Depart.A.Mental expanderar med Alecta Fastigheter – öppnar nya butiker i Jönköping och Örebro
21.10.2025 05:45:00 CEST | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande
Handelskonceptet Depart.A.Mental, som erbjuder varumärken en flexibel väg in i fysisk handel, tar nu steget utanför Stockholm. I samarbete med Alecta Fastigheter etableras två nya butiker – en i Asecs Jönköping och en i Krämaren Örebro med planerad öppning i slutet av november.

Depart.A.Mental som idag finns på Arlanda och i Mall of Scandinavia är ett koncept för kollaborativ handel utvecklat av techbolaget Co-X. Butikerna använder sig av en teknisk plattform som ger anslutna varumärken tillgång till butiksyta, skyltning, marknadsföring och personal, samlat i en månadsavgift. Konceptet gör det möjligt för både etablerade och nya varumärken att snabbt och enkelt prova fysisk handel på nya platser.
– Handeln är i ständig förändring, och Depart.A.Mental är ett spännande exempel på hur tech integreras i framtidens handel och affärsmodellerna utvecklas. Vi är glada över att få vara med och möjliggöra deras expansion utanför Stockholm samtidigt som våra handelsplatsers erbjudande breddas i och med deras etablering, säger Tobias Rönnberg Halvorsen, affärsansvarig handel på Alecta Fastigheter.
De nya butikerna kommer att erbjuda besökare ett urval av varumärken. Till öppning har en spännande blandning av internationella och svenska varumärken anslutit sig, däribland Ioaku, A2 vintage, Lotta Hasselblad, Russemerch, Vicolo, Glas Eyewear, MiiN cosmetics och Dashl.
Fokus ligger på hållbarhet, då både Alecta Fastigheter och Co-X har en gemensam ambition att inredningen i butikerna i så stor utsträckning som möjligt ska bestå av återbrukat material. I både Asecs och Krämaren tas befintliga lokaler i bruk där delar av den tidigare inredningen har bevarats medvetet för att kunna återanvändas. Det som behöver kompletteras görs i största möjliga mån med återbrukat material – i linje med den gemensamma hållbarhetsambitionen.
– Det känns fantastiskt att Depart.A.Mental expanderar ytterligare. Att vi nu öppnar i både Jönköping och Örebro är ett bevis på att konceptet fungerar. I och med de nya etableringarna blir det det enklare för ännu fler varumärken att möta kunder där de faktiskt finns, säger Clara Lindsten, medgrundare av Co-X / Depart.A.Mental.
Nyckelord
Kontakter
Philip WöllnerAlecta Fastigheter
Tel:0730682595Tel:0730682595philip.wollner@alecta.seBilder
Om oss
Alecta Fastigheter bildades 1 januari 2021 och är redan från start ett av Sveriges största fastighetsbolag. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda 46 miljarder ska växa kraftigt de kommande åren. Alecta Fastigheter är ett långsiktigt och framtidsorienterat fastighetsbolag som ska bidra till stadens, platsens och fastigheternas resilienta och långsiktiga utveckling och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter öppnar sommargågata på Centralvägen i Solna10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna Centrum, öppnar sommaren 2026 en sommargågata på Centralvägen precis utanför centrumet. Satsningen ska skapa fler sociala mötesplatser, stärka gemenskapen och bidra till meningsfulla upplevelser för Solnabor och andra besökare. Sommargågatan är en del av bolagets insiktsarbete kring hur området i och runt Solna Centrum kan utvecklas långsiktigt. Den 30 maj planeras öppningen och gågatan håller sedan öppet till 30 augusti.
Välkänd restaurangduo ska lyfta Fridhemsplan11.2.2026 09:42:44 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan står klar till sommaren och ambitionerna för området är höga, här växer en av Stockholms nya mötesplatser fram. Nu står det klart att krögarduon Anton Lindeborg och Joel Eriksson som står bakom succéer som Forma vid Hornstull, Häktet på söder och Napolyon Bistro & Bar på Östermalm kliver in och utvecklar matutbudet i den nya destinationen.
Ny ledamot till Alecta Fastigheters styrelse3.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Catarina Fritz har valts in som ny ledamot i Alecta Fastigheters styrelse. Catarina har stor erfarenhet från fastighetsbranschen och har tidigare bland annat varit CFO och vice VD på Akademiska hus.
Alecta Fastigheter utökar ledningsgruppen med Maria Börtemark, Chef stadsutveckling28.1.2026 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters tillväxtresa fortsätter. Nu tillträder Maria Börtemark, idag affärsansvarig stadsutvecklare hos Alecta Fastigheter, rollen som Chef stadsutveckling och tar plats i bolagets ledningsgrupp.
Alecta Fastigheter förvärvar Kongahälla Center19.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva fastigheten Handelsboden 1 i Kungälv, också känd som Kongahälla Center. Transaktionen innebär att nuvarande joint venture mellan Adapta Fastigheter och Alecta upphör och Alecta Fastigheter blir ensam ägare till fastigheten. Tillträde sker den 2 mars 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


