Ny undersökning: Så många bilister erkänner osäkra omkörningar av cyklister
20.10.2025 06:31:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande
En ny undersökning från If om samspelet mellan bilister och cyklister, visar att en majoritet av svenska bilförare någon gång har kört om cyklister på ett osäkert sätt på landsväg. Endast fyra av tio uppger att de aldrig gjort en riskfylld omkörning.

I undersökningen, som omfattar 1 000 förare som kör bil på landsväg, svarar 31 procent att de kört om på ett osäkert sätt i när cyklister cyklat i bredd , och 12 procent att de blivit otåliga efter att ha väntat länge bakom en cyklist. Sju procent erkänner att de kört om trots dåliga förhållanden, exempelvis i kurvor, backar eller vid dålig sikt. Ytterligare sju procent anger att de kört om när det bildats köer bakom bilföraren.
När bilisterna fick frågan hur ofta detta sker svarade nästan 70 procent att det händer ibland, 27 procent att det har hänt en gång. Tre procent uppger att det händer ofta.
– Det är oroande att så många bilister erkänner riskfyllda omkörningar av cyklister. I trafiken är tålamod avgörande – en felbedömning kan få allvarliga konsekvenser. Vi vill uppmana alla förare att visa större hänsyn och hålla tillräckligt avstånd, särskilt på landsvägar där cyklister är extra utsatta, säger Ifs motorexpert Johan Granholm.
Kör om med "betryggande avstånd"
Oktober är en av månaderna på året då flest kollisioner sker mellan bilister och oskyddade trafikanter, enligt skadestatistik från If.
Johan Granholm uppmanar alla bilister att visa extra hänsyn under hösten när mörker, regn och hala vägbanor gör cyklister ännu mer utsatta. Enligt trafikförordningen ska omkörning av cyklister ske med ”betryggande avstånd”.
– Men man nämner inte vad ett ”betryggande avstånd är”, vilket är olyckligt. Flera länder har infört ett säkerhetsavstånd på 1,5 meter vid omkörning av cyklister. Men ibland är inte ens detta tillräckligt. Ett betryggande avstånd kan ibland behöva vara ännu större, beroende på hur situationen och miljön ser ut. Att stressa fram en farlig situation i trafiken för att du vill komma fram 10 sekunder snabbare är inte värt den ökade risken för dina medtrafikanter, säger Johan Granholm.
Fråga: Har du kört om en cyklist på ett osäkert sätt på landsväg någon gång? Du kan välja flera alternativ.
Ja, när cyklister cyklar i bredd: 31 procent
Ja, på specifika vägtyper: 12 procent
Ja, när det köar upp bakom mig: 7 procent
Ja, när jag väntat länge bakom cyklisten: 12 procent
Ja, körde om trots dåliga förhållanden (t.ex. dålig sikt, i kurva eller backe): 7 procent
Ja, vid annat tillfälle: 1 procent
Ja, omedvetet: 8 procent
Nej: 41 procent
Om undersökningen och projektet ComCy:
Undersökningen genomfördes av Syno under perioden 8–15 september 2025 och omfattade 1 000 intervjuer med män och kvinnor i åldern 18–80 år som kör motorfordon på landsväg. På frågan ”Brukar du röra dej på landsväg uppgav 98 procent att de kör personbil, 7 procent att de kör ett annat motorfordon och 43 procent att de cyklar eller rör sig till fots på landsväg. Urvalet var nationellt representativt utifrån ålder, kön och region, och datainsamlingen gjordes genom en webbenkät via paneler.
Undersökningen har gjorts av If inom projektet ComCy, som ska hjälpa förare och fordonsutvecklare att förstå hur omkörningar upplevs av oskyddade trafikanter. Målet är ett säkrare trafikbeteende. Resultaten ska även användas i förarutbildningar och bidra till bättre hälsa, tillgänglighet och miljö.
Deltar i projektet gör: If, VTI, AB Volvo, Scania, POC, Sveriges Trafikutbildares Riksförbund, Chalmers, KTH, University of Berkeley, University of New Mexico, Trafikverket, Region Skåne, Västra Götalandsregionen, Region Värmland.
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder

Om oss
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Ny statistik: Flest skador sker bland förskolebarn22.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Barn mellan 3 och 6 år står för den största andelen av de skadeärenden som anmäls inom Ifs barnförsäkring. Tandskador är den vanligaste skadetypen. Det visar ny statistik från If baserad på närmare 25 000 skadeanmälningar. Flest skador sker under våren, medan sommaren är den lugnaste perioden. Under hösten ökar sedan antalet skador igen.
Rekordmånga viltolyckor – vildsvin fortsätter öka21.9.2026 08:06:53 CEST | Pressmeddelande
Viltolyckorna blir allt fler. Förra året rapporterades rekordmånga. De närmaste månaderna kan vi räkna med uppemot 300 olyckor per dag.
SMHI varnar för kraftigt regn och åska – så skyddar du hemmet9.9.2026 15:07:26 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i nordöstra Svealand. Mellan klockan 05 och 15 på torsdagen kan det falla 40–70 millimeter regn, lokalt möjligen mer. Regnet väntas även föra med sig åska. If uppmanar boende i området att förbereda både huset och hemmets elektronik.
Var tredje kvinna överväger jobbyte på grund av stress19.8.2026 10:27:50 CEST | Pressmeddelande
Svenskar har i högre utsträckning än övriga nordbor övervägt att byta jobb eller bransch på grund av arbetsrelaterad stress eller psykisk ohälsa. 27 procent uppger att de har funderat på ett byte under det senaste året. Bland landets kvinnor är andelen 32 procent och bland personer i åldern 30–44 år hela 38 procent. Det visar Ifs nya nordiska hälsorapport.
Q2: Ökat fokus på arbetsplatshälsa hos Ifs företagskunder12.8.2026 07:54:02 CEST | Pressmeddelande
Sampo Group redovisar ännu ett stabilt kvartal, där antalet If-kunder ökade inom både privat- och företagssegmentet. Personförsäkringar fortsatte att vara det snabbast växande produktområdet, samtidigt som allt fler företag ser medarbetarnas hälsa och välmående som en affärskritisk fråga.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum