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Dålig andedräkt, förändrade matvanor och rött tandkött bör få varningsklockorna att ringa hos kattägaren. Katter är skickliga på att dölja smärta, och symtomen kan vara svåra att upptäcka – särskilt för den ovana kattägaren. Därför kan problem med tänder och tandkött pågå länge innan de upptäcks. Chefsveterinär Lotta Möller Koivisto ger råd om hur du tar hand om kattens tänder.
Edward the King of Fall är Sveriges stiligaste tjur14.10.2026 15:53:58 CEST | Pressmeddelande
Sverige stiligaste tjur heter Edward the King of Fall och är hemmahörande i Östergötland. I dag tog han hem SIRE-priset och en check från Agria på Elmia Lantbruk. Enligt juryn är han en värdig vinnare som utmärker sig med bra meriter, utmärkta rörelser, rejäla muskler och med fin utstrålning i ringen. I facebookomröstningen blev en annan tjur publikens favorit.
Vilken tjur tar hem årets SIRE-pris?8.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Edward, Olof, Kaliber eller Papin? Vilken är de ståtliga herrarna kommer att utses till Sveriges mest välmeriterade, äldre tjur på Elmia lantbruk? För sjunde gången ska en av finalisterna ta hem utmärkelsen SIRE, ett kvalitetspris för landets mest välmeriterade, äldre tjur. Ta chansen att rösta på din favorit redan nu.
Hälften av djurägarna oroar sig när djuren är ensamma6.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny Novusundersökning från Agria visar att över hälften av hund- och kattägarna oroar sig för att deras djur ska känna sig ensamma eller uttråkade när de lämnas själva i hemmet. ”Det är viktigt att vi som djurägare tar ansvar för våra djurs välmående, även när vi inte är hemma”, säger Agrias chefsveterinär Lotta Möller Koivisto.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
