Damlandslaget föll mot Schweiz – trots stark forcering
17.10.2025 22:25:48 CEST | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Svenska damlandslaget inledde Euro Floorball Tour i Chur genom att möta värdnationen Schweiz och föll till slut med 4-5.

− En match där vi gör en ganska dålig första period, i synnerhet i spelet med boll. Det känns som att vi i perioder sen försöker hitta ett litet lugnare spela med boll. Första perioden var känslan att vi var lite för hetsiga. Det i kombination med att Schweiz också var aggressiva i sitt försvarsspel gjorde det alldeles för hetsigt och hafsigt. Det var något som inte gynnade oss, säger förbundskapten Linn Lundström och fortsätter.
− Jag tycker gör ett riktigt bra försök i tredje perioden. Min känsla är att räknar vi målchanser på den här matchen så ska det spelas ganska många för att vi inte ska vinna den. Jag vill inte förta Schweiz prestation, de ska absolut vara nöjda med den. Jag tycker vi rent prestationsmässigt ändå är ett steg upp mot jämfört med vissa perioder vi hade under World Games.
Schweiz vinner den första perioden med 2-0 och även om Sverige reducerar i inledningen av andra så rider hemmalaget på energi från publiken. 2-0 blir 4-2 efter två perioder och Sverige trycker på men får inte riktigt utdelning.
− Jag tycker inte vi kommer upp i nivå i första perioden och det är där de vinner matchen. De går in med bra energi i andra och tredje perioden och vi hinner inte sätta in bollen. De har väldigt bra målvakt och vi sätter inte bollen på mål, säger Hanna Nordstrand.
Sverige trycker ändå in en i slutet men det betyder bara 4-5 och förlust. Närmast väntar Tjeckien med start 15:30 imorgon, lördag. En match du ser på Innebandy Play.
− Mot tjeckerna blir duelspelet superviktigt. De har också många som är rätt skickliga. Har ju en lite yngre generation som är rätt bollskickliga. Så det blir himla kul att spela mot de. Vi har jobbat med en del detaljer i vårt försvar så det blir intressant att se hur de faller ut mot just dem. Tänker att vi kan höja vårt egna spel med boll. Det kan nog bli roligt imorgon, avslutar förbundskapten Linn Lundström.
Matchfakta
Schweiz – Sverige 5-4 (2-0, 2-2, 1-2)
Förstaperioden
1-0 (07.09) Seraina Fitzi (Anja Wyss)
2-0 (12.55) Nathalie Spichiger (Isabelle Gerig)
Andra perioden
2-1 (05.10) Emelie Wibron
3-1 (05.20) Annina Faisst (Tanja Kyburz)
4-1 (13.13) Isabelle Gerig (Nathalie Spichiger)
4-2 (13.38) Saga Emtell (Ellen Bäckstedt)
Tredje perioden
4-3 (04:28) Ellen Rasmussen (Emelie Wibron)
5-3 (15:18) Isabelle Gerig
5-4 (18:42) Mira Markström (Emelie Wibron)
Nyckelord
Kontakter
Linn LundströmFörbundskapten, damlandslaget
Tel:070-3088424linn.lundstrom@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Svensk Innebandy skapar samhällsvärde för 2,1 miljarder – bidrar till ökad folkhälsa21.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
För tredje året har EY – tillsammans med Svenska Innebandyförbundet – tagit fram en rapport kopplat mot det samhällsekonomiska värdet som Svensk Innebandy skapar till samhället. Rapporten fokuserar på områden som psykisk ohälsa, minskade sjukvårdskostnader och värdet av ideella insatser kopplade till föreningsverksamhet.
Erfaren stab ska leda Sveriges lag i 3v3-VM: ”En strategisk satsning"13.5.2026 12:19:22 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundet växlar upp satsningen på 3v3 och presenterar nu ledarstaben inför 3v3-VM i Madrid den 12–14 juni 2026. Med tydliga ambitioner om att ta en ledande position internationellt har en erfaren stab tillsatts där målsättningen är tydlig; Sverige går för guld.
Sverige föll mot Finland efter dramatisk förlängning i VM-finalen10.5.2026 19:32:22 CEST | Pressmeddelande
Hela VM-resan hade lett fram till den sista och avgörande matchen för U19-damerna – finalen mot Finland. Efter en dramatisk och svängig tillställning fick Sverige till slut se sig besegrat efter förlängning, när Finland avgjorde och säkrade guldet med 4-3.
Sveriges U19-damer är i final efter vinst mot Schweiz9.5.2026 21:38:50 CEST | Pressmeddelande
Det var ett laddat blågult lag som klev ut på planen inför semifinalen mot Schweiz. Matchen utvecklade sig till en dramatisk kamp som till slut slutade i svensk seger – och nu väntar final på söndag.
Sverige avslutade gruppspelet med seger mot Norge8.5.2026 22:17:27 CEST | Pressmeddelande
Den tredje och sista gruppspelsmatchen i VM för U19-damerna blev ännu en nordisk rivalduell mot Norge – en match som Sverige vann med 6-0. Därmed säkrade de blågula andraplatsen i gruppen och ställs nu mot Schweiz i semifinal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum