Stoppade bedrägerier för 134 miljoner – nu prisas det brottsförebyggande projektet
Bedrägerier är en brottstyp som ökat kraftigt. Särskilt onlinebedrägerier utgör en snabbt växande och komplex utmaning inom EU. I det brottsförebyggande projektet Dropshipping lyckades man stoppa köp till falska hemsidor och oseriös handel för över 134 miljoner kronor på tre månader. Projektet vinner nu den svenska deltävlingen av European Crime Prevention Award.

Polismyndigheten och Konsumentverket har tillsammans med bankerna Nordea, Swedbank, SEB och Handelsbanken samverkat i projektet och skapat en ny rutin för att snabbt och effektivt kunna identifiera och stoppa misstänkta bedrägerier.
Målet har varit att stoppa köp där konsumenterna aldrig får det de betalar för. Förutom att hindra bedrägerier vill man motverka penningtvätt och finansiering av terrorism. Den direkta effekten av insatsen blev att man stoppade bedrägerier för över 134 miljoner kronor. Det är en ökning med 57 miljoner kronor, eller 74 procent. Totalt togs betalningsmöjligheten bort för 1 300 bedrägliga webbplatser och nästan 239 000 köp nekades. Nu arbetar man vidare för att se om projektets arbete kan övergå till att bli ett ordinarie arbetssätt.
- Vi har valt att ge priset till projektet Dropshipping eftersom det är ett tydligt exempel på att stora aktörer tillsammans kan gå samman och framgångsrikt förebygga bedrägerier, samtidigt som insatsen visar hur viktigt det är att brott anmäls till polisen. Utan anmälan kan inte kraftfulla aktörer agera, säger Charlotta Gustafsson, biträdande enhetschef, Brå.
Juryns motivering
I projektet Dropshipping har information från allmänheten om bedrägerier samlats in och delats på ett innovativt och effektivt sätt i syfte att stoppa utbetalningar till oseriösa aktörer. På kort tid har projektet visat goda resultat, bland annat tack vare samverkan mellan den offentliga och den finansiella sektorn. Träffsäkerheten på åtgärderna är hög, vilket bland annat syns genom att ingen som fråntagits sin betalningsmöjlighet har överklagat. Dropshipping är ett gott exempel på hur ett strukturerat kunskapsbaserat arbete effektivt kunnat förebygga en komplex brottsproblematik.
- Vi är glada över att ha tilldelats det här priset. Vi har med den nya rutinen tillsammans tagit ett helhetsgrepp på problemet. Innan arbetade varje bank och myndighet var och en för sig med informationen. Genom att dela informationen med varandra har vi fått betydligt bättre effekt, säger Anna-Lena Tapper, projektledare vid polisens nationella bedrägericenter.
Om ECPA – European Crime Prevention Award
Vinnare av den svenska deltävlingen till European Crime Prevention Award 2025 är Polismyndigheten, Nordea, Swedbank, SEB, Handelsbanken och Konsumentverket med projektet Dropshipping.
ECPA är en brottsförebyggande tävling som sedan 1998 årligen utser Europas bästa brottsförebyggande projekt eller verksamhet. Brå utser vinnaren av den svenska deltävlingen. Årets tema är Förebyggande av onlinebedrägerier riktade mot allmänheten.
Kontaktuppgifter
- Anna-Lena Tapper, projektledare vid polisens nationella bedrägericenter, tfn: 0709-621945; e-post: anna-lena.tapper@polisen.se
- Charlotta Gustafsson, biträdande enhetschef, Brå tfn: 08-527 58 491; e-post: charlotta.gustafsson@bra.se
Nyckelord
Dokument
Följ Brå
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Brå
Fler 60-talister än 00-talister lagförda för brott vid 20 års ålder2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Det har blivit mindre vanligt att lagföras för brott. Bland de som föddes på 1960-talet var det dubbelt så stor andel som hade lagförts vid 20 års ålder, jämfört med när personer födda på 00-talet uppnått 20 års ålder. Det visar en ny kohortstudie som Brå publicerar idag.
Var fjärde utsatt politiker överväger att lämna sina politiska uppdrag6.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Var fjärde politiker utsattes för någon form av hot, trakasserier, våld, skadegörelse eller stöld under 2024. Utsattheten är mer utbredd bland politiker i riksdagen samt bland kvinnor. Var fjärde utsatt politiker har övervägt att lämna samtliga sina uppdrag under 2024. Det visar Politikernas trygghetsundersökning 2025 som Brå publicerar idag.
Tjejer i kriminella nätverk deltar på andra villkor än killar22.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det är betydligt färre tjejer än killar som anses delaktiga i de kriminella nätverken – och de har ofta begränsat inflytande. De rekryteras inte, gör inte karriär och de behöver vanligtvis inte hoppa av. Trots det har tjejerna en väsentlig betydelse för nätverkens brottsliga verksamheter. De deltar oftast i narkotikahandeln, bedrägerier och penningtvätt. Det visar en ny rapport som Brå publicerar idag.
Pressinbjudan – Flickor och kvinnor i kriminella nätverk16.10.2025 13:59:42 CEST | Pressinbjudan
Brottsförebyggande rådet, Brå, har på regeringens uppdrag studerat flickors och kvinnors involvering i kriminella nätverk. Resultaten presenteras vid en presskonferens på Fleminggatan 14, Stockholm, den 22 oktober kl 9.00.
Ökad oro över brottsligheten i samhället15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Andelen som oroar sig över brottsligheten i samhället har ökat kraftigt de senaste tio åren. Utsattheten för de flesta brottstyperna ligger på ungefär samma nivå som 2023. Förtroendet för polisen och kriminalvården har ökat något. Det visar Nationella trygghetsundersökningen (NTU) 2025 som Brottsförebyggande rådet, Brå, publicerar idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum