Almega Utbildning

Maria Källsson blir kommunikationschef på Almega Utbildning

20.10.2025 09:00:00 CEST | Almega Utbildning | Pressmeddelande

Dela

Maria Källsson tillträder vid årsskiftet som ny kommunikationschef på Almega Utbildning.

Rollen är nyinrättad och har skapats för att stärka förbundets röst i en tid då skolfrågor seglar upp som några av valårets viktigaste frågor. Maria Källsson kommer närmast från en tjänst som VD på Safir Communication. 

- Med sin gedigna erfarenhet och kompetens kommer Maria vara ett värdefullt tillskott till förbundet. Hon tillträder under en tid och ett valår där skolfrågan är mer central än någonsin, där förbundets arbete för de nära 420 000 barn och elever som går i fristående verksamhet är viktigare än någonsin, säger Andreas Mörck, förbundsdirektör vid Almega Utbildning. 

– Det här uppdraget känns både viktigt och angeläget, särskilt med tanke på det kommande valåret. Saklighet i skolpolitiska frågor är avgörande där elevernas och de fristående aktörernas perspektiv behöver synliggörs i debatten. Jag ser fram emot att bidra till att Almega Utbildnings röst hörs ännu tydligare, säger Maria Källsson, tillträdande kommunikationschef på Almega Utbildning. 

Almega Utbildning är en bransch- och arbetsgivarorganisation för fristående skolor och förskolor. Förbundets drygt 800 medlemmar består av fristående förskolor, grundskolor och gymnasieskolor, sammanlagt har verksamheterna närmare 47 000 medarbetare på ungefär 2 000 arbetsplatser.  

Kontakter

Om oss

Almega Utbildning är bransch- och arbetsgivarorganisationen för fristående förskolor, grundskolor och gymnasieskolor. Våra medlemmar har sammanlagt drygt 45 000 medarbetare och driver fler än 2000 verksamheter i olika storlekar och med olika pedagogiska inriktningar och sätt att arbeta.

Följ Almega Utbildning

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Almega Utbildning

Positivt med ökat fokus på kunskapsuppdraget – men klarar skolan av det höga reformtempot?2.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande

Regeringen presenterade i dag, tillsammans med Sverigedemokraterna, reformer för en stärkt kunskapsskola. Förslagen omfattar bland annat ett nytt betygssystem och nya läroplaner. Almega Utbildning välkomnar ett tydligare fokus på kunskap, men betonar samtidigt vikten av att reformerna är praktiskt genomförbara och skapar en rättvis och likvärdig bedömning.

Almega Utbildning: Offentlighetsprincip flyttar resurser från klassrum till administration19.1.2026 13:30:00 CET | Pressmeddelande

Almega Utbildning välkomnar ökad insyn i fristående skolor, men varnar för att ett införande av offentlighetsprincipen riskerar att slå mot eleverna om reformen inte finansieras fullt ut av staten. Offentlighetsprincipen medför en omfattande byråkratisering och beräknas av den statliga utredningen kosta uppemot sju procent att införa. Resurserna måste i första hand gå till elevernas undervisning, inte till administration.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye