Bliwa

Unga tror på sig själva - men hindras av orealistiska krav på arbetsmarknaden

Dela
Daniel Olemyr, Projektledare Anställningsbarhetsrapporten, Bliwa
Daniel Olemyr, Projektledare Anställningsbarhetsrapporten, Bliwa

En majoritet av arbetssökande unga anser att både deras kompetens och personliga egenskaper är attraktiva på arbetsmarknaden. Bland unga i åldrarna 20–25 år skattar hela 90 procent sina personliga egenskaper högt. Noggrannhet, ansvarstagande och lösningsinriktning är de egenskaper som unga själva lyfter fram mest. Det visar statistiken i den tredje delen av Anställningsbarhetsrapporten från försäkringsbolaget Bliwa.

– Unga skattar sina personliga egenskaper högt, vilket är glädjande. Det borde vara en stadig grund att stå på i jobbsökandet. Men vi ser samtidigt att högt ställda krav från arbetsgivare skapar en situation där många unga avstår från att söka jobb, säger Daniel Olemyr, kommunikationschef på Bliwa.

Undersökningen visar att 90 procent av unga arbetssökande anser att deras personliga egenskaper är attraktiva, medan 75 procent upplever att deras kompetens motsvarar arbetsmarknadens krav.

En komplex bild växer fram

Den tredje delen av rapporten kompletterar och nyanserar tidigare statistik från Bliwas Anställningbarhetsrapport:

  • I den första delen av rapporten framkom att nästan varannan ung vuxen (45 %) har tvekat att söka jobb det senaste året på grund av högt ställda krav på erfarenhet och kompetens.
  • Kort därefter visade del två av rapporten att över hälften av unga vuxna känner sig stressade, oroliga och ekonomiskt pressade på grund av sin arbetssituation.

Tillsammans tecknar den samlade statistiken en komplex bild: unga har en stark tro på sina egna egenskaper och ser sig själva som noggranna, ansvarstagande och lösningsinriktade. Men arbetsgivarnas höga krav på erfarenhet och kompetens skapar ett moment 22 – unga söker jobb, men får sällan chansen eller någon återkoppling. Resultatet blir att många, trots sitt självförtroende, tvekar att söka nya jobb. Det leder i sin tur till ökad stress, psykisk ohälsa och en växande osäkerhet om framtiden.

–  Att unga har en attraktiv bild av sig själva ser vi också i våra undersökningar. Unga beskriver sig som ambitiösa, är ivriga att komma in på arbetsmarknaden och har mycket att bidra med om de bara släpps fram och ges förutsättningar. Men många stöter på hinder som gör att de inte får chansen, och det skapar en oroande utveckling. Vi tror att arbetsgivare ibland behöver tänka om kring vem som är anställningsbar, säger Ulrik Hoffman, VD på Ungdomsbarometern.

Vilka personliga egenskaper har du av alternativen nedan? (Flera alternativ har kunnat anges)

Procent

20–25 år

Alla åldrar

Noggrann

36

25

Ansvarstagande

35

41

Lösningsinriktad

32

36

Pålitlig

27

30

Ordningsam

25

20

Anpassningsbar

19

14

Flexibel

19

18

Lojal

15

19

Initiativtagande

15

11

Punktlig

14

12

Kreativ

12

10

Lärandeorienterad

12

6

Ledarskapsförmåga

10

16

Kommunikativ

10

11

Erfaren

4

25

Läs hela rapporten

För ytterligare information, kontakta:

Daniel Olemyr, projektledare för Anställningsbarhetsrapporten, Bliwadaniel.olemyr@bliwa.se073 – 639 59 00

Ulrik Hoffman, VD Ungdomsbarometernulrik@ungdomsbarometern.se

Om rapporten

Anställningsbarhetsrapporten är en ny rapport från Bliwa som vill skapa insikter som kan bidra till en mer inkluderande arbetsmarknad, där fler unga får möjlighet att ta steget ut i arbetslivet.

Undersökningen, som ligger till grund för rapporten, har genomförts av Verian på uppdrag av Bliwa. Datainsamlingen gjordes i Verian riksrepresentativa och slumpmässigt rekryterade Sifo-panel bland hel- och deltidsarbetande samt arbetssökande i åldern 20–65 år. Totalt samlades 4 535 svar in under perioden 10 december 2024 till 12 januari 2025.

 

Om Bliwa

Bliwa Livförsäkring bildades 2003 och är ett ömsesidigt specialistbolag som erbjuder personförsäkring genom gruppförsäkring. I samarbete med företag och organisationer försäkrar vi nära en miljon människor. Bliwa erbjuder försäkringar som ger ekonomisk trygghet vid olycksfall, sjukdom, dödsfall eller arbetslöshet samt snabb tillgång till sjukvård när det behövs. I Bliwakoncernen ingår även det helägda dotterbolaget Bliwa Skadeförsäkring.

Relaterad media

Den tredje delen handlar om att unga tror på sig själva - men hindras av orealistiska krav på arbetsmarknaden. Media use

Kontakter

Bilder

Daniel Olemyr, Projektledare Anställningsbarhetsrapporten, Bliwa
Daniel Olemyr, Projektledare Anställningsbarhetsrapporten, Bliwa
Ladda ned bild

Följ Bliwa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bliwa

Bliwa inrättar kunskapsstipendium för att stärka ungas anställningsbarhet19.11.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande

För att inspirera unga till fortsatta studier och lärande och stärka deras anställningsbarhet inrättar försäkringsbolaget Bliwa stipendiet, Årets unga kunskapslyft. Stipendiet delas ut i samarbete med organisationen NU: Nolla Utanförskapet och är ett led i Bliwas arbete med att stötta organisationer i civilsamhället som på olika sätt skapar förutsättningar för ökad anställningsbarhet.

Trygga svenskar fortsätter tvivla på framtida anställningsmöjligheter1.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Svenskarna känner fortsatt en hög grad av trygghet i sina anställningar. Samtidigt fortsätter många att tvivla på sina möjligheter att snabbt hitta en ny anställning om de skulle förlora jobbet. Det visar Anställningsindikatorn för tredje kvartalet 2025 som presenteras av försäkringsbolaget Bliwa. - Det faktum att vi ser en stabil nivå när det gäller svenskarnas trygghet i nuvarande anställning är så klart positivt. Samtidigt finns fortsatt osäkerhet kring framtida möjligheter på arbetsmarknaden, säger Daniel Olemyr, projektledare på Bliwa. Den samlade Anställningsindikatorn hamnar på 33 av 100 vilket är i paritet med tidigare kvartal. Sifforna visar bland annat att: 59 procent känner ingen oro alls för att förlora jobbet det kommande året. 7 procent oroar sig för att förlora jobbet. 24 procent uppger att de är mycket eller ganska otrygga med att få en ny anställning om de skulle bli av med sin nuvarande tjänst. - Anställningsindikatorn målar upp två tydliga bilder av svenskarnas syn p

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye