3 Nations Cup i Uppsala: Sverige, Norge och Finland möts inför VM 2026
4.11.2025 11:45:00 CET | Svenska Bandyförbundet | Pressmeddelande
Den 21–23 november samlas herrlandslagen från Sverige, Norge och Finland i Uppsala för 3 Nations Cup, som en del i uppladdningen inför VM i Björneborg i Finland i januari 2026.

Matcherna spelas på Studenternas IP, med IK Sirius Bandy, Uppsala BoIS och UNIK Bandy som lokala arrangörer.
– Vi siktar till hundra procent mot nästa stora internationella mästerskap som är VM i Finland i januari 2026. Och 3 Nations Cup är en viktig del i den förberedelsen, säger Daniel Andersson, generalsekreterare på Svenska Bandyförbundet.
Förutom prestigefyllda landskamper står även möten med unga spelare på schemat. Det svenska landslaget kommer under turneringsdagarna att delta på aktiviteter tillsammans med Uppsala klubbarnas bandyskola, Bandykul, en del i landslagens arbete med tillgänglighet, glädje och att vara goda förebilder för nästa generation.
– Vi ser verkligen fram emot att välkomna landslagen till Uppsala och Studenternas. Det är stort att få visa upp internationell bandy på hemmaplan och inspirera våra unga spelare, säger Ragnar Linder, klubbordförande i IK Sirius Bandy.
Spelschema – 3 Nations Cup, Studenternas IP, Uppsala
21 november
19.00 Sverige – Norge
22 november
19.00 Sverige – Finland
23 november
11.00 Finland - Norge (Serwenthallen)
🎟️ Biljetter släpps inom kort på https://clubs.clubmate.se/siriusbandy/
Kontakt IK Sirius Bandy
Ragnar Linder, Styrelseordförande
+46 70 314 3647
Nyckelord
Kontakter
Daniel AnderssonGeneralsekreterareSvenska Bandyförbundet
Tel:070-746 46 81daniel.andersson@svenskbandy.seTherése ErikssonInformations- och kommunikationsansvarigSvenska Bandyförbundet
Tel:073 929 20 72therese.eriksson@svenskbandy.seLänkar
Om Svensk bandy
Svenska Bandyförbundet är ett oberoende specialförbund inom Riksidrottsförbundet och har till uppgift att främja och administrera den organiserade bandyn i Sverige, och att företräda den internationellt. Svensk bandy har 53 000 medlemmar i 157 föreningar. Svensk bandy är förebilder på den internationella spelplanen - vi har sex landslag varav fem är regerande världsmästare. Nya stjärnor tänds varje dag, samtidigt som alla är välkomna inom svensk bandy.
Följ Svenska Bandyförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bandyförbundet
Villa Lidköping P19 vinner SM-guld13.3.2026 23:20:02 CET | Pressmeddelande
Dagens tredje final slutade som tidigare två, med en Villa seger. I P19 finalen besegrade Villa Lidköping, Vetlanda med 10-7. Poängbäst i guldlaget blev Sebastian Mölsted och Alwin Andersson.
Villa Lidköping F17 vinner SM-guld13.3.2026 19:11:20 CET | Pressmeddelande
F17 finalen mellan Villa Lidköping och VSK blev en jämn kamp. Efter ordinarie matchtid var ställningen 5-5 och matchen gick till förlängning. Väl i förlängningen avgjorde Villa Lidköping som vinner SM-guld för F17.
SM-guld till Villa Lidköping P1713.3.2026 15:48:26 CET | Pressmeddelande
Villa Lidköpings P17-lag gick obesegrade genom grundserien och slutspelet. I finalen fortsatte den trenden och Villa Lidköping är svenska mästare för P17 efter seger i finalen mot Edsbyn med 7-2.
F17-truppen redo att försvara VM-guldet - här är de uttagna spelarna10.3.2026 19:24:02 CET | Pressmeddelande
En genomgående hög nivå på samtliga spelare, stark lagmoral och ett kollektivt spel i centrum. Det präglar F17-truppen som nu är uttagen för att försvara VM-guldet i Uppsala den 26-29 mars.
Här är P17-truppen till VM - de ska försvara guldet10.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Jämnhet, lagkänsla och spelare som gör varandra bättre. Det lyfter förbundskapten Anders Torhall fram när han beskriver P17-landslagets slutgiltiga trupp och vägen fram mot VM i Uppsala den 26-29 mars.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum